Ocenění

TO5 – vyběr zahraniční fantasy z předvánoční nabídky

Autor | Aktuality | Pátek 21 ledna 2011 6.00

Mohlo by se zdát, že fantasy válcuje science fiction na všech frontách a ono tomu tak víceméně i je. Ovšem hardcore čtenáři fantasy to rovněž nemají zase tak lehké. Pokud toužíte po opravdu kvalitních jménech a nechcete se nechat zavalit dnes tak populární „temnou fantasy“, kterou s tou temnou fantasy má společného jen málo, pak vám toho na výběr zase tak nezbude. Takže přes palubu s upíry, vlkodlaky, herními světy a další verbeží, pojďme se podívat, co nám nakladatelé nadělili pod stromeček v rámci fantasy žánru.

Kevin J. Anderson: Pomezí světa (nakladatelství Baronet), obálka Martina Kysucká

První předvánoční námořnická fantasy, i když toho pravého mořského dobrodružství v úvodním svazku série zase tolik nanajdete. Ovšem čekají vás osudy mnoha různých postav, ze který autor pomalu splétá románový gobelín.

Terra Incognita je bílým místem na mapách, za hranicí světa, označená jen „zde žijí lvi“. K této legendární zemi upírají své zraky oba znepřátelené národy vzývající jiného boha a válčící o nadvládu nad známým i neznámým světem v naději na konečné vítězství. Posílají lodě s odvážnými námořníky na nezkrocená moře plná temných nebezpečí, na nichž řádí divoké bouře, aby nalezly zapomenuté království, ztracený ráj. Příběh dobrodružství na širých mořích je důstojným vstupem slavného SF autora do fantasy žánru.

Peter V. Brett: Pouštní kopí (nakladatelství Triton), obálka Larry Rostant

Druhá návštěva světa zaplaveného démonickými zplozenci, proti kterým jsou lidé mnohdy zcela bezmocní. Ovšem doba se mění a lidé už nejsou proti dlouholetému teroru bezmocní. Jenže nejsou ani jednotní, hrozí střet dvou kultur a dvou pojetí boje proti démonům. Román zajímavým způsobem nahlíží na události předchozího svazku z jiného úhlu pohledu.

Pouštní Kopí, pokračování románu Tetovaný, líčí střet dvou kultur, dvou světů. V jednom z nich, pohlceném válkou s démony, je nejvíce ceněna schopnost bojovat a život jednotlivce je bezvýznamný, druhý si lidského života váží nadevše a brání každého člověka. Ano, Osvoboditel přichází, ale který to je? Arlen narozený do světa spoutaného strachem z démonů se rozhodl vzepřít osudu. Stal se z něj Tetovaný, osamělý bojovník, na něhož lidé hledí jako na spasitele. Arlenovou snahou je však lidem dokázat, že každý je za svůj osud i život zodpovědný především sám. Kdo je tedy bojovník z pouště, který sám sebe prohlásil za Osvoboditele a vydal se na válečné tažení s cílem sjednotit národy v boji proti démonům? Kdo z nich má větší šanci, když démonské řady rovněž posilují…?

Steven Erikson: Daň pro ohaře (nakladatelství Talpress), obálka Steve Stone

Erikson píše jako dobře naostřená pila a rok co rok zásobuje své čtenáře pořádnou dávkou fantasy s železnou spolehlivostí. Stoupenci Malazu se dočkali již osmého svazku naprosto nepřekonatelné a doslova podmanivé ságy.

Říká se, že mistr Kápě, pán smrti, do sebe nabral houf bohů, do místa mimo dosah obyčejných smrtelníků. Říká se, že mistr Kápě čeká na konci všech intrik, všech plánů, všech velkolepých snů. Jenomže tentokrát stojí na začátku… V Darúdžhistánu, zmořeném letním vedrem, kvasí zlé předzvěsti, znepokojivé klepy a úskočné našeptávání. Dorazili cizinci, působí tu vrah a mohly by se probudit poražené tyranie. Na Paliče mostů na odpočinku v K’rulově baru se zaměřili zdejší asasínové, což má osudné následky. Malého tlouštíka v červené vestě znepokojuje rostoucí břicho, nicméně ví, že to je nejmenší z jeho starostí, protože někde v dálce je slyšet štěkot ohařů. A dalekému Černému Korálu zdánlivě netečně vládnou Tiste Andii. K obrovské mohyle za městem přicházejí tisíce lidí – přívrženci kultu Vykupitele, kdysi obyčejného smrtelníka, jehož čest a ctnosti jsou zdánlivě bezmocné vůči pokřiveným ambicím vyznavačů. Mistr Kápě tedy stojí na počátku spiknutí, které otřese vesmírem, a na jeho konci čeká někdo jiný. Pro Anomandera Dlouhý vlas přišla chvíle, kdy musí napravit dávnou, strašlivou křivdu…

