Ocenění

TOP 10 skutečného milovníka komiksů počtvrté

Autor | Aktuality | Čtvrtek 14 ledna 2016 17.20

Rok opět zmizel jako pára nad hrncem a je tady další ryze subjektivní pohled na u nás vydané komiksové tituly, které mě v roce 2015 nejvíce zaujaly. Oproti loňsku, kdy jsem měl problém sestavit celou desítku, se situace změnila – tentokrát jsem musel rozmýšlet, co do výběru nezařadit. Klasicky jsem vynechal prozatím nedokončené série, z nichž u mě vládnou Zámek a klíč a Mýty. Vyřadil jsem i druhá vydání komiksů Alana Moora V jako Vendeta a Z pekla. A navíc jsem se snažil dát přednost fantastice, vždyť jde o článek pro web XB-1… Jako objev roku je nutno zmínit časopis Bublifuk, určený především klukům a holkám, a čerstvou komiksovou sešitovku Dechberoucí Zázrak. Oba projekty mají za sebou teprve úvodní číslo, takže si nechme čas na nějaké resumé.

Komiks-2015-01

1602

(Neil Gaiman, Andy Kubert)

Přiznávám, že většinu z toho, co vychází v rámci Ultimátního komiksového kompletu, nestíhám sledovat. Vycházejí v něm zdařilé a stejně tak i průměrné knihy, jež nadchnou pouze sběratele. Ovšem album 1602 poutá pozornost nejen jménem Neila Gaimana na obálce, ale i svou pověstí netradiční marvelovské kvality. Jejich desetiletí budované universum bylo geniálním scenáristou přesunuto do sedmnáctého století, do Anglie v alžbětinské době. Představte si dobový svět aristokracie, politických intrik a všudypřítomné podlosti, do něhož byli přimícháni superhrdinové a superpadouši, jež zpravidla znáte ze současných kulis. Výsledkem je skvělé čtení, které potěší jak zapřisáhlé příznivce Marvelu, tak i autorovy věrné čtenáře. A to jsme ještě nezmínili luxusní kresbu Andyho Kuberta.

Autobus

(Paul Kirchner)

Jedinečný soubor mikropříběhů neohraničených fantazií, prostorem ani časem, jehož autor se nebojí do svých stripů vkládat odkazy na slavné malíře počínaje Salvadorem Dalím, přes bizarní obludy vypůjčené od Hieronyma Bosche, až po surrealistického malíře Reného Magritta či mistra paradoxů perspektivního kreslení, Mauritse Cornelise Eschera. Nejen tvorbu zmíněných mistrů zde využil jako inspirační zdroj pro svůj svět, jenž je uzavřen prostředím samotného autobusu, jeho trasou a zastávkami. Přesto je naopak doširoka rozevřený úžasným nápadům, které nám komiks s obdivuhodnou lehkostí předkládá.

Batman: Rok nula – Tajné město

(Scott Snyder, Greg Capullo)

Batmana lze sice chápat jako komiksovou sérii, ovšem v rámci ní se nám dostává uzavřených příběhů, tak snad lze přimhouřit nad výše zmíněnými pravidly oko. Navíc dvojice Scott Snyder a Greg Capullo opět nezklamala a všem obdivovatelům netopýřího muže jasně ukazuje, že i dobře známý příběh lze vyprávět neotřele a s originalitou. Ano, už podle názvu jde o další Batmanovo znovuzrození – Rok nula, aneb jak se z bohatého synka jménem Bruce Wayne stal muž se symbolem batarangu na hrudi. Po čtvrté knize osvědčené autorské dvojice musím konstatovat, že to téhle partě stále nebývale jde. Kéž bychom se dočkali také pokračování Snyderova Amerického upíra

Komiks-2015-02

Criminal: Poslední z nevinných

(Ed Brubaker, Sean Philips)

Slušná řádka českých autorů fantastiky se vrhla na psaní detektivek, a tak si tenhle žánr dovolíme doporučit i v komiksové podobě. Scenárista Ed Brubaker si potrpí na stále populární drsnou detektivu s noirovou atmosférou. Pokud jste podobným příběhům propadli i vy, pak nebudete jeho Criminalem zklamáni. Ve druhém omnibusu se nám dostalo trojice příběhů, u nichž se budete jen těžko rozhodovat, který je lepší. Brubakerův snad vrozený cit pro podobný typ příběhů našel v práci kreslíře Seana Philipse dokonalé ztvárnění a pokud by tento výběr měl přece jen mít nějaký vrchol, pak je to právě Criminal.

Děsivé radosti

(Michal Suchánek, Ondřej Neff)

Se zařazením Děsivých radostí do žebříčku jsem váhal. Pokud však budeme hodnotit pouze tuzemské tvůrce, pak zde své místo bezesporu má, i když v širším měřítku tuzemského komiksového trhu je to přece jen na pováženou. Jenže zpracování povídek Ondřeje Neffa je science fiction jako řemen, a tak na stránky xbéčka jednoznačně patří. Hlavní devízou komiksu je kvalitní mainstreamová kresba Michala Suchánka, která obstojí i v mnohem širším úhlu pohledu. Jednoduše řečeno, kdyby Suchánek do budoucna začal kreslit pro nějaké americké komiksové nakladatelství, nebylo by to žádné velké překvapení…

Král Špunt

(David B.)

