Ocenění

Zápisky žánrového rodiče – Warren XIII. (kniha)

Autor | Aktuality | Pátek 31 března 2017 11.00

Osiřelý Warren XIII. je jako dědic rodinného hotelu plného tajemství vlastně opravdu bohatý, nemluvě o jeho bujné kštici a přátelích, mezi něž patří skvělý kuchař Bujon a pan Friggs, který se stará o knihovnu. Navíc od chvíle, kdy se jeho líný strýc oženil s černovlasou Annakondou, je chlapcův život přímo plný nečekaných zvratů a událostí. Ve staré kotelně se setká se záhadnou bytostí, na rodinných portrétech je ukryto veliké tajemství a hotel zaplaví horda kuriózních hostů toužících najít poklad… Příběh rozehraný v dostatečně vysokých obrátkách představuje skutečně zvláštní svět rodinného hotelu, jehož majitelé bezesporu nikdy nepatřili mezi tuctové a obyvatelé (včetně těch, kteří mají více končetin, než je obvyklé) už vůbec ne…

Warren-XIII-obalka

I když vás na první pohled nový opus z nakladatelství Paseka zaujme především originální grafickou stránkou, neotřelost nabízí i po stránce obsahové. Warren XIII. a Vševidoucí oko je kniha autorské dvojice, která má bohaté zkušenosti se současnou komiksovou tvorbou a na výsledku je to opravdu znát. Zatímco Will Staehle působil především jako tvůrce knižních obálek, plakátů a vlastních komiksů, Tania del Rio je ostřílenou autorkou, jež spolupracuje i s takovými nakladatelstvími jako jsou Marvel, Dark Horse nebo Archie Comics. Její jméno je známé pouze mezi zarytými fanoušky komiksové tvorby, ovšem její nejznámější dílo Sabrina, mladá čarodějnice u nás díky televiznímu seriálu proslulo i u širší divácké veřejnosti. Ovšem jak se spolupráce dvou zkušených tvůrců vydařila?

Jedinec A – Já si čtení užila. Kniha byla nejen zajímavá, ale i zábavná. Krásně jsem se pobavila. Nejvíc samozřejmě samotným hledáním „Vševidoucího oka“ a pak scénou, kdy Triangela a Ortrogona přiznávají Annakondě, komu všemu řekly o „Vševidoucím oku“. Příběh má vůbec hodně sympatických postav. Nejen tu hlavní – chlapce Warrena XIII., ale i dívky Petuly, pana Figgse, který je velmi chytrý, statečné Beatrice nebo Črtíka, který vlastně ani není postava, ale něco jiného.

Jedinec B – Warren je velmi pilný a poctivý chlapec, který má po otci zdědit hotel. Protože je ale ještě malý, musí podnik po smrti Warrena XII. řídit strýc Rupert, který je nesmírně líný. Ve chvíli, kdy se ožení s Annakondou, se chlapci žije opravdu hrozně. S příchodem zlé tety se ovšem začnou dít i jiné události a na povrch vyplouvají i rodinné mýty o „Vševidoucím oku“, které je prý v hotelu ukryto. Na dobrodružství, které následuje, se nemalou měrou podílí i pan knihovník Friggs, šéfkuchař Bujón, záhadný host, bledá dívka a Annakondiny sestry. Já si čtení opravdu užila. Knížka je celou dobu napínavá a vtipná. Líbí se mi, jak si lidé myslí, že „Vševidoucí oko“ je něco mystického a mocného a každý si pod tím představuje něco jiného. Něco, co vychází z jeho vlastních potřeb. Podle mě opravdu krásný příběh.

Warren XIII. a Vševidoucí oko není jen příběh o ošklivém sirotkovi a dobrodružství, které ho potkalo. Z pozadí vystupují myšlenky, které ve skrytu za kulisami neotřelého a lehce absurdního prostředí poukazují na lidskou hamižnost, bezohlednost, lenost či rozmazlenost, skrze kterou se můžeme stát nástrojem zlé vůle. Kniha vypráví o síle přátelství, rodinné sounáležitosti i poctivosti. Přes humorné situace, kterým se děti smějí, můžete zahlédnout nejednu nepříjemnou skutečnost z vlastního života či se podívat do zrcadla, jež nemusí být právě lichotivé, a nejen proto si Warren XIII. rozhodně zaslouží fanoušky jakéhokoli věku. A opravdu nejen pro ten překrásný obal.

Poznámka:

Jedinec A – prvorozená z dvojčat, 13 let, je spíše skeptického charakteru, tíhnoucí ke komiksům (a to zejména stripům Peanuts) a oblibující klasické pohádky a tvorbu Tima Burtona.

Jedinec B – druhorozená z dívek dvojčat zcela propadla žánru high fantasy, který doplňuje četbou Terryho Pratchetta, ovšem nepohrdne ani dobrou hard sci-fi.

Warren XIII. a Vševidoucí oko

napsala Tania Del Rio, ilustroval Will Staehle

vázaná, překlad Barbora Punge Puchalská, 224 stran, 369 Kč

paseka-logo

938 zobrazení | Zobrazit všechny příspěvky autora

Žádné komentáře »

Zatím bez komentářů.

Posílat komentáře pomocí RSS.

Okomentovat

Komentáře můžete vkládat po přihlášení.