Ocenění

Vlkodlaci na lovu vesničanů… (recenze)

Autor | Aktuality | Středa 29 července 2015 11.05

Nejspíš si budete z dětství pamatovat na jednoduchou společenskou hru Městečko Palermo. Hraje se především ve větším počtu osob a v podstatě jde o hru dvou týmů proti sobě – na jedné straně stojí mafiáni postupně v noci likvidující druhou skupinu prostých obyvatel. Ti se brání přes den lynčováním domnělých mafiánů. Ve světě je ovšem známější jiná verze této hry, v níž se podíváme do temné vesnice, kterou za vytí vlků ozařuje bledý měsíc.

Werewolf_01

Od roku 2007 se v různých edicích prodává hra Ultimate Werewolf od Teda Alspacha a společnosti Bezier Games, přičemž nejnovější edice vyšla v loňském roce. Jde o dedukční, blafovací a týmovou hru kombinovanou s vyprávěním a případně i hraním rolí. Doporučený počet hráčů se vždy trochu liší, ale obecně se pohybuje mezi pěti a třiceti, přičemž nejlepší je zřejmě skupina mezi sedmi až zhruba dvaceti hráči. Hra sestává z pravidel a karet, jejichž počet se pohybuje kolem čtyřiceti. Nic víc není ke hře třeba, ačkoliv v některých baleních můžete ještě dostat malý sešit, pro zápis hráčů a rolí. Z osobní zkušenosti musím uznat, že se vypravěči při větší skupině bude tužka a poznámkový blok určitě hodit.

Všechny karty mají na sobě portrét a název postavy, kterou bude hráč představovat, a v dolní části je stručně popsána schopnost jeho postavy. Velmi jednoduché a čistě praktické, těžko ke kartám něco dodat. Vše je tematicky laděno do středověké vesnice a karty zdobí povedené ilustrace, které mohou pomoci s navozením atmosféry.

Vlkodlaci, čarodějnice a vesničané

Na začátku se určí jeden hráč coby vypravěč, který bude celou hru řídit a určovat atmosféru. Následně se dle domluvy vybere kombinace karet postav odpovídající počtu hráčů. V pravidlech jsou vždy návrhy na sestavy, ale nic hráčům nebrání sestavit si vlastní. Každá karta má na sobě číslici s minus nebo plus, což značí sílu karty pro skupinu vlkodlaků nebo vesničanů. Dle těchto čísel můžete sestavit kombinaci, jejíž finální hodnota by se měla přibližovat nule, aby bylo vše vyrovnané. Základem každé sestavy je alespoň jeden vlkodlak, jedna vědma, která se vlkodlaky snaží odhalit, a následně libovolné doprovodné postavy. Pro pokročilé hráče však hra nabízí i další zajímavé volby.

Werewolf_02

Jakmile máte tuto sestavu připravenou, karty se zamíchají a každý hráč si od vypravěče jednu kartu vezme, podívá se na ni a položí ji před sebe, aniž by ostatním odhalil svou identitu. Každý hráč tedy ví, jakou roli bude ve hře mít, a má čas prohlédnout si i zvláštní schopnost, ačkoliv není od věci vysvětlit všechny postavy před rozdáním karet, aby z následných otázek nebylo hned zřejmé, kdo má jakou roli.

Soudce lynč

Následně všichni zavřou oči a dle pokynů vypravěče otevírají oči pouze hráči s určitou postavou, aby si mohl vypravěč udělat přehled, kdo disponuje jakou schopností a na koho se budou vztahovat. Vše probíhá stylem: „Teď otevřou oči vlkodlaci. Rozhlédnou se. Vlkodlaci mohou zavřít oči.“ Tímto způsobem se probudí všechny postavy potřebné pro vypravěče nebo se schopností umožňující noční probuzení a vykonání nějaké akce. Například vědma (Seer) může v noci ukázat na jednoho hráče a vypravěč jí naznačí, zda to je či není vlkodlak, a vlkodlaci si v noci mohou vybrat oběť, kterou zabijí a snědí. Jakmile má vypravěč i hráči jasno, všichni se probouzí a postupně se představí. To může znamenat jednoduchou větičku (Jsem vesničan Petr.), nebo obsáhlejší představení včetně povolání, jak je pro vsi důležitý apod. Hráči ideálně neodhalují své role, protože by se mohly stát snadným terčem.

