Ocenění

Vrací se Hollywood do vesmíru? (trailermánie)

Autor | Aktuality | Pondělí 13 Květen 2013 8.00

Každý fanoušek science fiction postrádá v hollywoodské produkci realistické výpravy do vesmíru, což je oprávněný pocit, který chystaný Star Trek či Enderova hra podle všeho nijak nezmírní. Přesto se můžeme letos těšit na snímky, které by snad mohly přinést vytoužené chvíle dramatického vesmírného dobrodružství, u něhož si nebudete zakrývat oči kvůli četným nelogičnostem, ale pouze neskrývaným napětím. Jistě nejočekávanějším filmem je v tomto směru Gravity úspěšného mexického režiséra Alfonsa Cuaróna, ovšem ve stínu tohoto ambiciózního a hvězdami opatřeného počinu vzniká další projekt, jenž za pomoci NASA kombinuje dokumentaristický styl s příběhem první lidské vypravy na Jupiterův měsíc Europa…

GRAVITY

Doktorka Stoneová (Sandra Bullock) je brilantní lékařka na své první cestě do vesmíru, při které ji doprovází zkušený astronaut Matt Kowalsky (George Clooney). Zdánlivě rutinní výstup do volného vesmíru však zkomplikuje děsivě vyhlížející srážka. Raketoplán je zničen a dvojice astronautů se ocitá odkázána pouze na sebe bez jakéhokoli spojení se Zemí… a šance na záchranu. Najdou přesto cestu zpátky domů ke svým blízkým? Podobných scénářů jsme si v science fiction literatuře mohli přečíst desítky, otázka je, jak si s tím poradí hollywoodští tvůrci a zda nám předloží uvěřitelný příběh bez snahy o dobrý konec za každou cenu. Premiéra 4. října 2013.

EUROPA REPORT

Bez hvězdných jmen a zářivé publicity vzniká pod taktovkou ekvádorského režiséra Sebastiána Cordera zajímavý snímek, jenž v sobě spojuje dokumentaristický styl s alternativní historií a příběhem mezinárodní posádky astronautů vyslané na první soukromou výpravu k Jupiterově měsíci Europa. V touze po realistickém ztvárnění sáhli tvůrci nejen ke spolupráci s NASA, ale rovněž k mezinárodnímu hereckému obsazení. Cílem výpravy je průzkum možné existence mimozemského života ve Sluneční soustavě. Šestice astronautů má potvrdit sondou zjištěný objev skrytého oceánu, pod jehož hladinou se nachází jednobuněčné organismy. Průběh výpravy zkomplikuje téměř katastrofická nehoda, při níž posádka ztratí možnost komunikace se Zemí i jednoho člena. Přeživší se musí vypořádat nejen s následky nehody, ale rovněž s tím, že Europa v sobě skrývá mnohem víc, než by se dalo dle dosud získaných dat očekávat… Premiéra 27. června 2013.

712 zobrazení | Zobrazit všechny příspěvky autora

Komentáře: 11 »

 1. Comment by Roman Štědronský — 13.5.2013 @ 9.00

  O Europa Report jsem zatím neslyšel, takže dík za upozornění.
  Jinak Gravity vypadá slibně. 

 2. Comment by Martin Sust — 13.5.2013 @ 9.07

  Ad Gravity – uvidíme, jak se dva padesátníci poperou s tvrdou vesmírnou realitou :-)

 3. Comment by Ronkar — 13.5.2013 @ 9.49

  Snímek Europa Report velmi připomíná Apollo 18, které bylo natočeno přesně stejným způsobem, takže žádná novinka. Ale mohlo by to být zajímavé.

  Na Gravity se těším :) 

 4. Comment by Martin Sust — 13.5.2013 @ 10.33

  Polodokumentární filmy tu byly dávno před Apollem 18, ale samozřejmě to není srovnání od věci. Naštěstí tenhle film se netváří jako ztracený hororový záznam ze šedesátých let, kvůli tomu byl pro mě Apollo bohužel nekoukatelný. Doufám spíš v nějaké survival drama bez účasti inteligentních mimozemšťanů. U Gravity mě láká režisér a odrazují herci, jsem zvědav na výsledek.

 5. Comment by Jana Dvořáčková — 13.5.2013 @ 18.12

  Mně láká 11 posledních z tohoto seznamu, (i když Promethea už jsem viděla):
  http://scifi.petrsommer.cz/

 6. Comment by Ronkar — 15.5.2013 @ 9.26

  Martin Sust: To já zase propojení sci-fi a hororu mám rád. Pravda je, že to většinou dopadne špatně, ale když už se to povede, dokáže z toho být lahůdka jsou je například Koule z roku 98. Podle mě nedoceněný film. Ale survival drama jako například nedávný Sunshine je také film mého gusta :)

 7. Comment by Jana Dvořáčková — 15.5.2013 @ 17.57

  Ronkar: Souhlasím, Koule měla skvělou atmosféru.
  Podobně na mě působil i starší „Horizont události.“

 8. Comment by Ronkar — 15.5.2013 @ 21.49

  Jana Dvořáčková: U Horizontu byla minimálně první půlka perfektní, fakt dobrá. Pak to dle mě šlo kvalitativně dolů. Závěr už vyloženě působil tuctově a béčkově. Škoda, škoda, ale jinak se mi to líbilo.

 9. Comment by KeB — 16.5.2013 @ 11.58

  U scifi hororů je dobré nezapomínat na Carpenterovu VĚC a celkem slušné PANDORUM (u nás jako SYMPTOM PANDORUM). :-)

 10. Comment by standa.e — 16.5.2013 @ 15.11

  Pandorum mi přišlo docela dlouho OK, než jsem si uvědomil, že je to ukradená Cesta za nadějí Erica Browna (Plameny hvězd, sestavil Martin Šust). Teda – pokud jsem někde něco nepřehlédl. Ale hrdinka tam byla sexy, to zase jo ;-)

 11. Comment by Ronkar — 16.5.2013 @ 22.49

  KeB: No jo… Věc… to je tak strašně hnusnej, depresivní film, že je prostě fascinující :D A Pandorum měla podobně jako Horizont perfektní začátek, ale pak se to taky zvrhlo v takovou podivnou rozplizkou béčkovost. Naštěstí to zachránil perfektní konec, který jsem vůbec nečekal a to je velké plus.

Posílat komentáře pomocí RSS.

Okomentovat

Komentáře můžete vkládat po přihlášení.