Ocenění

Zápisky žánrového rodiče – Wonder Woman (film)

Autor | Aktuality | Pátek 7 Červenec 2017 19.15

Stejně jako komiksový kolos Marvel, i konkurenční DC se vrhl do světa filmových adaptací, oživuje své hrdiny, dává jim nové tváře a uvádí je na stříbrná plátna. Můžeme se přít o to, kteří z nich jsou mocnější či přitažlivější, faktem ale zůstává, že co do úspěšnosti DC přece jen zaostává. Je tedy v tomto trendu Wonder Woman překvapením? Dalo by se napsat, že předpoklady k tomu, aby zaujala 13letá děvčata, má skutečně ohromné. Jste-li rodič žánru holdující a máte-li dcery, zdá se WW opravdu jako ideální volba. Jaká je ale skutečnost? Vzhledem k tomu, že se v titulcích na místě producenta mihne jméno Zack Snyder, zkušenější kinofilové zbystří a mazácky předpokládají množství efektů. Pravdou ale je, že snímek dopředu slibuje nejen to. Divák se má seznámit s hrdinkou, jejím původem, světem i schopnostmi…

Wonder-Woman-plakat

Postavu Wonder Woman jsme v podání Gal Gadotové poprvé uviděli ve snímku Batman vs Superman, kde se na závěr stala důležitým prvkem příběhu a zaujala nejen svou elegancí. Celovečerní příběh je ale něco jiného. Zjistíte tedy, že Diana (její skutečné jméno) má pochopitelně jakýs božský původ, který ovšem nejspíš nebude Asgardský, že vyrůstala na ostrově izolovaném od světa a vlastně možná i od běžného toku času a že je v ní cosi mocného. Aby toho nebylo na naši Zemi málo, objevíte i fakt, že nám tu poťouchle jednají nejen bohové již zmíněného Asgardu, ale i Olympu a že kouzelnou izolaci amazonských dam dokázalo prolomit až válečné šílenství první světové války. Jak už to tedy bývá, rodinné vztahy a názory na božství jsou nejdůležitějším, a hlavně sporným tématem. Diana alias Wonder Woman se tedy vydává do válečné vřavy zejména kvůli tomu, že je v tom podle předpokladu zapleten jeden z bohů, a to hned Áres, bůh války.

Nečekejte ale onu rafinovanost a tajemnost, kterou předváděla Gal Gadotová v Batman vs Superman (než došlo na příšeru). Bohům Olympu bohužel zoufale chybí onen shakespearovský šmrnc Asgardu a bohužel i kvalitní scénář a herecké výkony. Je sice pravdou, že určitá naivita hlavní hrdinky, která poprvé navštíví moderní svět, je přirozeně na místě, ovšem nelze ji předstírat po celou dobu stopáže. Pokud tedy neočekáváte nic hlubšího, jste naladěni na řežbu conanovského typu a závěr podle Zacka Snydera vám nevadí, určitě se pobavíte. Máte-li dcery, zdálo by se, že je WW snímek skutečně takřka povinnou volbou. Otázkou ale je, zda dcery Wonder Woman vůbec pochopí. Dianin příběh v sobě moc skutečného ženského hrdinství nemá.

Jedinec A – Asi nejvíc mě zaujal Áres – řecký bůh války. Vlastně mi přišlo, že v něčem měl pravdu. Lidi opravdu planetu ničí. Mrzelo mě, že ho nerozvinuli víc, byl to charakter, u kterého by stálo za to poznat motivy jednání. Líbilo se mi užití hudby, hlavně Straussův valčík na oslavě nacistů potěšil. Celkově děj prolínaly i vtipné scénky, jejichž asi nejlepším nositelem byla sekretářka hlavního hrdiny. Co se týče samotné Wonder Woman, ta mi přišla dobře udělaná, možná i líp než v Batman vs Superman. I když se mi její stupidní „mise“ někoho zabít, aniž by věděla, kdo to je, zdála dost nepromyšlená. Vadilo mi, jak se do všeho vrhá po hlavě. Obrazně i doslova. A pak jí až na konci dochází základní věc, že ten, co se usmívá, nemusí být nutně kámoš. Ke konci už to bylo moc uřvané. Myslím, že si to s odstupem v klidu pustím ještě jednou doma. Poslední čtvrtinu filmu už jsem se skoro nemohla soustředit na to, co se děje. Tak hrozně to ječelo.

Jedinec B – Wonder woman byla spíš silná než vynalézavá. A to mi bylo proti srsti. Bylo tam hodně věcí, co mi tak říkajíc „drhlo“. Třeba to, že si neuvědomovala, že nemůže zachránit každého. Na druhou stranu se dokázala o sebe postarat, což bylo dobré. Trochu mě mrzelo, že se tvůrci nevěnovali víc postavě Área. Mohl být hodně zajímavý, kdyby dostal víc prostoru. A taky je škoda, že neměla víc prostoru Trevorova sekretářka. Měla v sobě osobní kouzlo. Celkově jsem byla spokojená, i když jsem čekala trochu víc.

Jedinec A – prvorozená z dvojčat, 13 let, je spíše skeptického charakteru, tíhnoucí ke komiksům (a to zejména stripům Peanuts) a oblibující klasické pohádky a tvorbu Tima Burtona.

Jedinec B – druhorozená z dívek dvojčat zcela propadla žánru high fantasy, který doplňuje četbou Terryho Pratchetta, ovšem nepohrdne ani dobrou hard sci-fi.

429 zobrazení | Zobrazit všechny příspěvky autora

Komentáře: 1 »

  1. Comment by Kim — 8.7.2017 @ 10.01

    Sexy obličej žádný výraz, O prsa.A kde je sakra neviditelné letadlo?

    Líbí/nelíbí: Thumb up 0 Thumb down 0

Posílat komentáře pomocí RSS.

Okomentovat

Komentáře můžete vkládat po přihlášení.