Ocenění

Ponurá vize vyschlé budoucnosti… (ukázka)

Autor | Aktuality | Pátek 11 Březen 2016 9.15

Americký spisovatel Paolo Bacigalupi si nás získal temnými a nebývale tíživými vizemi ekologicky nenávratně zatížené budoucnosti, nejdříve v brilantních povídkách, později shrnutých do úspěšné sbírky Čerpadlo 6, a následně v románech počínaje prestižními žánrovými cenami ověnčenou Dívkou na klíček. Po mladším čtenářům určených Prachožroutech a Potopených městech se autor vrací k tvorbě pro dospělé čtenáře. Vodní nůž je dle jeho zvyku samostatným dílem, Bacigalupi se v něm nicméně nechává volně inspirovat svou česky dříve vydanou povídkou Lovec tamaryšků. Ponurá vize suchem stiženého světa vychází jako šedesátý svazek edice Fantastika v nakladatelství Argo a my vám v následující ukázce přinášíme její úvodní kapitolu…

Bacigalupi_Vodni-nuz

Paolo Bacigalupi: Vodní nůž

vázaná, překlad Richard Podaný, obálka Milan Malík, 352 stran, 398 Kč

V budoucím světě deptaném změnami klimatu a suchem se i sníh z hor mění v déšť a déšť se vypařuje dřív, než dopadne na zem. V rozpadajících se Spojených státech spolu města Phoenix a Las Vegas vedou boj o tenčící se podíl na vodě z řeky Colorado. Ve Vegas působí legendární bojovníci, kterým se říká „vodní nože“ – asasíni, teroristé a špehové starající se o ochranu lasvegaských zásob vody a taky o to, aby to s Phoenixem dopadlo bídně.

Když se vynoří zprávy o zdroji vody, který by zcela změnil situaci, vyšle Las Vegas svého elitního vodního nože Angela Velasqueze do Phoenixu, aby vše prošetřil. Angel se setká se zkušenou novinářkou Lucy Monroeovou, která hledané tajemství zná. Jenže Angel nepátrá jen po vodě, Lucy sebou nenechá jen tak orat – a smrt jednoho nenáviděného vodního nože by byla jen nízkou cenou, kdyby šlo o to, jak si zajistit životadárný říční tok.

Ukázka z knihy:

argo-logo

664 zobrazení | Zobrazit všechny příspěvky autora

Komentáře: 4 »

 1. Comment by PMarek — 11.3.2016 @ 9.30

  Moc se na nového Bacigalupiho těším. Tenhle měsíc je vážně na knižních pultech zajímavý.

 2. Comment by sicco — 11.3.2016 @ 21.28

  Tak tentokrát se mi obálka od Malíka zas tak moc nelíbí. Umí to líp.

 3. Comment by Toolshed — 11.3.2016 @ 22.16

  Pravda, mal aj lepšie obálky, ale na knihu som zvedavý aj tak :)

 4. Comment by filtr — 12.3.2016 @ 15.56

  přidávám se k siccovi, tahle obálka ve mně vyvolává vzpomínky na léta dávno minulá :-)

Posílat komentáře pomocí RSS.

Okomentovat

Komentáře můžete vkládat po přihlášení.