Ocenění

Když drobná vylepšení nestačí… (recenze)

Autor | Aktuality | Středa 5 Září 2018 8.00

Nápaditá nízkorozpočtová sci-fi rozhodně nejsou v kinech tak častým jevem, jak by mohla být. Těžko předvídatelná návštěvnost pro producenty představuje jistě nezanedbatelné riziko, na druhou stranu se může podařit vstupní investici hned několikanásobně zhodnotit. V tomto směru přímo zazářilo Tiché místo a za propadák nelze považovat ani film 7 životů, jehož úspěch či neúspěch lze vyčíslit jen stěží. Leigh Whannell, dlouholetý spolupracovník Jamese Wana, dvorní scenárista a producent sérií Saw a Insidious, na chvilku opustil hororový žánr a pustil se do na první pohled nenápadného akčního thrilleru z nedaleké budoucnosti, kde pod slovem Upgrade už není ani zdaleka myšleno jen drobné vylepšení vozidel nebo domácnosti…

Upgrade-poster

Začátek je typicky sladký a romantický. Ona je úspěšnou zaměstnankyní kybernetické společnosti, zatímco on je čistě analogový typ věčně umazaný od oleje nijak neskrývající svou lásku k výkonným automobilům. Po chvilce je ona mrtvá a z něj je nepohyblivý mrzák bez jakékoli naděje na uzdravení a nalezení pachatelů. To se však změní voperováním speciálního čipu, díky němuž je alespoň po stránce pohybových schopností všechno téměř jako dřív. Problém se skrývá ve slově téměř, protože onen čip neobsahuje pouze algoritmus propojující mozek se zbytkem motorického systému, ale také umělou inteligenci schopnou převzít kontrolu nad celým tělem, což do filmu Upgrade konečně vnáší přímo definiční element.

Příběh zcela naplňuje kategorii filmů o pomstě s jedinou dějovou linií, při jejímž sledování dostává divák přibližně stejné množství informací jako hlavní hrdina. Představitel hlavní role Logan Marshall-Green díky tomu prakticky nesleze z obrazu a celý film slušně táhne. Zřejmě nejvýraznější a z pohledu filmové historie pravděpodobně i nejdůležitější částí filmu jsou akční scény, v nichž hrdina není zcela sám sebou a bojuje za něj umělá inteligence. Choreografie kontaktních soubojů je vedena s nadsázkou, dokonalostí v každém pohybu a hlavně je snímána kamerou, jejíž horizontální osa kopíruje sklon páteře hlavního hrdiny. Výsledek je až překvapivě efektní, přičemž tyto scény nijak neztrácejí na přehlednosti a intenzitě. Jediným nedostatkem je jejich množství. Žádný John Wick se v tomto případě opravdu nekoná, Upgrade je po stránce vzájemných konfrontací poněkud střídmý.

Jednoduchý, přímočarý, zábavný a částečně i invenční, takový je Upgrade. Nepřináší žádná velká poselství, pouze stroze varuje před vkládáním přílišné důvěry do nových technologií. Nestaví na tom však žádnou filozofii, což z něj i díky tomu, že tvůrci omezili použití CGI efektů na nutné minimum, dělá především film upřímný, v němž není zapotřebí hledat něco, co v něm ve skutečnosti vůbec není.

Upgrade

Austrálie-USA, 2018, 100 min

režie a scénář Leigh Whannell

hrají Logan Marshall-Green, Betty Gabrielová,

Harrison Gilbertson, Benedict Hardie aj.

Blumhouse_Productions_logo

782 zobrazení | Zobrazit všechny příspěvky autora

Žádné komentáře »

Zatím bez komentářů.

Posílat komentáře pomocí RSS.

Okomentovat

Komentáře můžete vkládat po přihlášení.