Ocenění

Total Recall – Douglas Quaid znovu osvobozuje Mars

Autor | Aktuality | Úterý 10 dubna 2012 7.30

SF snímek Total Recall (1990) režiséra Paula Verhoevena s Arnoldem Schwarzeneggerem v hlavní roli patří mezi nejznámější a dle mnohých i nejlepší žánrové filmy vůbec. Na tom se ostatně podstatně podepsal i fakt, že jde, jako v mnoha jiných případech, o adaptaci příběhu spisovatele Philipa K. Dicka, i když jen velmi volně pojatý. Dnes bychom vám ale měli představit především remake výše zmíněného počinu, který do kin zamíří 16. srpna a už od začátku vzbuzuje v divácké obci bouřlivé emoce. A ani se není čemu divit. Vždyť stejně jako u jiných remaků, restartů, rebootů a jiných re-věcí si i nyní můžeme klást otázku, proč točit znovu něco, co funguje a nepřijít raději s něčím novým. No, ale ani na tohle vám asi v krátkosti neodpovím. Raději tedy přejděme k něčemu, na co nám stačí vyhrazený prostor.

Příběh nového Total Recall jde ruku v ruce s původním. Opět tu máme dělníka Quaida, který žije v ne zrovna utopickém světě budoucnosti, místo zvané Recall, kde vám za poplatek implantují vzpomínky na dovolenou dle vašeho výběru, na které jste ovšem nikdy nebyli, a kolonii na Marsu, bojující s režimem za osamostatnění. Rozepisovat se o ději nějak podrobněji je celkem zbytečné, protože je dosti matoucí a nejednoznačný i na plátně, natož pak shrnutý ve třech větách. Takže pokud jste originální snímek náhodou neviděli a toužíte vědět, jak spolu výše jmenované veličiny souvisejí, máte alespoň důvod navštívit kino.


Quaidééé… Aktivuj reaktor!

Vlna nevole se kromě proti projektu jako takovému zvedla především vůči představiteli ústřední role. Colin Farrell holt jako svalovec Arnold ve svých nejlepších letech nevypadá, ale na druhou stranu mu také není problém uvěřit drsňáka, co zmákne levou zadní sejmout přepadové komando a byť nedohání svého předchůdce v hladině testosteronu v těle, na poli hereckém má pořádný náskok. Předmětem nenávisti číslo dvě je režisér Len Wiseman. Je pravda, že volba je to vzhledem k jeho dílu trochu zvláštní, první dva díly Underworldu (2003 a 2005) a Smrtonosná past 4.0 (2007) jsou přeci jen hlavně o akčních sekvencích a byla by škoda kvůli nim upozadit příběhovou linku. Ale to je až ten nejhorší scénář. Nabušený trailer totiž většinu chmur rozehnal. Taky jsme si na něj museli počkat pořádně dlouhou dobu. Ale stojí za to. Vážně jo.

695 zobrazení | Zobrazit všechny příspěvky autora

Komentáře: 2 »

  1. Komentáře by Cloudy — 10.4.2012 @ 11.34

    Mars bude tentokrát ze hry. Na scénáři se podílel Kurt Wimmer (kromě Equilibria má na kontě takové pecky jako Salt nebo Ctihodný občan), takže je zde reálná hrozba, že z filmu bude nakonec vytwistovaná ultrakravina. Dalo by se říct, že Total Recall je na neustálých obratech přímo založený, ale Wimmerovi se takové věci dost často vymykají z rukou.

  2. Komentáře by mstajer — 11.4.2012 @ 14.40

    Největší neštěstí je, že mohou dnes filmaři používat nevídané technologie, ale z nějakého důvodu kašlou na scénář. A mezi námi, občas je to nastřihané takovým způsobem, že nebohý divák vlastně vůbec neví, co se na plátně děje.
    Jsem skeptik. Začátek vypadal moc dobře, tak nějak dickovsky, ale je patrné, že z toho bude zase klasická kaše, 

Posílat komentáře pomocí RSS.

Okomentovat

Komentáře můžete vkládat po přihlášení.