Ocenění

Zápisky žánrového rodiče – Strážci galaxie 2 (film)

Autor | Aktuality | Pátek 30 června 2017 18.10

Nedávno už podruhé vtrhla na stříbrná plátna partička vesmírných dobrodruhů, kteří jsou nejen specifičtí svými vlastnostmi a schopnostmi, ale také životním příběhem a charaktery. Pokračování Strážců galaxie z Marvelovského vesmíru hrdinů už v sobě sice nemá tolik momentů překvapení, divák přece jen ví, co přibližně má od posádky čekat, ovšem tentokrát v sobě nese i změnu způsobu vyprávění. A je pravdou, že to se mohlo tvůrcům vymstít. Jak vybalancovat křehkou rovnováhu očekávání většinového publika, a přitom otevřít nové možnosti příběhu tak, aby nestál pouze na situačním humoru či na vzájemném špičkování a hláškování postav? Marvel zvolil cestu prohlubování charakterů skrze příběh a odhalování jejich skryté minulosti. Tentokrát nás tedy čeká víc informací a méně gagů. A ukáže se, že to nemusí být na škodu. Co na to ale naše recenzentky?

Guardians2

Peter Quill a jeho banda byli prohlášeni za Strážce galaxie, a tak se vydávají (pochopitelně za peníze) vstříc dobrodružstvím do všech koutů vesmíru. A jak už bylo naznačeno v prvním snímku, jejich spolupráce rozhodně nebude bez peripetií, průšvihů a konfliktních situací. Při jedné takové záchranné operaci se dostávají tak říkajíc do úzkých a na útěku potkávají Peterova otce. A tak kromě kolizí, bitev a humorných scén zažíváme i příběh naplněný vztahovou problematikou. Hrdina, pravý otec, pěstoun, dvě sestry, přátelé, nepřátelé… K tomu všemu nám tvůrci naservírují ještě oslavu let osmdesátých v podobě hudby, Kurta Russela, Silvestera Stalloneho a obřího Pacmana.

I když tedy výsledná směs působí dosti nesourodě a výbušně, tvůrci udrželi tempo a ducha původního příběhu. Nevyhnuli se ovšem jistým změnám a omezení ryze humorných scén. Jak už to tak u akčních spektáklů bývá, o scénář tu zase tolik nejde, je totiž tak průhledný a nudný, až přinutí diváka zapomenout na možné dějové zvraty a soustředit se pouze na charaktery postav. Je tedy pochopitelné, že si pokračování Strážců galaxie nezískalo tak nadšenou přízeň fanoušků jako první díl. Působí totiž spíše jako informativní úvod k dalším příběhům. Ačkoli ale snímek neměl takový úspěch u věrných fanoušků, reakce mladší generace je zajímavá. Naše recenzentky totiž kupodivu hovoří jinak…

Jedinec A – Ať si říká, kdo chce, co chce, dvojka mi rozhodně přišla lepší než jednička. Hodně se mi líbilo rozvinutí postav včetně rozporuplné Nebuly. Na druhou stranu to ubralo času, který byl věnován akci, což mě mrzelo. Taky bych ráda víc vtipů, i když některé scény se opravdu povedly. Asi nejvíc mi přirostl k srdci malý Groot. Jeho scény patří k nejvtipnějším. Příběh Yondua byl hodně zajímavý, ale pro mě neměl dobrý konec. Docela mě naštvali. Jinak fakt další bezva kus od Marvelu.

Jedinec B – Já souhlasím, že dvojka byla rozhodně lepší než jednička. Osobnosti postav jsou rozvinutější, hlubší a tím i zajímavější. Příběh Yondua byl podle mě udělaný nejlépe. Přišel mi sice trochu smutný, ale myslím, že Petera skutečně miloval jako vlastního syna. Bojovnost ducha Nebuly se mi taky moc líbila a Groot byl prostě moc roztomilý. Pak tu je další rozvinutí příběhu Petera Quilla, který si říká Starlord. Seznámíme se s jeho pravým otcem, jehož původ je opravdu překvapením. Za mě také palec nahoru.

Pokud jste tedy nové Strážce galaxie prošvihli k multikinech, poohlédněte se, zda ho nemají na programu v nejbližších letňáku. Zábavný snímek sledovaný pod otevřeným letním nebem rozhodně není špatný způsob jak strávit červencový večer…

Jedinec A – prvorozená z dvojčat, 13 let, je spíše skeptického charakteru, tíhnoucí ke komiksům (a to zejména stripům Peanuts) a oblibující klasické pohádky a tvorbu Tima Burtona.

Jedinec B – druhorozená z dívek dvojčat zcela propadla žánru high fantasy, který doplňuje četbou Terryho Pratchetta, ovšem nepohrdne ani dobrou hard sci-fi.

1 664 zobrazení | Zobrazit všechny příspěvky autora

Žádné komentáře »

Zatím bez komentářů.

Posílat komentáře pomocí RSS.

Okomentovat

Komentáře můžete vkládat po přihlášení.