Ve hře se následně střídá den a noc, přičemž ve dne se probouzí všichni hráči, vypravěč oznámí, kdo byl vlkodlaky eliminován a tento hráč následně nesmí do hry nijak zasahovat. Může se ovšem stále dívat coby divák. Poté se mohou hráči rozhodnout, že někoho zlynčují, což je možnost, jak vesničané bez zvláštních schopností mohou likvidovat vlkodlaky. Někdo musí jiného hráče obvinit a navrhnout k lynčování. Pokud je tento návrh podpořen alespoň jedním dalším hráčem, má obviněný možnost se hájit a následně všichni hráči, kteří ještě nebyli eliminováni, hlasují o zlynčování obviněného. Pokud pro jeho zlynčování hlasuje nadpoloviční většina, je obviněná postava zamordována a její hráč odhalí kartu role. Po zlynčování, nebo pokud se hráči na lynčování ve stanoveném čase nedomluví, všichni usínají a přichází noc.

Werewolf_03

Pokud jsou všichni vlkodlaci eliminování, vyhrávají vesničané. Jakmile se vlkodlakům podaří snížit počet ostatních postav na počet vlkodlaků, vyhrávají hru oni. Pravidla dále nabízí pár volitelných pravidel, jako je neukazování karty role po zabití postavy a pak především rady pro vypravěče, jak hru vést.

Pořád dobré?

Koncept hry je velmi jednoduchý a osvědčený léty hraní. O její kvalitě rozhoduje především dobrý vypravěč a samotní hráči a jejich ochota hrát. Pokud se všichni začnou představovat, obviňovat, vzniknou spory a celkově je hra plná zajímavých momentů, půjde o skvělý zážitek. Výhodou je naprosté minimum komponent bez nutnosti herní plochy. Lze ji hrát ve vlaku stejně jako v obývacím pokoji. Hra není příliš vhodná do otevřených míst, kde mohou rušit okolní lidé, protože to značně ubírá na atmosféře. Zřejmou nevýhodou je eliminace hráčů. Ta by nevadila u kratších her, ale při větším počtu hráčů je eliminace postavy hned na začátku značně nepříjemná, a pokud nechce sledovat následné dění, je delší herní doba problémem. Jde o klasickou zábavu například pro táborová sezení nebo prostředí, kde je i eliminovaný hráč schopen najít si jinou zábavu či uplatnění.

Ultimate Werewolf je dnes už klasickou hrou, která má stále co nabídnout, ale její koncepce v neustále se posunujících herních mechanismech rychle stárne. Existují hry nabízející rychlejší zážitek bez eliminace hráčů, nebo naopak s eliminací, ale s tak krátkou herní dobou, že to ničemu nevadí. O některých si v budoucnu také napíšeme. Stále ovšem platí nepřekonatelná výhoda vlkodlaků, a to je hra v opravdu velkém počtu lidí. Pokud vás baví městečko Palermo a chtěli byste si vyzkoušet hru nejenom s mafiány a jedním detektivem, ale s mnoha rozličnými postavami se zvláštními schopnostmi a motivacemi, bude Ultimate Werewolf příjemným doplňkem vaší herní sbírky. Jestliže hledáte rychlou hru pro více lidí, možná se ještě porozhlédněte.

3 088 zobrazení | Zobrazit všechny příspěvky autora

Žádné komentáře »

Zatím bez komentářů.

Posílat komentáře pomocí RSS.

Okomentovat

Komentáře můžete vkládat po přihlášení.