Francouzský komiksový autor známý jako David B. se u nás už kdysi blýskl svou Padoucnicí, kterou jistě přispěl k přetrvávající módě existencionálních komiksů a osobních zpovědí určených intelektuálnímu obecenstvu se zálibou v černých rolácích. Letos se díky nakladatelství Baobab na český trh vrátil, a to hned se dvěma komiksy, z nichž stojí za povšimnutí především Král Špunt. Snoubí se v něm dobrodružný příběh pro mladé čtenáře, filosofovaní nad smyslem života a smrti a humor opatřený sympatickým nadhledem. Příběh o prokletých pirátech odsouzených posmrtně křižovat moře bez možnosti najít klid na věčnosti je i díky osobité kresbě nezapomenutelným dílem, jichž vychází jako šafránu, nemluvě o schopnosti oslovit čtenáře napříč generacemi.

Lex Luthor: Muž z oceli

(Brian Azzarello, Lee Bermejo)

Brian Azzarello je mistrem napětí, jemuž nejvíce sluší drsné detektivky či temné mytické příběhy jako stvořené pro Johna Constantina. Poradit si ovšem umí i ve světě superhrdinů a jejich všeho schopných protivníků, z nichž k těm nejslavnějším patří Lex Luthor. V jeho choré mysli není všemi uctívaný Superman ochráncem světa, ale smrtelně nebezpečným parazitem z jiné planety. Pro mnohé troufalé až nestoudné ohýbání komiksové reality, jemuž nadmíru sluší Bermejova kresba ukazující muže z oceli jako nesympatického mimozemského přistěhovalce a Luthora jako ztělesnění cílevědomého muže, jenž jako jediný ví, co je pro lidstvo dobré.

Komiks-2015-03

Moje kniha Vinnetou

(Toy Box)

Jestli se nějaký komiks vymyká zvoleným kritériím pro tuhle desítku a přitom zde jednoduše být musí, pak je to právě tento bolestný autorský komiks. Vnímavému čtenáři se v mysli dozajista vybaví řada obrazů z vlastního života, vždyť každý z nás prožíval v mládí neobyčejná dobrodružství, jež dokáže oživit pouze fantazie nezkaženého mládí. Všichni jsme měli své vzory, kterým jsme se v útlém věku toužili vyrovnat a všechny nás někdy nepříjemně zasáhnul osud. O tom a ještě o mnohém jiném umně vypráví Toy Boy v příběhu plném emocí, bolesti a úlevy pramenící ze sdílených zkušeností…

Sandman: Lovci snů

(Neil Gaiman, Philip Craig Russell)

Vládce snů, mnohdy jen tichý pozorovatel dění, se jako jedna z nejpopulárnějších postav z díla Neila Gaimana s oblibou vrací na stránky komiksu. Tentokrát jde o minisérii vytvořenou kreslířem Philipem Craigem Russellem na základě stejnojmenné bohatě ilustrované novely z dávného Japonska. Pohádka o mnichovi a lišce je dalším střípkem z bohaté snové mozaiky. V Lovcích snů se pojí jedinečné vypravěčské umění s mistrovským citem pro hluboce poutavou kresbu. Věřte, že nezapomenutelné komiksové dílo vás neopustí ještě dlouho po posledním zavření knihy a bude vás doprovázet i do snu, jak se na Sandmana sluší.

Teorie rozpadu

(Pierre Christin, Enki Bilal)

Politické dění ovlivňuje životy nás všech a jeho následky mohou být krvavě nevybíravé. Pierre Christin a Enki Bilal, výrazní tvůrci (nejen) evropské komiksové scény, se nechali inspirovat tvrdou historickou realitou ve dvojici mrazivých a depresivních příběhů. Českého čtenáře zasáhne patrně zejména příběh Na lovu, odehrávající se v době Studené války a papalášů z vládnoucích garnitur. Falangy černého řádu zase ukazují nesmyslnost věčně přetrvávající touhy po pomstě v příběhu party zestárlých revolucionářů. Kniha z edice Mistrovská díla evropského komiksu není čtením pro každého a rozhodně nejde o dílo určené k oddechu, má ovšem natolik silné vnitřní kouzlo, že zastíní kdeco, třeba i líbivou Druunu, která vám zde dost možná chybí…

Závěrem jen připomínám, že desítka je opět seřazena abecedně bez jakéhokoli dalšího vnitřního řádu.

Související články:

TOP 10 skutečného milovníka komiksů!

TOP 10 skutečného milovníka komiksů podruhé

TOP 10 skutečného milovníka komiksů potřetí

1 236 zobrazení | Zobrazit všechny příspěvky autora

Žádné komentáře »

Zatím bez komentářů.

Posílat komentáře pomocí RSS.

Okomentovat

Komentáře můžete vkládat po přihlášení.