Ocenění

Havárie vesmírné lodi Galaxia podruhé… (recenze)

Autor | Aktuality | Sobota 15 listopadu 2014 10.00

V loňském roce předložil Václav Šorel fanouškům fantastiky románové zpracování věhlasného komiksu Vzpoura mozků, který spolu s kreslířem Františkem Kobíkem vydávali na stránkách časopisu ABC. Po roce přichází s románem Galaxia, který je volným pokračováním a druhým svazkem chystané trilogie. Opět se samozřejmě jedná o literárně zpracovanou verzi původního komiksu, který předtím nedostižným stylem nakreslil František Kobík. A stejně jako v předchozí knize zavítáme do vesmíru plného nástrah a neobjevených planet. Mnozí si budou ještě pamatovat původní časopisecké vydání, které vycházelo v letech 1984 až 1986. Souborně se pak ve zkrácené podobě objevilo nejprve v ABC Speciál 1996 a později v objemné knize mapující kreslené seriály z časopisu ABC Velká kniha komiksů, jejíž obálku zdobí obrázek právě z tohoto vesmírného opusu. Naposledy jsme se s Galaxií mohli setkat v knize shrnující scénáristovo komiksové dílo Zlatá kniha komiksů: Václav Šorel.

Kosmická loď Galaxia je nejlepší a nejmodernější svého druhu, na své vesmírné pouti je však vystavena nečekané katastrofě, po níž se ze sta členů posádky proberou v hibernačním sále k životu pouze dva – pilot Petr a biolog Jan. Loď byla původně na cestě ke hvězdě Proxima Centauri, nyní se však stala neovladatelnou a ke vší smůle je zničen i hlavní palubní počítač, jenž měl mimo jiné bdít nad bezpečím kosmonautů. Než vůbec stačí oba přeživší cokoliv udělat, proletí černou dírou. V neznámé hvězdné soustavě pak naleznou planetu, jež je svými parametry podobna naší Zemi. Na její orbitě nejprve prozkoumají opuštěnou vesmírnou laboratoř zavánějící jakýmsi podivným tajemstvím. Je jasné, že planeta byla obydlena inteligentními bytostmi, a tak se kosmonauti rozhodnou pro průzkum. Brzy zjistí, že je celý povrch zcela ovládán hmyzem gigantických rozměrů. V místě pokrytém obřími pavučinami objeví zámotek a po jeho otevření z něj vysvobodí dívku jménem Ma, která jim následně vysvětlí, že na planetě kdysi došlo ke katastrofě, která způsobila mutaci hmyzu do současné nadměrné podoby. Hrstka přeživších se skrývá v podzemí a jejich situace se jeví čím dál více neřešitelnou a marnou. Pozemšťané se rozhodnou obyvatelům planety pomoci. Riskantní hra o jejich přežití se však neobejde bez boje s obřím hmyzem…

Těm, kdo znají původní komiksové zpracování, prozradím, že autor se v závěru nedrží svého mustru a finále příběhu přepracoval. Zda k lepšímu či k horšímu ponechávám na subjektivním zhodnocení každého z vás. Jisté však je, že to, co máte z původního zpracovaní zažité, se zbortí jako domeček z karet. Samozřejmě, že je pozměněn nejen závěr, ale drobné odchylky od původního komiksového zpracování zpozorujete i během celého románu. Václav Šorel už během předchozí knihy naznačil něco ve smyslu, že v době vzniku původního komiksového scénáře nebyl jako romanopisec dostatečně vyzrálý a proto se k tomuto námětu vrací až nyní, s léty nabytými zkušenostmi. Zatímco u předchozí Vzpoury mozků mě novodobá inovační řešení spíše roztrpčila, u Galaxie tak silný pocit nemám. Zcela chápu, že se autor nechtěl upjatě držet dopředu dané dějové linky, kterou všichni jeho čtenáři znají.

Jako ilustrace jsou opět použity výňatky z komiksové předlohy…

Pokud jde o zpracování knihy jako takové, i tady došlo k posunu k lepšímu. Kobíkovy obrázky z původního komiksu jsou lépe naskenovány a nepůsobí rozrastrovaným dojmem, vcelku zdařile tak vyvolávají nostalgii a jsou vhodným doplňkem a ozdobou knihy. I úprava samotného textu působí o něco lépe a nevytváří zdání přílišného roztažení, přesto by se dalo ještě dost ubrat. Ačkoli se tentokrát nedostaví podobné rozčarování jako u románové verze Vzpoury mozků, patrně jen z toho důvodu, že už přece jen víme, co očekávat. Problém románové Galaxie je v její atmosféře. Václav Šorel nevnesl do knihy potřebný spád a napětí vypjatých scén, alespoň ne při znalosti původní předlohy, se kterou jednoduše nelze nesrovnávat. Soustředí se sice na barvitější rozvinutí místopisu i děje, to je však příliš pozvolné a zůstává za očekáváním. Čtenář se nezbaví pocitu, že tohle všechno už přece zná, který bohužel nezaženou ani scény, kdy se děj od původní předlohy liší. Ke vší škodě příběhem proplujete jako v oné hibernační kóji a na konci zjistíte, že už není čas vyskočit z černé díry.

Nezbývá než se těšit na závěrečný díl trilogie Odysseus, bez nějž nechci vyřknout závěrečné resumé, prozatím zůstávám na vážkách. Nevím, jakou silou by Galaxia plula knižním vesmírem, kdyby neměla početný zástup fanoušků původní komiksové verze. Kreslené příběhy osmdesátých let z časopisu ABC jsou dodnes populární a pro generaci, která na nich vyrostla, jsou bezesporu kultovní záležitostí. Václav Šorel v té době dozajista patřil k nejlepším komiksovým scenáristům a spolupráce s Františkem Kobíkem mu zajistila piedestal věčné slávy, osobně se však obávám toho, že ten se v současnosti začíná maličko otřásat v základech…

Václav Šorel: Galaxia

vázaná, obálka František Kobík, 256 stran, 299 Kč, XYZ 2014

Související články:

Václav Šorel: Kdo je dnes jeho vzorem? (rozhovor)

Kosmická loď Galaxia opět ožívá… (ukázka)

Vzpoura mozků opět útočí! (recenze)

Zůstane Země pod nadvládou vzbouřených robotů? (ukazka)

2 696 zobrazení | Zobrazit všechny příspěvky autora

Žádné komentáře »

Zatím bez komentářů.

Posílat komentáře pomocí RSS.

Okomentovat

Komentáře můžete vkládat po přihlášení.