Ocenění

Y: Příběh posledního penisu (profil série)

Autor | Aktuality | Čtvrtek 7 února 2013 8.00

Y: Poslední z mužů je komiksová série, která rozhodně dokáže zaujmout a udržet pozornost. Vzhledem k tomu, že jsem ji ve své „topce“ komiksů za loňský rok nezmínil, protože ještě není ukončená, je čas, abych se jí nyní trošku obšírněji podíval na zoubek. Mottem by mohl být třeba začátek čtvrtého dílu, kdy ve vzpomínkovém úvodu navštíví hlavní hrdina Yorick svého dědu v domově důchodců. Mladík se podivuje nad převahou žen umístěných v tomto zařízení a laškuje s dědou, že se musí cítit opravdu skvěle mezi tolika babami. „Jseš máklej? To je peklo na zemi! Není nic horšího než spousta ženskejch. Jednou to pochopíš…“ prorocky glosuje děd!

 

Na začátek je třeba přiznat, že post-apokalyptická témata jsou u spousty lidí oblíbeným žánrem. A když se k tomu přidá scénáristická ekvilibristika Briana K. Vaughana, který má na svědomí výborný opus Smečka z Bagdádu, tak je komiks Y: Poslední z mužů jednoduše jasná volba. Zápletka je jednoduchá jako facka. Během velmi rychlé a zatím nevysvětlené apokalypsy vyhynou všichni muži světa. Zůstane akorát hlavní hrdina Yorick (bez něj by se příběh neobešel) a jeho opičák Ampersand. Jediní dva samci na zemi. A všude kolem ženské. Yorick velmi brzy zjistí, že být posledním chlapem na planetě Zemi není žádný med. Pryč jsou ony představy, kdy jste králem, kterého obletují všechny ženy světa, a vy jen ukazujete prstem. Naopak, stanete se štvaným zvířetem. A je celkem jedno, jestli vás pronásledují sexu chtivé divoženky nebo ultraradikální feministky, aby daly sbohem poslednímu artefaktu bývalého zřízení. Prostě tohle rozjede fantazii ve stylu „co všechno se může stát, když….“

 

Setkáme se i s prezidentkou, která své postavení získala díky hierarchické posloupnosti funkcí před tímto zásahem shůry. Aby bylo učiněno klišovitosti zadost, je to samozřejmě Yorickova matka. Setkáme se s radikálními Amazonkami, které si klidně uřežou kozu, jen aby ukázaly, že myšlenka, kterou poté přijaly, je jim svatější než poslední penis světa. Klasika: Nová doba přináší nové hrdiny! A co na tom, že mezi nohama nemají ono směšné nářadíčko, které předtím vládlo světu a mnohokráte nahrazovalo centrum mysli. Poslední z mužů se vydal na dlouhou pouť, při které ho jistě nečeká žádná hitparáda či procházka růžovým sadem. Tohle je v krátkosti nastínění příběhu, jenž se skrývá v komiksové sérii Y: Poslední z mužů, kterou u nás vydává nakladatelství BB/art. Aktuálně je na knižním trhu už sedm dílů této velmi poutavé série. Celkem jich bude rovných deset a scénárista Brian K. Vaughan za sérii získal v roce 2008 hned prestižní Eisnerovu cenu v kategorii Nejlepší série na pokračování (výtvarníci Pia Guerra a Jose Marzan, Jr. byli oceněni v kategorii Nejlepší kreslíř/inker nebo kolektiv kreslířů/inkerů).

 

Možná to všechno trošku připomíná klasické postupy používané ve fantasy románech. Hlavní bourák odněkud někam jde, samozřejmě za nějakým účelem, cestou potkává buď ty, co mu chtějí pomoci, anebo ty, kteří se mu snaží uškodit. A mapu nepotřebujete, protože vám stačí mapa Spojených států, potažmo světa. Každopádně reálie jsou dané, akorát ten svět se malinko změnil. A teď uvažte, že třeba takový Mossad pořád existuje a jeho jednotky tvoří… no, ženy. A takových věcí a odkazů najdeme v této sérii spousty. Z toho logicky vyplývá, že poslední muž má více nepřátel než přátel. Ale naštěstí se najdou i přátelé… tedy přítelkyně. Vlastně ne, to by zavánělo sexuálním harašením. Prostě dobré osoby ženského pohlaví. A na rozdíl od většiny chlapáckých thrillerů jsou to totiž jen a jen ženy, které karty rozdávají a občas i odkrývají. Protože Yorick je, a teď si kápněme božskou, trošku ňouma. Je vláčen dějem a neumí rozplétat složitější uzly, než je sám schopen zaplést. A navíc je to pořád (a zase) jen a jen chlap, takže má prostě klasické mužské slabosti, touhy a potřeby. Snad všechny ženy světa se mnohem rychleji přizpůsobily novému stavu světa, než hlavní hrdina tohoto opusu.

Yorickova cesta vede nejen k sebepoznání, ale také napříč kontinenty, kam ho zavedou dějové zápletky. Vlastně jedinou opravdovou Yorickovou touhou je najít svou snoubenku, blonďatou Beth. Ono to tak někdy prostě bývá a už staří klasici tvrdili, že láska je slepá… nebo to byla spravedlnost? Co naplat, dějovým zvratům pod taktovkou mistra Vaughana se stejně nevyhneme. Pokud máte rádi napínavé příběhy ze světa, který je tak blízký a přitom tak vzdálený, tak tohle berte jako pořádné eso v rukávu. Troška lásky a romantiky asi neuškodí v žádném věku, a tak nezbývá než tuhle povedenou sérii doporučit.

584 zobrazení | Zobrazit všechny příspěvky autora

Žádné komentáře »

Zatím bez komentářů.

Posílat komentáře pomocí RSS.

Okomentovat

Komentáře můžete vkládat po přihlášení.