Ocenění

Svět bez globálního terorismu… (ukázka)

Autor | Aktuality | Čtvrtek 20 Červenec 2017 18.35

Izraelský autor science fiction Lavie Tidhar se čtenářům časopisu XB-1 představil například v povídkách „Vůně pomerančovníků“ a „Aféra Šangri-la“. V minulém roce knižně debutoval na českém trhu románem Muž leží a sní (2014), ve kterém Německo ovládli místo Hitlera komunisté, a zdá se, že šlo o debut úspěšný, protože nakladatelství Argo letos přispěchalo s románem Usáma (2011), za který si autor vysloužil Světovou cenu fantasy a nominaci na Cenu britské asociace SF. Však má také Tidhar k Británii blízko, narodil se sice v izraelském kibucu a později žil i v Jižní Africe, Laosu nebo na Vanuatu, v současnosti však už delší dobu bydlí v Londýně. V českém překladu se můžeme těšit i na jeho mozaikovitý SF román Centrální stanice (2016).

Tidhar_Usama

Lavie Tidhar: Usáma

vázaná, překlad Petra Johana Poncarová, obálka Hza Bažant, 336 stran, 358 Kč

Ve světě, kde žádný globální terorismus neexistuje, si neznámá kráska najme soukromého detektiva Joea, aby jí našel jistého muže – tajemného autora brakových románů s hlavním hrdinou jménem Usáma bin Ládin. Tak začíná Joeova cesta kolem světa, a jak se kolem něj utahuje smyčka nebezpečí a tajemství, začíná Joe sám pochybovat o tom, co je fikce a co realita. Odkud se berou uprchlíci, na které naráží v temných koutech nebezpečného světa? Jakou pravdu se dozví na kopci nad Kábulem?

Lavie Tidhar v Usámovi brilantně zkoumá podvědomí světa po 11. září a s bravurou sobě vlastní v něm míchá prvky romanu noir, literatury faktu, alternativní historie i thrilleru. Výsledkem je znepokojivý, ale přesto neodolatelný portrét naší doby.

Ukázka z knihy:

argo-logo

878 zobrazení | Zobrazit všechny příspěvky autora

Žádné komentáře »

Zatím bez komentářů.

Posílat komentáře pomocí RSS.

Okomentovat

Komentáře můžete vkládat po přihlášení.