Ocenění

Je gorgona zakázané slovo? (ukázka)

Autor | Aktuality | Pondělí 25 září 2017 19.45

Nová literární soutěž nazvaná Tovaryši kalamáře sází na profesionální hodnocení, podrobnou zpětnou vazbu pro všechny účastníky a úzkou redakční spolupráci s autory vítězných prací. Možná i proto měl první ročník slušný ohlas a porota nakonec hodnotila celkem pětasedmdesát soutěžních prací, z nichž devět nejlepších představuje nakladatelství Gorgona v tištěné antologii pod názvem Zakázané slovo. Hlavní téma knihy sestavené Hanou Fruhwirtovou a Janem Kravčíkem je dlouhodobě populární téma alternativní historie. Najdeme zde jinde dosud nevydané příběhy devíti českých i slovenských autorů a pod pokličku můžete knize nahlédnout jako už tradičně v naší obsáhlé knižní ukázce…

Zakazane slovo_obalka

Zakázané slovo

Povídky o alternativní historii

sestavili Hana Fruhwirtová a Jan Kravčík

brožovaná, obálka Tithi Luadthong, 304 stran, 249 Kč

Devět českých a slovenských autorů popustilo uzdu fantazii a představuje své vize v jedinečné povídkové antologii. Seznamte se s tím nejlepším z literární soutěže Tovaryši kalamáře na téma alternativní historie!

Alternativní historii lze uchopit mnoha způsoby. Ať už jako překvapivé varianty skutečných dějinných událostí, jak se to daří třeba Róbertu Hricovi ve strhující Jediné alternativě, nebo jako poetický pohled do post­apokalyptické budoucnosti v Zakázaném slovu Bohumila Matějovského, případně ji lze ztvárnit jako alternativní historii osobní, jak to brilantně předvádí Anežka Melounová Křístková v povídce Kdo sedá na dvou židlích. Alternativní dějiny také skvěle slouží jako východisko pro reflexi současných společenských témat: satira Správný život Adama Suchého dovádí ad absurdum politickou hyperkorektnost, publicisticky strohý Gálí Václava Dvořáčka zas líčí tragické vyústění demografických proměn Evropy v blízké budoucnosti. Historie zkrátka nejsou jen dějiny, čehož většina autorů vítězných prací úspěšně využila.

Ukázka z knihy:

gorgona-logo

1 225 zobrazení | Zobrazit všechny příspěvky autora

Žádné komentáře »

Zatím bez komentářů.

Posílat komentáře pomocí RSS.

Okomentovat

Komentáře můžete vkládat po přihlášení.