Ocenění

Zápisky žánrového rodiče – Dice Forge (stolní hra)

Autor | Aktuality | Pátek 27 července 2018 10.25

Jsou stolní hry, u kterých se sejde celá rodina a všem je jasné, jaký druh dobrodružství či aktivity je čeká, jsou ale i takové, u kterých váháte, kam je zařadit a hlavně jak k nim přistupovat. Před krátkou dobou jsme poprvé otevřely krabici s nápisem Dice Forge a už při prvním pohledu dovnitř nám bylo jasné, že se nebude jednat o hru tuctovou. Následující odstavce se vám tedy pokusí přiblížit nejen pravidla, herní součásti, ale i samotnou atmosféru tohoto zajímavého počinu. V Dice Forge totiž nerozhoduje jen taktika či předem promyšlené tahy, velkou roli tu hraje i prvek náhody, který je zde ale jen další formou soutěže. Souběžně s protihráči musíte počítat i se silami božskými, jež ovlivňují vaše hrací kostky. Ovšem i božstva si lze příznivě naklonit či dokonce ovlivnit vhodně zvolenou obětinou v chrámu…

Dice-forge

Podle tvůrců je Dice Forge hra pro dva až čtyři hráče ve věku od desíti let, avšak jak tomu často u stolních her bývá, zapojit se mohou i mladší. Šikovné ratolesti kolem sedmi let věku s pravidly rozhodně problém mít nebudou. Odvažujeme se dokonce napsat, že se mohou do hry dostat rychleji a překvapit i rodičovské či prarodičovské protihráče neotřelými hrdinskými činy. O ty jde totiž především. V Dice Forge nekonáte hrdinské činy jen tak, snažíte se vyhrát turnaj, který vám zajistí místo po boku bohů, tedy bytostí, pro něž je váš hod kostkou legrační snahou ovlivnit osud.

Krabice plná divů…

Pokud máte někdy pocit, že se ve velkých krabicích se stolními hrami neskrývá zase až tak mnoho a vše by se dalo vměstnat do menšího obalu, u Dice Forge tomu tak opravdu nebude. Herních součástí je požehnaně a vlastní krabice dokonce slouží při samotném turnaji jako chrám. Než tedy začnete s přípravou, vyhraďte si stůl velikosti jídelního, u konferenčního byste se zbytečně mačkali a malé herní části by se mohly ztrácet. Je jich totiž opravdu hodně. Každý turnaj k potěšení znuděných bohů potřebuje osm kostek s vyměnitelnými stěnami, sto osm různých stěn, krabice s plastovou vložkou sloužící jako chrám, dva herní plány, čtyři figurky, čtyři inventáře, žetony a ukazatele a devadesát šest karet hrdinských činů. Nechybí ani pravidla a nezbytný přehled.

Dice-forge-02

Vzhledem k počtu herních součástí narážíme na snad jedinou stinnou stránku Dice Forge, kterou je příprava před samotným turnajem. Zabere nějakou tu chvíli, ale pokud si najdete dobrý systém ukládání, může to začátky urychlit. Rozložíte tedy herní plán, inventáře a připravíte i chrám. Hráči se stanou hrdiny a mohou vstoupit do božského turnaje. Překonat soupeře je totiž jedna věc, ovlivnit svůj osud – tedy hod kostkou – věc druhá. A velmi brzy se přistihnete při přemýšlení, jak svůj tah vylepšit, čímž se dostáváme k asi nejdůležitější části, k průběhu.

Není kostka jako kostka…

Na začátku každého kola hodí všichni kostkami a přičtou si zdroje. Dál pokračuje pouze aktivní hráč. Pokud vlastní karty s posilujícím efektem, vyhodnotí je, a pak může zvolit mezi dvěma akcemi. Buď obětuje bohům (vylepší si kostku pomocí vyměnitelných stěn) nebo provede hrdinský čin. Oboje ale stojí zdroje. Hra také umožňuje za úplatu jednou akci zopakovat. Pak opět všichni hodí kostkami a aktivním je další hráč. Kolo končí ve chvíli, kdy všichni odehrají svoje akce. I když to na první pohled nevypadá, prostor k taktizování tu naleznete nejen vůči soupeřům, ale můžete se pokusit i o strategii při budování kostky a tím si naklonit prvek náhody – osud – na svou stranu. Turnaj samotný končí po uplynutí určitého počtu kol. Vyhrává ten, který získal nejvíc bodů slávy, a stává se polobohem. A jak se hra zamlouvala dvojčatům?

dice-forge-01

Jedinec A – prvorozená z dvojčat, 14 let, je spíše skeptického charakteru, tíhne ke komiksům (a to zejména stripům Peanuts), v oblibě má klasické pohádky, tvorbu Tima Burtona, ale i klasické sci-fi.

Asi začnu tím, co se mi nelíbilo. Podle mě je deset kol fakt málo a políček na měření zlata také. Mně totiž padalo jen zlato. Člověk neví, co s tím a je to na nic, když je všechno vyprodáno (tedy oběti bohům rozebrány). Při úvodu do hry jsem se mohla ztrhat smíchy, když jsme si poprvé četly pravidla. Bavil mě fantasy styl, vyobrazení některých postav nám připomínalo hrdiny z filmů. Zábavné ale bylo i to, jak jsme každá chápala pravidla jinak a první kola tak byla plná diskuzí. Nakonec jsme se ale shodly a zahrály si víckrát.

Jedinec B – druhorozená z dívek dvojčat zcela propadla žánru epické fantasy, který doplňuje četbou Terryho Pratchetta, ovšem nepohrdne ani dobrou hard sci-fi.

Já si občasná nedorozumění během prvních kol a poznávání Dice Forge docela užila. Například jsem se dlouho snažila marně vysvětlit krok božího obětování, aby nakonec zabralo obyčejné sousloví upgrade kostky. Pravidla nejsou tak složitá jako například u Běsnění Drákuly, zároveň ale ani tak jednoduchá jako třeba Člověče, nezlob se. Navštěvování ostrovů, vylepšování kostky i počítání úspěchů je ale opravdu zábava pro všechny. To, co bych hře vytkla, je asi poměrně složitá příprava, než se vůbec hrát začne. Příprava herního plánu, karet i kostek nějaký čas zabere.

Dice-Forge-box

Pokud tedy neotřelým věcem fandíte a máte rádi trochu experimentovaní, pak čas, který s Dice Forge strávíte, nebude ztracený. Není to tuctová hra, nehrajete totiž pouze proti soupeřům, ale vlastně tak trochu i s osudem, který se snažíte ovlivnit vylepšováním kostky. V neposlední řadě je třeba napsat, že cest a strategií nabízí Dice Forge opravdu víc než dost, a tak si každý může vytvořit styl, jakým se propracuje k vítězství a bude přijat mezi bohy. Co je ale asi nejdůležitější, je fakt, že vylepšování kostek a počítání slávy je neuvěřitelně návykové a u jedné partie rozhodně neskončíte.

DICE FORGE

design hry: Régis Bonnessée

výtvarník: Christophe Fossard / Biboun

pro 2 až 4 hráčů od 10 let s dobou hraní kolem 40 minut

Blackfire-logo

1 201 zobrazení | Zobrazit všechny příspěvky autora

Žádné komentáře »

Zatím bez komentářů.

Posílat komentáře pomocí RSS.

Okomentovat

Komentáře můžete vkládat po přihlášení.