Ocenění

Vynálezce Alva: Génius s nezměrnou fantazií

Autor | Aktuality | Neděle 28 Září 2014 7.30

Je libo raketobrusle, přenášedlo, létající samočistící maxibubliny nebo robota, který za vás uklidí zahradu? Alva si ví rady se vším. S tímto vynálezcem se rozhodně nudit nebudete! Bohatě ilustrované vtipné příběhy podle televizního večerníčku, pro malé i velké, vyšly 1. září v Edici České televize. Vynálezce Alva je malý brýlatý kluk – rozcuchaný neposedný zrzek, toužící po technických vymoženostech třetího tisíciletí. Jméno Alva zdědil po svém slavném předchůdci T. A. Edisonovi. Jako každý génius je nadán nezměrnou fantazií a tvořivostí, které ve spojení s jeho nepraktičností a zmatkářstvím vedou k nečekaným zápletkám a ještě nečekanějším rozuzlením. S dvojicí sourozenců Filipem a Denisou tvoří nerozlučnou partu kamarádů, která zažívá neuvěřitelná dobrodružství ve škole i mimo ni.

Kniha bude pokřtěna v 17:00 ve středu 1. října v podpalubí lodi

(A)VOID Floating Gallery (Náplavka, Rašínovo nábřeží, Praha 2 – Poskalí)

Role kmotra se ujme herec Petr Rychlý, který večerníček skvěle namluvil. O hudební doprovod se postará Jáchym Bašek, který večerníčku složil hudbu, s dcerou Anetou a zazní mimo jiné delší verze titulní písně seriálu. Pro děti budou připraveny Alvovy veselé úkoly, placky s Alvou a možná přijde i samotný Alfréd Nobel! Vynálezce Alva vycházel nejprve jako komiks v časopise Mateřídouška. Poté ho autorský tým ve složení Klára a Honza Smolíkovi coby scénáristi a výtvarník Luděk Bárta, který se ujal i režie, přepracovali do podoby sedmidílného večerníčku. Komentář namluvil Petr Rychlý. Poprvé byl televizí vysílán v roce 2012.

Dětem se zalíbil, a tak světlo světa spatřila také knížka. Rukopisu se ujala spisovatelka Klára Smolíková a spolu s ilustrátorem Luďkem Bártou příběhy obohatili o řadu nových prvků. Dětští čtenáři se mohou těšit na rozkreslené vynálezy i sedm bonusových komiksových dvoustran na konci každé kapitoly. Redaktorskou práci skvěle obstarala Hana Fruhwirtová. Není bez zajímavosti, že rukopis významně připomínkoval Jiří Walker Procházka. V současné době Česká televize natáčí druhou řadu příběhů malého vynálezce. Náměty napsala Klára Smolíková, pod scénářem je podepsaná autorská dvojice Klára Smolíková a Jiří Walker Procházka, kterého znají především fanoušci fantastiky. Režijní a výtvarné zpracování má na starosti opět Luděk Bárta.

465 zobrazení | Zobrazit všechny příspěvky autora

Žádné komentáře »

Zatím bez komentářů.

Posílat komentáře pomocí RSS.

Okomentovat

Komentáře můžete vkládat po přihlášení.