Ocenění

Z deníku otaku – část 28. – Tokyo Anime Awards 2017

Autor | Aktuality | Pátek 19 Leden 2018 15.10

Letošní zimní sezóna je na nová anime trochu slabší, podíváme se proto raději na nejlepší kousky, které už sice nepatří k těm nejnovějším, ještě ale zdaleka neřekly poslední slovo. Ohlédneme se za japonskými i světovými skvosty, které na tokijském festivalu v Ikebukuro v loňském roce dobily srdce kritiků – a rozhodně by vás tedy neměly minout ani s delším časovým odstupem. Kritici na Tokyo Anime Awards loni opět udělovali ceny ve dvou oddělených kategoriích, v zahraniční a domácí produkci. Z celého světa Japonsko nejvíce okouzlila Evropa – konkrétně Francie a Švýcarsko…

TAAF-2017-640x253

Hlavní cenu za film si odnesla celovečerní adaptace starého příběhu bratří Grimmů La jeune fille sans mains (Dívka bez rukou) francouzského režiséra Sébastiena Laudenbacha, o dívence, kterou její otec v těžkých časech prodá ďáblu. Důležitější než příběh je však pro Laudenbachovo drama samotné provedení, při němž tvůrci sázejí na barvy a ledabylé tahy štětcem. V každém snímku film působí jako minimalistická malba, která v animaci ožívá. Abstrakce zde hraje na divákovy pocity možná i víc, než kdyby sledoval realistický obraz. Není divu, že svým zpracováním vskutku jedinečné animované drama dokázalo japonské kritiky přesvědčit.

Zvláštní cenu získalo švýcarsko-francouzské drama Ma vie de courgette (Můj život Cuketky) režiséra Clauda Barrasea pojednávající o devítiletém chlapci, jehož matka náhle zemře a on se dostane do dětského domova. Hořkosladké chvilky strávené se zdejšími dětmi a poznávání samoty i lásky dělá z tohoto animovaného příběhu lidský film, jenž snadno zasáhne srdce diváků i kritiků. Loutková animace Mého života Cuketky jen občas okořeněná digitálním zpracováním dodává snímku jakousi syrovost, která se k dospělému animáku s tísnivým tématem výborně hodí. Film byl oceněn i na mnoha dalších festivalech.

Z krátkometrážních filmů se nejlépe umístila francouzsko-švýcarská melancholická alegorie D’Ombres et d’Ailes… (Ve stínu křídel).

A na domácí scéně? Cenu za nejlepší film vyhrálo křehké školní drama Koe no Katači (Tvar hlasu). Išida na základní škole šikanuje hluchou dívku Šóko, než přestoupí na jinou školu. Išida si svoje chování uvědomí až ve chvíli, kdy přijde o kamarády a sám se stane terčem šikany. Na střední škole se ale s Šóko opět shledá. Drama reflektuje nejen lidskou touhu po napravení vlastních chyb, ale i nechvalně známý japonský fenomén, že odlišovat se od většiny znamená vyloučení z kolektivu. Režisérka Jamada Naoko má na kontě i další anime jako Clannad nebo K-On!, od nichž se Koe no Katači velmi liší, a to především realistickým podáním a dospělejší animací.

Cenu za televizní tvorbu a zároveň i cenu fanoušků získalo dvanáctidílné sportovní anime Yūri!!! on Ice o nadějném krasobruslaři, který se po drtivé prohře na světovém šampionátu vrací po dlouhé době zpět domů. Jeho kariéra je v troskách. Na internet však unikne video s jeho verzí známé choreografie ruského krasobruslaře Viktora Nikiforova a stane se virálem – sám Viktor se mu posléze nabídne jako trenér, rozhodnutý Júriho kariéru vzkřísit. Anime si získalo obrovskou oblibu nejen díky krásné animaci, věrnému zachycení krasobruslařských pohybů a promyšlenému ději, hlubokému především kvůli rafinovaně schovaným detailům, ale i kvůli zboření stereotypů o fan servicu v tomto žánru. Povedlo se mu také rozvířit diskuze o homosexualitě v krasobruslařském světě, který si toto neobvyklé anime rovněž zamiloval.

Mezi další anime, která se dočkala ocenění, patří například Kimi no Na wa (Tvé jméno) za režii a Kótecudžó No Kabaneri (Kabaneri z ozbrojené pevnosti) za zvuk. Loňský ročník Tokyo Anime Awards Festival byl na vítěze opravdu pestrý a ocenil snímky skvělé nejen důmyslností provedení, ale i jejich poukázáním na závažné problémy moderní společnosti. Nelze se než ptát, jaké animované filmy se ocenění dočkají letos? Odpovědí se dočkáme během udílení cen v Ikebukuro už v březnu 2018!

Související odkazy:

Z deníku otaku – část 7. – Tokyo Anime Awards

Z deníku otaku – část 16. – Tokyo Anime Awards 2016

1 010 zobrazení | Zobrazit všechny příspěvky autora

Žádné komentáře »

Zatím bez komentářů.

Posílat komentáře pomocí RSS.

Okomentovat

Komentáře můžete vkládat po přihlášení.