Ocenění

Tides of Time aneb Ve víru věků… (recenze)

Autor | Aktuality | Středa 4 Listopad 2015 13.50

Nadešel čas podívat se na novinky z letošní výstavy SPIEL, ale začneme zlehka. Jedním z novějších trendů jsou mikrohry, tedy stolní hry obsahující malé množství komponentů a vyžadující malý prostor s herní dobou v rámci několika málo minut. Do této kategorie spadá rovněž jedna z nejnovějších her vydavatelství Portal Games vytvořená Kristianem Čurlou, v níž se podíváme na fantastická místa a zkusíme našeho soupeře ošálit a urvat si větší příděl vítězných bodů. Zda se na tuto cestu budete chtít přidat, si můžete rozmyslet po přečtení dnešní recenze.

TidesOfTime_02

Malé velké karty

Krabička Tides of Time (česky vyjde díky vydavatelství REXhry pod názvem Ve víru věků) obsahuje karetní draftovací hru pro 2 hráče. Pokud nevíte, co je to draft, jde o herní mechanismus vybírání si jedné karty z větší nabídky, kterou poté pošlete soupeři, zatímco on vám pošle svou nabídku a tímto způsobem se střídáte ve vybírání. Mechanismus má své počátky u sběratelských karetních her, kdy se na turnajích tímto způsobem tvořily těsně před hrou herní balíčky a o vítězi tak nerozhodovala možnost zakoupit si drahé karty, ale znalost karet a dovednost je spojovat do účinných kombinací. Tento princip ale můžete znát také z námi už dříve recenzované hry 7 divů světa (anglicky 7 Wonders). Níže je popsána anglická verze hry od vydavatelství Portal Games, případné změny v českém vydání jsou možné, ale momentálně o žádných nevím.

Krabička obsahuje 18 velkých tarotových karet, kartu nápovědy, čtveřici žetonů pro označení karet odkazu, bloček skórovacích papírů, tužku a krátká pravidla. Karty jsou velké a každá představuje fantastické výjevy. Ilustrace sice nejsou pro hru důležité, ale na hru se moc hezky dívá. Herní text, důležitý pro získávání bodů, je dobře čitelný a problém při čtení můžete mít snad jenom se samotným názvem karty, který je vždy psán v hezkém okrasném písmu. Karta nápovědy obsahuje prakticky všechna potřebná pravidla a je srozumitelná. Žetony jsou z poctivého kartonu a co doopravdy potěší, je bloček s tužkou pro zapisování bodů. Ne, že by šlo o nějaké kvalitou zcela výjimečné komponenty, ovšem oproti jiným hrám, které hráči pouze sdělí, že si má nějakým způsobem zapisovat body, je příjemné mít vše potřebné ke hře v jedné krabici hned od začátku.

TidesOfTime_05

Do víru věků

Každá karta (jsou orientovány na šířku) má na sobě dvě důležité herní informace. Tou první je barevný symbol umístěný v levém horním rohu karty, zatímco v pravém horním rohu je popsáno, jak vás tato karta odměňuje vítěznými body. Ve hře je celkem 5 barev, každá z nich je vyobrazena na trojici karet. Zbývající tři karty nemají žádný symbol a mají speciální podmínky pro získávání bodů. Podmínky mohou vypadat například – za každý symbol zelené barvy dostaneš 2 body. Máš-li nejvíce modrých symbolů, získáš 7 bodů.

Na začátku hry se karty zamíchají a každý hráč si jich vezme pět do ruky. Z těchto karet si oba hráči vyberou jednu, kterou vyloží a skrytě si ji položí před sebe. Zbylé čtyři předají soupeři. Jakmile mají oba hotovo, odhalí vybrané karty a nechají je vyložené před sebou. Stejný postup proběhne i se zbylými čtyřmi kartami, takže na konci kola má před sebou každý hráč vyloženo pět karet. Následně se každá karta vyhodnotí a do bločku si hráči zapíší, kolik celkově získali vítězných bodů.

TidesOfTime_03

Poté si vyložené karty vezmou zpět do ruky a v tajnosti vyberou jednu, kterou si nechají vyloženou do konce hry coby odkaz. Skrytě ji položí na stůl a dají na ni jeden ze čtyř nepoužitých žetonů odkazu. Dále vyberou jednu kartu, kterou zcela vyřadí ze hry a vrátí ji do krabice. Jakmile mají oba hotovo, odhalí vybranou kartu odkazu a nechají ji před sebou vyloženou do konce hry. Následně si doberou z nepoužitých karet dvě do ruky a odehrají kolo stejným způsobem jako první. Po druhém výběru jedné karty odkazu a jedné k vyřazení si doberou zbývající karty a stejným způsobem odehrají i poslední třetí kolo. Komu se podařilo v průběhu tří kol nashromáždit nejvíce vítězných bodů, vyhrává hru.

Poprvé, podruhé, potřetí

Dost snadné, že? Kde je tedy ta hra a nepřestane vás to po pár zahráních bavit? Ignacy Trzewiczek a lidé z Portal Games si při výběru her dávají pozor a tak ani Tides of Time není malou jednohubkou na jedno spolknutí. Čím častěji hrajete a čím lépe znáte karty v balíčku, tím více možností se před vámi otevírá. Najednou víte, kterou kombinaci karet chcete vyložit a jaké karty určitě nenechat soupeři, aby si mohl plnit své plány. V rámci malého prostoru jste tak nuceni neustále manévrovat, odhadovat soupeře a možná i trochu blafovat, aby vás neprohlédl a nevzal vám potřebné karty. To samé platí i o výběru karet odkazu a karet určených k vyřazení, které mohou donutit soupeře ke změně výběru karet. Stále se ovšem bavíme o mikrohře, kterou dohrajete i s trochou toho dumání nad tahem do patnácti minut.

TidesOfTime_04

Obstojí proti věkům?

Nejzásadnější otázka zní: je to hra pro mne a bude mě bavit? Jestliže máte rádi malé krátké hry pro dva hráče a líbí se vám draftovací mechanismus, potom je Tides of Time opravdu zajímavá volba. S častějším hraním se stává strategičtější a roli vyplňovače času plní skvěle. Pokud hledáte plnohodnotnou hru pro dva, u které strávíte delší dobu, bude lepší se porozhlédnout jinde. Kristian Čurla vytvořil kvalitní, ale přiznaně malou karetní hru, která se dobře hraje a pobaví, ale pravděpodobně u ní nikdo nebude trávit celý večer. Cena tomu odpovídá, v Essenu se prodávala za 12 €, což by v přepočtu mohlo odpovídat ceně kolem tří set korun. Doporučenou částku za české vydání hry momentálně neznám, ale odhaduji, že se nebude příliš lišit. S ohledem na všeobecné zdražování her to není přehnaná částka, na druhou stranu je momentálně výběr menších her pro dva hráče natolik pestrý, že je Tides of Time pouze jednou z možných voleb. Řadí se ovšem k těm lepším.

portal-logo

981 zobrazení | Zobrazit všechny příspěvky autora

Žádné komentáře »

Zatím bez komentářů.

Posílat komentáře pomocí RSS.

Okomentovat

Komentáře můžete vkládat po přihlášení.