Ocenění

Juraj, vlk, dýka a ich forma (recenze)

Autor | Aktuality | Pondělí 13 listopadu 2017 21.45

Juraj Červenák je nejen populárním autorem fantaskních příběhů, ale rovněž pilným spisovatelem, který si navíc v posledních letech rozšířil své literární portfolio o žánr historických detektivek. Kniha Vlk a dýka je už pátým zářezem na pažbě jeho literární muškety a cyklus Stein a Barbarič se stal úspěšným i daleko za zorné pole fanoušků fantastiky. V aktuálním příběhu se spolu s notářem Matějem Barbaričem vypravíme na hrad Sitno, který po dlouhý čas střeží cestu k bohatým hornickým městům. Píše se rok 1599 a nad krajem jsou už dlouho zatažená palčivá mračna turecké hrozby. Není se co divit, že strategicky důležité sídlo je zabezpečeno početnou posádkou a rozsáhlým arsenálem zbraní. Jenže uprostřed masivních hradních zdí se skrývají jisté záhady, kterým je potřeba přijít na kloub…

vlk-a-dyka

První z nich je zdánlivě nevysvětlitelné zmizení půvabné kastelánovy dcery. A právě z tohoto důvodu byl pan Matěj, toho času se věnující úřednickým povinnostem v nedalekém Schemnitzu, požádán o pomoc. Správce hradu Lučanský propadl zoufalství a neumí si poradit. Jeho dcera zmizela uprostřed noci bez jediné stopy z přísně střeženého srdce hradu. Je tonoucím, který se chytá každého stébla a když zjistí, že notář Matěj Barbarič je v dosahu a díky nabytým vyšetřovacím zkušenostem, o kterých se hovoří v celé monarchii, by mohl být tím, kdo dívku najde, neváhá ani vteřinu a vyšle spěšného posla. Na Sitně ovšem na hlavního hrdinu čeká nejedno překvapení.

Záhadné zmizení slečny Verony je zapeklitá věc sama o sobě, ovšem zapovězení vstupu do některých částí hradu pátrání dále komplikuje. Dalším podstatným faktorem obtížnosti Matějova postupu je přítomnost Kateřiny Pálffyové, údajně nejbohatší a nejmocnější ženy království. I ona skrývá svá tajemství. Nejde však jen o ženy, ale rovněž o muže. Tajemných existencí, které se na hradě pohybují, je tak víc než dost. Jako by se proti notáři všichni potajmu spikli. Sice ho většina zdánlivě podporuje v hledání, avšak dveře pevnosti mu zprvu neotevírají zrovna doširoka. Ve vyšetřovateli, který v nedávné minulosti získal dostatek zkušeností, jak se pohybovat na tenkém ledě mocenských intrik, klíčí nejedno podezření a k odhalení případu vede skrze labyrint plný slepých uliček jediná cesta.

stein-barbaric-argo

Vítané změny v poněkud stagnujícím cyklu

Oproti předchozím autorových historickým opusům je první výraznou změnou absence Barbaričových souputníků – nerudného kapitána Joachima Steina ze Stříbrné skály a Bohdana Jaroše, podivína s krutými výslechovými metodami a chladným pohledem kaprála. Jejich absence si mimo jiné vyžádala změnu formy psaní: Vypravěčem je sám notář a čtenářům je předložen děj vylíčený v první osobě. Pokud to minule (Ďábel v zrcadle) v rámci opakujícího se mustru poněkud stagnovalo, tímto dostal příběh řádný svěží impuls.

Vlk a dýka se také mnohem víc soustředí na svou detektivní linii, která v knize hraje nezpochybnitelný prim. Přitom není opomenuta ani Barbaričova slabost pro půvabné ženy, citová vzplanutí a jemná flirtování. Zároveň je ale cítit, že notář od svých spolubojovníků pochytil dostatek zkušeností, aby nepodlehl síle okamžiku, a zároveň se stal odvážnější než kdy dřív. Stále sice není nikým, kdo by se střemhlav vrhal do každého nebezpečí, ale když ho hodíte do vody, dobře ví, jak plavat, i kdyby to mělo být proti proudu. Párkrát přijde na řadu i potemnělá hororová atmosféra, pocit stísněnosti a všudypřítomný strach. I zde je cítit větší intenzita literárního prožitku a cit pro akční náladotvornost, než bývalo v této sérii zvykem.

Dohromady vše tradičně tvoří úderný celek, jenž ani na popáté nepozbyl nic ze své čtivosti a strhujícího spádu děje. Nelze tvrdit, že Vlk a dýka je nejlepším románem série, ale je nutno zdůraznit, že jde o nejcelistvější knihu s místy až fascinující atmosférou. Jistě, pokud to budeme brát do důsledku, pak se nám po nesourodé dvojici bojem ošlehaným vyšetřovatelů, Steinovi a Jarošovi, může svým způsobem stýskat, ale to se vůbec nevylučuje s tím, že je nám plnými hrstmi dopřáno toho, po čem jsme toužili a na co jsme si v předchozích knihách zvykli. Absence zmíněné dvojice není vlastně tak citelná, jak bychom si mohli dříve představovat. Otevírají se však brány k odlišným pojetím příběhů i formám vyprávění, jež tuto detektivní historickou ságu mohou jen a jen zpestřit. Vlastně je povznášející, že nejde o další případ opakující zažité postupy. Nezbývá než doufat, že takových příjemných překvapení si pro nás Juraj Červenák připraví do budoucna víc.

Juraj Červenák: Vlk a dýka

vázaná, překlad Robert Pilch, obálka Pavel Růt, 245 stran, 288 Kč

argo-logo

2 123 zobrazení | Zobrazit všechny příspěvky autora

Žádné komentáře »

Zatím bez komentářů.

Posílat komentáře pomocí RSS.

Okomentovat

Komentáře můžete vkládat po přihlášení.