Ocenění

Druhá vlna smrtelných hrátek s Pennywisem (recenze)

Autor | Aktuality | Pondělí 23 Září 2019 9.00

Čekání na druhou kapitolu nečinilo naštěstí dlouhých dvacet sedm let nutných k rekonvalescenci napudrované zrůdy s krvavým úsměvem. To představené v roce 2017 Andy Muschiettim uspělo na všech frontách a fanoušci s ohlodanými nehty očekávali příchod druhého dílu. Nenašel se snad nikdo, kdo by zestárlému klubu lůzrů nepřál úspěch, a to i navzdory tomu, že část s dospěláky v předloze Stephena Kinga nedosahuje takových kvalit jako ta dětská. Jedno je jisté, režisér s Pennywisem ještě neskončil. Nechal se slyšet, že chystá cosi, co by se dalo nazvat „Super Ultimate Director´s Cut“, což prakticky znamená, že oba filmy sloučí do jednoho celku a dějově je do sebe zasune jako obří filmové puzzle, jehož příběh s dětmi a dospělými se bude odvíjet stejným způsobem, jak je známe z knihy. Aby toho nebylo málo, má v plánu některé scény ještě dotočit. Úctyhodné, že? Jak si vlastně zatím ještě samostatná Kapitola 2 vede?

To Kapitola 2

Ještě před uvedením do kin prosakovaly z mimořádných projekcí informace o neúměrné délce, která film zbytečně sráží a působí na některých místech zdlouhavě až nudně. Pokud jste znalci knižní předlohy, tohle vám vadit nebude. Naopak oceníte některé převedené knižní scény, které jste jako čtenáři mohli dávno zapomenout. Například hned v úvodu se setkáváme s dějem (zřejmě ne náhodou) druhé kapitoly knihy. Jedná se o karneval, kde se parta neurvalců hodlá pobavit tím, že z dvou homosexuálů vymlátí duši. Tento svár samozřejmě završí klaun, s nímž na karnevalu nikdo nepočítal. Těch pomrkávání Andyho Muschettiho je opravdu dost: Henryho Bowerse odváží živá mrtvola Patricka Hockstettera a na Richieho útočí socha dřevorubce. Některé scény působí napínavě, jiné děsivě a některé bohužel nechtěně komicky.

Scény s dospělými překvapivě ladí stejně dobře jako ty dětské. Otěže přebírá hlavně svatá trojice Bill (James McAvoy), Richie (Bill Hader) a Eddie (James Ransone), přičemž mezi dvojicí posledně jmenovaných to herecky skvěle jiskří stejně jako u jejich dětských představitelů. Tedy skvěle s výjimkou závěru. To nás přivádí k režisérově lidové tvořivosti. V předchozí části mu byly vytýkány odklony od předlohy, nicméně mnozí fanoušci se shodli, že duch předlohy byl zachován a změny ve „strašácích“ (židovka z obrazu) vlastně nevadí. Pokračování ale napíná fanouškovskou shovívavost k prasknutí. Rituál Chud zde vypadá jako prkotina a není příliš dobře zpracován. Ačkoli se dostane i na flashbacky s dětmi, nečekejte „kouřovou díru“, kde se mladíci dozví o příchodu To na planetu. Ve filmu je to nahrazeno hloupým, až labilním chováním Mika (přitom nejvíce svéprávné postavy v knize), který zfetuje Billa, aby mu vysvětlil, co našel u jakýchsi indiánů. A pravověrný fanoušek prostě musí ve finále postrádat Billovu ženu Audru a Toma Rogana, sadistického manžela Beverly. Právě oni jsou v knize esy v Pennywiseových spárech.

Film s úctyhodnou délkou 165 minut není akční jízdou, a přesto nenudí. Některé scény jsou příjemně děsivé, je ovšem škoda, že jsou napůl vyzrazené v upoutávce. Některé by děsivé jen chtěly být. Většina je někde mezi. To Kapitola 2 není špatným filmem a úctyhodně završuje první díl, nicméně se nepovedlo zdvihnutou laťku překonat, a tak se prostě podlezla. Spolehnout se však můžete na Billa Skarsgårda. Jako tančící klaun Pennywise je okouzlující, což je myšleno v tom nejotřesnějším zvráceném smyslu. Jeho herecký výkon snímek povyšuje na pořádný horor. A ten jsme přece chtěli všichni vidět.

To Kapitola 2

USA, 2019, 165 min

režie Andy Muschietti

scénář Gary Dauberman

hrají James McAvoy, Jessica Chastainová, Bill Skarsgård, Bill Hader aj.

Warner_Bros-logo

522 zobrazení | Zobrazit všechny příspěvky autora

Žádné komentáře »

Zatím bez komentářů.

Posílat komentáře pomocí RSS.

Okomentovat

Komentáře můžete vkládat po přihlášení.