Ocenění

Voltairova Candide jako barokní space opera! (ukázka)

Autor | Aktuality | Pátek 18 října 2013 8.50

Komiksového tvůrce Karla Jerieho nemusíme čtenářům časopisu XB-1 dlouze představovat, jeho skvělými ilustracemi se můžete těšit už od vzniku našeho časopisu a spolupráce s ním nám jistě bude přinášet radost i do budoucna. S jeho komiksy jste se mohli setkat v mnoha různých časopisech a sbornících z nichž jmenujme především Aargh!, BedemanCrewPotZkrat aj. Ze samostatných publikací jmenujme monografii Lovecká sezona a komiksové publikace Šifra mistra Hanky (dle scénáře Tomáše Matějíčka) a Oidipus Rex. Nyní se Jerie pouští do svého dosud nejambicióznějšího projektu – komiksové trilogie vycházející z Voltairova románu Candide, kterou pojal  jako barokní steampunk space operu!

Karel Jerie: Candide 1 – Král Bulharů

vázaná, obálka Karel Jerie, 64 stran, 299 Kč, vydá nakladatelství BB/art dne 23. října 2013

Vzpomenete si na chvíli, kdy je člověku naprosto jasné, že změna je nevyhnutelná? Stačí jeden kopanec do zadku a i Voltairův Candide pozná, co to jsou změny, problémy a dobrodružství. Tolikrát popsaný a omílaný osudový moment. Ale dokáže jím Candide projít a nenechat si vzít naději, lásku a víru v opětovné setkání se slečnou Kunigundou? Vždyť svět se mu rázem ukáže ze zcela nové perspektivy a život vojáka bulharské armády mu připomene, že barvy života se neobyčejně rychle slévají do černé. Vezmou jatka reality Candidovi ideály? Udrží si bezstarostnost a vtip? Otázky, kterým se Karel Jerie rozhodně nevyhýbá. První knihou z komiksové trilogie Candide nás zve na dvůr krále Bulharů. Svou fantazií směle posunuje karikaturu, humor i hloubku Voltairova díla. Dnešek odráží minulost a groteska minulosti se zrcadlí v dnešku. Poznat, kým vlastně Candide je a do jaké míry ho utváří okolnosti a společnost, je nevyhnutelné, chce-li člověk vědět, co bude dál.

První kniha z připravované komiksové trilogie vycházející z Voltairova románu Candide. První díl zavede čtenáře nejprve na nejkrásnější zámek ze všech, ze kterého bude Candide pro lásku k slečně Kunigundě nadobro vykopnut, aby po té vstoupil do bulharské armády a potýkal se s nástrahami vojenského života. Mnohá dobrodružství mu ukáží svět z nečekaných perspektiv, na kterých nebudou chybět jezdci na dinosaurech, létající zámky a mutanti těla ale i ducha. Karel Jerie provede čtenáře svébytným dějovým zpracováním, kterému nechybí humor, napětí ani nadsázka.

Ukázky z knihy:

1 018 zobrazení | Zobrazit všechny příspěvky autora

Žádné komentáře »

Zatím bez komentářů.

Posílat komentáře pomocí RSS.

Okomentovat

Komentáře můžete vkládat po přihlášení.