Ocenění

Zápisky žánrového rodiče – Záleskautky (komiks)

Autor | Aktuality | Pátek 28 července 2017 14.30

Až vám bude vrtat hlavou, jak rozeznat hipsterského Yettiho od těch ostatních, až budete přemýšlet, jak mocnou zbraň můžete stvořit z obyčejné gumičky na vlasy a při nesnázích volat svatou Marii Curie, s největší pravděpodobností jste byli nejen ovlivněni, ale doslova vtaženi do dobrodružných příhod Záleskautek, dalšího z komiksových počinů nakladatelství Paseka. Tábornickým dobrodružstvím tak, jak je známe z knížek Jaroslava Foglara, už v moderní době odzvonilo, ovšem i přes naše uspěchané a technologiemi protknuté návyky má objevování soužití s přírodou stále cosi do sebe. Čtveřice Shannon Wattersová, Grace Ellisová, Noelle Stevensonová a Brook Allenová se rozhodla přiblížit kouzlo skautského života, kamarádství i tajemných dobrodružství dnešním dětem moderně a po svém. A pokusit se o něco takového opravdu není jednoduchá záležitost…

Záleskautky

Stěží byste našli různorodější partu kamarádek než pět hlavních hrdinek komiksu Záleskautky. Zkušenost táboření na místě pro tvrďácký dámy dala dohromady zdánlivě krajně nesourodou skupinku. Přičteme-li k tomu vedoucí tábora, jíž je potetovaná dáma zdatně se ohánějící sekerou a tajemné události, mezi něž patří i setkání s příšerami, je předem jasné, že děj nebude ani náhodou poklidně a pomalu plynoucí. A skutečně je tomu tak. Čtenář je doslova vhozen přímo do víru akčního dění. Seznamovat se s hrdinkami i samotnou situací se tak musí v průběhu vyprávění a nezřídka bude nucen se pozastavit a zamyslet. Platí-li, že komiks je příběhem vyprávěným v grafické zkratce, musíme Záleskautkám přiznat skutečně hutný obsah. Tvrďácký dámy April, Molly, Ripley, Mal a Jo se hned v prvním dobrodružství musí naučit nejen spolupráci při řešení zapeklité situace.

Pětice hezky se doplňujících děvčat se totiž rozhodne opustit v noci tábor a uprostřed nočního lesa hned narazí na záhadu. Tedy vlastně záhada narazí na ně a dojde i na Karkulkarate. Pokud vám to zní až příliš ztřeštěně, neměli byste číst dál, ovšem pokud vás zvědavost donutí povytáhnout obočí, vězte, že hravosti a praštěnosti je ve světě Záleskautek opravdu požehnaně. Odvážné tábornice se rozhodně nedočkají poklidného trávení prázdninového času, naopak čelí věcem, nad kterými zůstává rozum stát. Samotná hlavní vedoucí je záhadou, kterou rozluštit nebude pranic jednoduché. Jen pozorný čtenář postřehne drobnosti napovídající o příběhu za příběhem (znalci komisaře Vrťapky mají nespornou výhodu), ale jak bylo zmíněno výš, Záleskautky rozhodně nelze přelétnout rychločtením. A jak se pětice hrdinek, jejich ztřeštěná dobrodružství, hlavní vedoucí i tajemství kolem obdobného tábora určeného pro chlapce zamlouvalo našim recenzentkám?

lumberjanes-preview

Jedinec A – Holky byly moc fajn, jen jsem přemýšlela nad Jo. Pokud jsou totiž kámošky až za hrob, tak proč má vlastní tajemství, o kterém nikdo neví. Ale myslím, že to bude asi vysvětleno jinde. Moc se mi líbila postava vedoucí Jen. Jak se snažila dbát na jejich bezpečnost, což tedy nebylo vůbec jednoduché, a jsem zvědavá na to, co nebo kdo to je Svatá Kočička. Když Záleskautky narazily na tábor chlapců, přišel mi hlavní vedoucí jako příšerný hrubián. Zakazovat chlapcům pečení, protože je pro slabochy, to moc pěkné není. Pečení a vaření totiž takové není. Podle mého názoru není slaboch ten, kdo zrovna nevyrvává ryby ze spárů medvěda, ale ten, kdo děsí a utlačuje svou silou menší a slabší. Těším se, jak to dopadne. Vypadalo to fakt zajímavě.

Jedinec B – Vedoucí Jen se vůbec nedivím, že z těch holek šílela. Uhlídat je fakt jednoduché není. Byla hodně zodpovědná a měla o ně strach. Také mě překvapilo, že si Jo nechala to oko (nebo co to je) a nic o tom neřekla kamarádkám. Docela dost věcí mě ale zajímá. Třeba už jen samotná vedoucí tábora a svítící krystal v její kanceláři je záhadou. Uvidíme, co bude dál. Celkově se mi to líbilo a ke knížce se vracím, jen jsem měla zprvu trochu zmatek, jak jsem to četla.

• ♦ •

Jedinec A – prvorozená z dvojčat, 13 let, je spíše skeptického charakteru, tíhnoucí ke komiksům (a to zejména stripům Peanuts) a oblibující klasické pohádky a tvorbu Tima Burtona.

Jedinec B – druhorozená z dívek dvojčat zcela propadla žánru high fantasy, který doplňuje četbou Terryho Pratchetta, ovšem nepohrdne ani dobrou hard sci-fi.

Záleskautky

Stevensonová, Ellisová, Wattersová, Allen

vázaná, překlad Martina Knápková, 128 stran, 299 Kč

Paseka-logo-new

965 zobrazení | Zobrazit všechny příspěvky autora

Žádné komentáře »

Zatím bez komentářů.

Posílat komentáře pomocí RSS.

Okomentovat

Komentáře můžete vkládat po přihlášení.