Ocenění

Wayne Barlowe (aneb když dva dělají totéž…)

Autor | Aktuality | Středa 25 dubna 2012 8.00

Americký výtvarník a spisovatel, celým jménem Wayne Douglas Barlowe, se narodil 6. ledna 1958 v Glen Cove ve státu New York. Specializuje se na fantastický žánr, zejména na obálky knih a časopisů, ale i na vnitřní ilustrace, spolupracoval i s věhlasnými magazíny jako jsou Life, Time či Newsweek. Jeho manželkou je známá žánrová redaktorka a literární agentka Shawna McCarthyová. Barlowe proslul především díky svým surreálním vyobrazením cizokrajného fantastického života. Spolupracoval rovněž s filmovými tvůrci a podílel se například na vzniku snímků jako Titan A. E., Galaxy Quest, Blade 2, Hellboy, Hellboy 2, Den, kdy se zastavila Země, Avatar nebo na některých dílech filmového Harryho Pottera.


Poprvé na sebe výrazněji upozornil obrazovým albem Barlowe’s Guide to Extraterrestrials (1979-Locus, nom. Hugo, sp. Ian Summers), v němž představil vizuální podobu čtenářům dobře známých tvorů mimozemského původu, spolu s doprovodným textem je tak kniha jedinečným průvodcem s celosvětovým prodejem přesahujícím čtvrt milionu výtisků. Další knihu publikoval až po více než deseti letech, šlo rovněž o album, ačkoli Expedition (1990) obsahuje vedle celobarevných a mnoha černobílých maleb a kreseb rovněž stovky stran textu, dohromady tak jde o fascinující záznam expedice na planetu Darwin IV, kterou v knize podniká sám Barlowe ve společnosti zástupců nadřazené mimozemské civilizace.

Od roku 1991 se věnoval rovněž kresbám dinosaurů, což mimo jiné vedlo k bohatě ilustrované knize An Alphabet of Dinosaurs (1995), kde textovou část obstaral uznávaný paleontolog Dr. Peter Dodson, s nímž Barlowe spolupracoval i později. K fantastickému žánru se vrátil v retrospektivním albu The Alien Life of Wayne Barlowe (1995), v němž shrnul svou dvacetiletou výtvarnickou činnost do knihy, v níž se nejčastěji objevují různé druhy mimozemského života, ale i exotického prostředí a kosmických lodí. Jakýmsi volným pokračováním debutové publikace je kniha Barlowe’s Guide to Fantasy (1996), v níž se pustil do vyobrazení tvorů známých tentokrát z žánru fantasy.

Poté, co Barlowe ve svých malbách navštívil světy science fiction i fantasy žánru a také prehistorickou minulost, obrátil svou pozornost k samotnému Peklu. V knize Barlowe’s Inferno (1999) popsal svět pekelných démonů a trpících lidských duší, které tu slouží mnohdy jako pouhý materiál a obývají neobvyklou krajinu plnou rozličných podivuhodných budov. Ten samý rok vznikl dodnes bohužel nerealizovaný scénář k tehdy plánovanému animovanému snímku Inferno: Rebellion in Hell (1999). Barlowe však zůstal Peklu věrný i nadále a vytvořil další ilustrovanou knihu Brushfire: Illuminations from the Inferno (2001). A k Peklu se překvapivě vrátil i ve svém posledním díle, jež je zároveň jeho debutovým románem. V českém překladu připravovaný román God’s Demon (2007, česky Démon náleží bohu/Triton 2012) je příběhem pekelného démona, jenž zatouží po návratu na nebesa a ve snaze o vykoupení iniciuje krutou vzpouru, do níž neváhá rekrutovat rovněž lidské duše toužící po vysvobození. Kniha se ve snaze zobrazit necitelnou krutost Pekla ani v nejmenším nevyhýbá explicitnímu násilí.

Jak je vidět, Wayne Barlowe je uznávaným umělcem s mimořádnou představivostí, díky níž dává tvar dosud netušeným představám. Ve své tvorbě mnohdy zpracovává autorskou představivost jiných, ale stejně tak fascinující jsou i jeho osobní vize, především temná ztvárnění Pekla jako místa plného nekonečného utrpení.

1 813 zobrazení | Zobrazit všechny příspěvky autora

Žádné komentáře »

Zatím bez komentářů.

Posílat komentáře pomocí RSS.

Okomentovat

Komentáře můžete vkládat po přihlášení.