Ocenění

Vydejte se na výpravu do Oblasti X (recenze)

Autor | Aktuality | Neděle 11 října 2015 9.35

Před několika desetiletími ji od zbytku světa odřízla nepopsatelná katastrofa. Nepopsatelná nikoli svou hrůzou nebo rozsahem, ale jednoduše tím, že jí zatím nikdo nedokázal skutečně porozumět… Ovšem lze do ní proniknout. Můžete se stát členy vědecké výpravy, která má za cíl oblast oddělenou tajemnou hranicí prozkoumat a lépe pochopit. Ale předtím si raději něco zjistěte o osudu předchozích expedic. Nápověda: poznání a slávy se jejich členové nedočkali. Ještě stále se tam chcete podívat? Láká vás neznámo a toužíte po objevování i za cenu značného osobního rizika? Gratuluji, zdáte se být vhodným kandidátem pro další expedici. Vítejte v Oblasti X.

Anihilace_OBALKA

Jeff VanderMeer je držitelem tolika prestižních ocenění, že se mu ani nemohou vejít na jednu poličku, a ještě mnohem více nominací. U nás však tento uznávaný spisovatel a editor donedávna patřil spíše mezi středně známá jména. Jeho sbírka Veniss Underground i obsáhlá antologie New Weird, kterou sestavil společně se svou manželkou Ann, se i u nás dočkaly převážně příznivého přijetí, ale široké nadšení nevzbudily a některé reakce byly silně rozporuplné. Na druhou stranu se jedná o díla, která zkrátka nesednou každému a zdaleka nejsou prvoplánová. Taková rozhodně není ani jeho Anihilace – troufám si však říci, že má šanci oslovit daleko širší čtenářské publikum.

Jde přesně o ten druh science fiction, který dokáže zaujmout sečtělé pravověrné sci-fi fanoušky i čtenáře, který po sci-fi běžně nesáhne. Nedočkáte se v ní vyspělé techniky ani fantastických vědecko-technických konceptů. To, co vás čeká, je zajímavý příběh plný tajemna a fantazie. Vypravěčka, bioložka z nové expedice do Oblasti X, vás seznámí jak s kouzlem tohoto místa, tak s nejistotou a nevědomostí, která jej obklopuje – a samozřejmě i s vlastními dojmy, vzpomínkami a motivacemi se sem vydat. Navzdory soustředění na její prožitky jsou postavy obecně silnou stránkou románu, neboť dynamika mezi čtyřmi členkami expedice skvěle funguje a její vývoj silně posouvá příběh kupředu.

vandermeer-oblast

Leckomu Anihilace svým zasazením v podivné oblasti, kde se nacházejí a dějí zvláštní věci, připomene Piknik u cesty bratří Strugackých. Mně kromě toho místy silně evokovala i delší povídku Stanice Šerá voda (také vyšla pod názvem Zkáza Greywater Station) G. R. R. Martina a Howarda Waldropa, v níž se posádka stanice potýká s podivným – a nebezpečným – místním životem. Chvílemi Anihilace lehce připomene i Lemovu Solaris, zvlášť když se zdá, že se místní život snaží s expedicí nějakým způsobem komunikovat. Ani k jednomu dílu se však Anihilace nedá jednoduše připodobnit. Na to jsou její styl vyprávění i zobrazení prostředí příliš osobité.

Se svými 172 stranami je Anihilace čtením na jedno odpoledne – a déle vám ani nevydrží, protože se vám velmi pravděpodobně nebude chtít ve čtení přestat a nechat si zbytek na druhý den. Zážitky i dojmy a úvahy vypravěčky, představa nádherné panenské přírody s troskami lidské vesnice a majáku, rostoucí neklid, odhalení minulosti některých předchozích výprav i vize záhadné podzemní věže nejspíše málokoho nechají chladným. Můj odhad? Pokud vám Anihilace sedne, hned tak ji neodložíte a hned se budete pídit po pokračování. Nejde totiž o samostatný román, ale počáteční díl trilogie. Dalších dílů, Autority a Akceptace bychom se v překladu měli dočkat v dohledné době…

Jeff VanderMeer: Anihilace

vázaná, překlad Petr Kotrle, obálka Pablo Delcan, 180 stran, 238 Kč

Související odkazy:

Vstoupíte do záhadné Oblasti X? (ukázka)

argo-logo

2 306 zobrazení | Zobrazit všechny příspěvky autora

Žádné komentáře »

Zatím bez komentářů.

Posílat komentáře pomocí RSS.

Okomentovat

Komentáře můžete vkládat po přihlášení.