Ocenění

TOP 10 skutečného milovníka komiksů!

Autor | Aktuality | Pátek 21 Prosinec 2012 9.25

Rok 2012 byl pro tuzemského komiksového fanouška pořádnou pastvou. Ty tam jsou časy, kdy jsme neměli za co utrácet své těžce vydělané peníze. Dnes je situace úplně opačná a průměrně vydělávající jedinec si musí s těžkým srdcem vybírat, do čeho bude investovat, nabídka je totiž proklatě široká. A to je jedině dobře! Na našich stránkách věnovaných fantastice sice občas problikne i mimožánrový komiks, ovšem následující žebříček se bude věnovat pouze těm žánrovým. A navíc se obejdeme i bez komiksových sérií, které se ještě nedohrabaly do svého finále. Žebříček je řazen abecedně a sestaven byl samozřejmě čistě subjektivně. Pokud by vám v něm snad cokoli chybělo, neváhejte se ozvat a svého favorita patřičně vyzdvihnout, vkus máme přece jen každý docela jiný…

Blacksad (Juan Díaz Canales & Juanjo Guarnido)

Komiksy se zvířecími hrdiny se těší velké oblibě, a pokud si ještě jako škatulku přidáte parádní noirovou detektivku, pak máte hodně vskutku parádně zatopeno pod kotlem. Souborné vydání Blacksadových příběhů jasně dokazuje, že plamen tohoto hrdiny září hodně jasně a jen tak neuhasne.

Fanouš: Továrna zkázy (Dan Černý)

Tuzemští autoři jsou na vzestupu. Navíc umí uchopit všeobecně známé náměty pěkně po svém. Jasným důkazem budiž Dan Černý, jehož Fanoušovi, jenž je specialista na paranormální šmejdy všeho druhu, se jednoduše nedá odolat. Zombiárna protkaná švejkovským humorem je něco, co by se nemělo podceňovat, a to ani za hranicemi téhle malé republiky.

Fuzz & Pluck (Ted Stearn)

„Sranda musí být, i kdyby na chleba nebylo!“ říkala vždy moje prababička. A měla pravdu. Veselé a bizarní příběhy oškubaného kohouta a těžkopádného medvídka podané ve stylu amerického nezávislého komiksu jsou přesně tím, co roztřese bránici milovníka černého humoru a štiplavých vtípků. Tohle je jízda na pořádně rozpálené střele a přiznejme si, tu nezvládne každý…

Goon (Eric Powell)

Pokud se s tímto bourákem setkáte poprvé, budete možná trošku zmateni zpracováním komiksu. Jenže se vám může snadno stát, že jeho neotřelému kouzlu zcela propadnete. Goon je jednoduše mlátička, která pořádně zatočí se všemi, kteří už dávno hodili životu mávačku.

Habíbí (Craig Thompson)

Možná ke stáří propadám dětinské nostalgii, ale tahle soudobá variace na Pohádky tisíce a jedné noci je jednoduše úchvatná. Navíc před tím, co po grafické stránce předvedl Craig Thompson, nezbývá než smeknout. I české vydání se pyšní parádním zpracováním, a tak nezbývá než Habíbí doporučit.

Nový svět (Shaun Tan)

A smekám i před Shaunem Tanem! Vytvořit komiks beze slov není žádná brnkačka, ale tenhle Australan to zvládl s precizností zkušeného tvůrce. Bizarní mix Kafkovy Ameriky s neuchopitelnými vizemi futuristických světů by neměl nechat chladného vůbec nikoho. Každý si v něm najde to své a na málokoho to nezanechá dojem.

Pán času: Přízračná tvář (Filip Novák & Hza Bažant)

Cesty časem jsou jedním z nejotřepanějších fantastických témat. Vždy vznikne alespoň pár velmi povedených děl, ale zároveň také spousty „béček“. Tenhle komiks můžeme směle zařadit do první kategorie. Scénář Filipa Nováka a kresba Honzy Bažanta jsou na tuzemské poměry velmi nadstandardní záležitostí a hlavní hrdina Erlioz Ment není žádný sympaťák, přesto si vás všichni pěkně omotají kolem prstu.

Sandman (Neil Gaiman a spol.)

Po deseti letech jsme se dočkali dokončení jedné z nejzajímavějších komiksových ság, jež spatřily světlo světa. Neil Gaiman využívá klasická témata, aby je přetvořil ve své bezbřehé a neuchopitelné fantazii. Sen přichází z jiného světa, který je tak zajímavý, až se tají dech.

Superman: Rudá hvězda (Mark Millar a spol.)

Tenhle povedený komiks se pyšní jedním z nejlepších námětů za toto milénium. Představa, že Muž z oceli spadne místo do Spojených států do Sovětského svazu je jednoduše geniální. Místo proláklého „eska“ na jeho dresu září srp a kladivo. Každého asi napadnou další věci, které by se v komiksu mohly objevit, ale scénárista Mark Millar byl tím mužem, který s tímto nápadem přišel, a to mu nelze upřít!

Velké dobrodružství Pepíka Střechy (Pavel Čech)

Pamatujete si z dětství nějakou řekněme pohádku či dobrodružství, která na vás zanechala hluboký dojem? Tenhle povedený komiks vám tyhle chvíle pořádně připomene. Je to návrat k dobrodružným příběhům čteným pod lavicí v době, kdy knihy byly jen papírové a děti trávily mládí v tajuplných uličkách a podivných zákoutích.

2 182 zobrazení | Zobrazit všechny příspěvky autora

Komentáře: 3 »

 1. Comment by hromotlk — 25.12.2012 @ 19.15

  ako „průměrně vydělávající jedinec“ sa priznám, že som tento rok dal prednosť viac beletrii ako komixom.
  ale určite plánujem skompletovať Sandmana, skúsim aj Fanouša. mal som záujem o Goona, ale keďže sa nedá kúpiť na Slovensku, neviem…

 2. Comment by duritka — 7.1.2013 @ 10.26

  to hromotlk: Goon se dá v pohodě koupit i na Slovensku, resp. na eshopu CC a posílají i na Slovensko… http://www.comicscentrum.cz/9788086839653-goon-1-nic-nez-utrpeni.html

 3. Comment by hromotlk — 20.2.2013 @ 19.24

  našiel sa jeden slovenský e-shop, ktorý má Goona v ponuke.
  už som to objednal.
   

Posílat komentáře pomocí RSS.

Okomentovat

Komentáře můžete vkládat po přihlášení.