Robert V. S. Redick: Spiknutí Ryšavého vlka (nakladatelství Argo), obálka Les Edwards

Ne, nejde o příběh pátrání po zmizelém korábu, jak by se mohlo zdát. Naopak, z Chathrandu se vzdálíte jen nakrátko, a tak si můžete plně užít atmosféru života na jeho rozlehlých palubách, kde si zejména užijete spletité sítě intrik, nebezpečí a magie. Stručně řečeno – druhá námořnická fantasy, tentokrát vydaná v rámci oblíbené edice Fantastika.

Vítejte na palubě císařského obchodního korábu Chathrand na jeho dramatické plavbě se šesti sty námořníky, oddílem císařské námořní pěchoty čítajícím sto mužů, šedesáti dehtaři a rozličnými cestujícími od nejsprostších po nejurozenější. Chathrand je živoucí relikvie, šest set let stará loď gigantických rozměrů, jejíž zrod je zahalen pod rouškou tajemství. Na její stavbě se podle legend podíleli nejen loďaři, ale i mágové. A dokonce i stromy, z nichž byla postavena, přežívají už jen v bájích a mýtech. V přístavech se mezitím šíří zprávy, dle kterých pětistěžňový Vzdušný palác, největší plavidlo, jež bylo postaveno od časů Jantarových králů před Světovou bouří, beze stopy zmizelo na otevřeném moři. Panují obavy z tragického konce Velikého korábu a osmi set duší na palubě. Po měsících naděje přichází zpráva, že u břehu Talturi rybáři nalezli pozůstatky veslice z Chathrandu a z příboje vylovili mnoho mrtvých těl. O podivínském kapitánovi korábu Nilusi Roseovi, není však žádné zmínky. Veškeré pátrání nepřineslo víc než několik ráhen, kusy lanoví a další plovoucí trosky. Záhada zůstává nerozluštěna, neboť dosud se nepodařilo nalézt vrak, jenž by potvrdil zvěsti o zkáze plavidla. Co zahubilo krále korábů? Jaký je skutečný osud bájného Chathrandu? Co je skryto za záhadou kolem jeho zmizení? Veškeré odpovědi najdete na stránkách vzrušující námořní fantasy Roberta V. S. Redicka plné magie, podlých intrik, zkaženosti a zrady, ale také barvitých dobrodružství a dramatických zvratů, jež na vás čekají hned za obzorem, stačí jen rozevřít knihu a vyplout.

Brent Weeks: Hranice stínů (nakladatelství Fantom Print), obálka Calvin Chu

Příběh mladíka, jenž byl vychován jako prvotřídní nájemný vrah, ačkoli se snaží svému osudu ze všech sil vzepřít.

Cenarie dobytá Khalidořany úpí pod krutovládou Bohokrále. Ubohé zbytky odporu se pokouší organizovat mocná zločinecká organizace Sa’kagé pod vedením svých posledních dvou Shingů – mladíka Jarla a bývalé prostitutky Mámy K. Jejich jedinou nadějí na úspěch je ale nejlepší wetboy ve městě a Noční anděl Kylar. Jen on je schopen postavit se Bohokráli. Kylar však zavrhuje život nájemného vraha. Mladý muž chce začít znova – v novém městě, s novými přáteli a novou profesí. Když však zjistí, že jeho přítel Logan je možná naživu, je Kylar postaven před trýznivou volbu. Vzdá se navždy cesty stínů a bude žít se svou novou rodinou, nebo překročí hranice stínů a bude vše riskovat kvůli poslední zakázce?

1 125 zobrazení | Zobrazit všechny příspěvky autora

Žádné komentáře »

Zatím bez komentářů.

Posílat komentáře pomocí RSS.

Okomentovat

Komentáře můžete vkládat po přihlášení.