Mikedžiho návrat na cestu meče… (recenze)
Evropská komiksová tvorba reprezentovaná zpravidla tzv. „bande dessinée“ se pomalu, ale jistě začíná prosazovat i na českém trhu, jenž donedávna převážně ovládal americký mainstream s výhonky japonské mangy. I v tak vyostřené konkurenci se naštěstí našel prostor pro zajímavé evropské kousky. V poslední době jsme se tak dočkali i několika čtivých „historických“ příběhů, tu a tam okořeněných přítomností magie či mystiky (Okko a Třetí zákon z Modré Crwe). V minulém roce se na trhu objevila zajímavá Cesta meče autorské dvojice Mathieu Mariolle a Federico Ferniani. A přestože šlo bezesporu o pozoruhodný počin, větší úspěch mu byl odepřen zejména kvůli takřka kapesnímu formátu, jenž vizuálně nepůsobil nijak lákavě, a navíc znatelně poškozoval propracovanou a pro mnohem větší formát určenou Fernianiho kresbu, což se přirozeně neobešlo bez ostré kritiky ze strany čtenářů…
V takové chvíli se nakladatel většinou rozhodne v sérii nepokračovat kvůli nízkým prodejům a čtenářům zůstane v rukou pouhé torzo, nicméně tentokrát se stal přímo zázrak. Nakladatelství Zanir nejenže uznalo svou chybu, ale druhý díl vydalo v nezmenšeném vázaném vydání a za skutečně příznivou cenu. Pokud jste majiteli úvodního svazku, jistě nebudete s koupí váhat, zvláště když nakladatel ujišťuje, že ve stejném formátu vyjde i díl třetí a při příznivých prodejích by se v této podobě měl zpětně objevit i díl první. Faktem je, že nové čtenáře si série o dvou na první pohled formátově značně rozdílných svazcích bude hledat zřejmě dosti obtížně. Nezbývá než doufat, že fanoušci vstřícný krok Zaniru podpoří nákupem a do budoucna jej tak vybídnou pokračovat v dalších evropských svazcích. A co vás na Cestě meče čeká?
V historických kulisách se odehrává příběh mladého Mikedžiho, donedávna rozmařilého syna mocného a krutého pána Nakamury, jenž bezohledně zneužívá své postavení a utiskuje okolní lid. Z dosavadního pohodlného života vytrhne Mikedžiho příchod Mijamota Musašiho, jenž předvede bojová mistrovství dalece přesahující schopnosti otcových samurajů. Nakamura v touze získat do služeb válečníka takových kvalit svěří do Musašiho učení právě Mikedžiho, čímž započne jeho Cesta meče, jak jsme mohli sledovat v prvním svazku trojdílné komiksové série. Druhý díl zavede Mikedžiho nejprve do věhlasného Paláce chutí, aby se dle slov svého mistra naučil více o životě a radostech, které nabízí, aby se posléze mohl naučit bojovat a život bránit. Z převážně sexuálních radovánek pak Mikedžiho vytrhne mistrův návrat a nová výzva k pokračování krvavé cesty. Podaří se Musašimu rozpálit v Mikedžim doutnající uhlíky vzdělání?
Kulisy feudálního Japonska ozvláštněné existencí mytických mořských i pozemských tvorů, magií a mystikou jsou více než lákavé, ovšem ani příběh mistra a jeho nepoddajného učně nepostrádá potřebnou atraktivitu. Je to právě ústřední dvojice a Musašiho snaha předat mladému Mikedžimu úctu k životu, přestože ho učí, jak nejlépe zabíjet, která zde hraje hlavní úlohu. Bezesporu jde o veskrze jednoduchý příběh, v němž však není nouze o zvraty doprovázené bouřlivými emocemi, tak jak se na výpravný historický komiks sluší. V tom bezesporu pomáhá Fernianiho detailní, barvitá, velkolepými výjevy obohacená kresba, kterou si čtenář může ve velkém formátu náležitě vychutnat.
Na závěr nechybí ani několik stran s černobílými skicami a kresbami, u nichž možná zalitujete, že komiks je barevný, protože v prostých černých linkách na bílém pozadí kresba ještě více vyniká. Buď, jak buď, Cesta meče možná není mistrovským dílem evropského komiksu, je však navýsost zábavnou historickou fantasy ve skutečně přitažlivém komiksovém hávu, kterou byste si neměli nechat ujít, pokud jste příznivci právě takového literárního povyražení.
Cesta meče: Uhlíky vzdělání
scénář Mathieu Mariolle, kresba Federico Ferniani
vázaná, překlad Zuzana Lochmanová, 64 stran, 299 Kč
Související odkazy:
První krůčky na cestě meče (ukázka)
O Mikedžiho bolestném prozření (recenze)
Podruhé na cestu meče… (ukázka)
1 143 zobrazení | Zobrazit všechny příspěvky autora