Ocenění

Zápisky žánrového rodiče – Záleskautky 2 (komiks)

Autor | Aktuality | Čtvrtek 19 července 2018 11.05

Když jsme se před nedávnem poprvé setkali s partou dívek, které tráví část prázdnin na skautském táboře pro opravdu tvrďácký dámy, rozečetli jsme příběh oslavující hodnoty přátelství, fair play, upřímnosti, respektu a spolupráce. Příběh, který může na první pohled působit neaktuálně až staromilsky, v sobě ovšem skrývá víc než jen tábornické dobrodružství. A zatímco nás první díl Záleskautek seznámil nejen s děvčaty, pravidly a částmi příručky správných Záleskautek, ale i s podivnými tvory z okolních lesů, záhadami a magickými událostmi, díl druhý už odkrývá zápletku. A věřte nebo ne, na jeden zdánlivě obyčejný prázdninový pobyt na táboře toho je opravdu hodně. Yetti prostě může být hipster, v lese se může potloukat medvědí žena a ve hvězdách bude napsáno víc, než se zdá…

Záleskautky-2

První kniha Záleskautek od autorské čtveřice Noelle Stevensová, Grace Ellisová, Brooklyn Allen a Shannon Wattersová představila mladým čtenářům partu kamarádek trávících prázdniny ve skautském táboře slečny Rosie, v táboře pro fakt „tvrďácký dámy“. Pokud byste ale čekali ukázněná děvčata v uniformách, budete zklamáni. Hlavní hrdinky se pravidel rozhodně nedrží a své osobitosti se nevzdávají ani ve chvílích, kdy je potřeba se ohánět pánvičkou coby provizorní zbraní. Zdánlivě nesourodá skupina se tedy ocitne na místě na první pohled poklidném – na skautském táboře uprostřed divočiny. Pobyt jim ale hned ze začátku zpestří boj o holý život se smečkou tříokých lišek. A zatímco otazníků v první knize přibývá, druhá by měla nabízet nejen rozuzlení, ale i odpovědi. Objevují se nové a nové příšery a vracejí se i starověká tajemství uprostřed lesa, ba dokonce i samotná Medvědí žena. Parta dívek se tak musí nejen vypořádat se vzájemnými neshodami, ale i se zlem, ze kterého se vyklube souboj vyšších sil. Společně s vedoucí Jen se ale všemu postaví a tajemství podivných událostí odhalí. A co na to dvojčata, která komiks četla společně se mnou?

Jedinec A – prvorozená z dvojčat, 14 let, je spíše skeptického charakteru, tíhnoucí ke komiksům (a to zejména stripům Peanuts), v oblibě má klasické pohádky, tvorbu Tima Burtona, ale i klasické sci-fi.

Musím přiznat, že mě dost překvapila Jen. Ukázalo se totiž, že i ona se umí pořádně odvázat. Co mě na knížce hodně mrzelo, bylo to, že autoři nerozvedli víc postavu medvědí ženy. Možná to bude v nějakém dalším díle, ale jak se zdá z náznaků, mají asi s Rosie nějakou minulost a já bych opravdu ráda věděla jakou. Taky mi vyrazila dech Mollyina čepice, ale nic bližšího prozrazovat nebudu. Celkově se mi to líbilo. Byla to občas fakt legrace.

Jedinec B – druhorozená z dívek dvojčat zcela propadla žánru epické fantasy, který doplňuje četbou Terryho Pratchetta, ovšem nepohrdne ani dobrou hard sci-fi.

Přiznám se, tady je hodně věcí, které zatím nechápu a které pro mne zůstávají záhadou. Možná to bude náplní dalšího pokračování, ale i tak mě to zlobí. Moc se mi líbí Jo a její obětavost, Ripley, ze které se vyklubala hrdinka dne, i Jen. Z té se stala skvělá vedoucí. To všechno v krásné atmosféře kamarádství a dobrodružství. Hodně mi utkvěla v paměti slova Rosie: „Ta děvčata nepotřebují, abys praštila medvěda, udělají to samy. Potřebují někoho, kdo by dohlédl, aby jim ta jejich dobrodružství nepřerostla přes hlavu…“ A možná právě tahle věta udělá z Jen jiného člověka. Lepšího a odvážnějšího.

zaleskautky-2-ukazka

Ačkoli bychom tedy na první pohled mohli říci, že boj jakéhosi magického dobra se zlem, uprostřed kterého stojí parta kamarádek, je ústřední náplní komiksového příběhu, skrývá se v něm mnohem víc. Zlem totiž může být i rivalita nedospělých jedinců božského charakteru či přespřílišná péče táborového vedoucího, která ve skutečnosti dusí. A zatímco knihy Záleskautek příběhem odpovídají na otazníky typu „kdo to provedl“ či „jak se popereme s magií“, jiné otázky zůstávají i poté, co je zavřete. Jako u každého komiksu se rozhodně vyplatí dát si se čtením načas a pozorně prohlížet detaily i vnímat atmosféru. Dětem jsou charaktery hrdinek sympatické a dobře se s nimi ztotožní, pro dospělého je tu už zmiňovaná vedoucí Jen, která musí sama najít odvahu nechat svěřenkyně jednat v kontrastu s absolutně nestarajícím se rodičem božského charakteru. Souboj, uprostřed kterého se dívky ocitnou, tak může navodit i otázku, nakolik nechávat dětem volnost, kde leží hranice, odkud rodič zasáhne, a zda je ta hranice přijatelná pro obě strany. Pomineme-li totiž vše výše napsané, Záleskautky především vybízí k dialogu mezi dospělým a dětským, božským a lidským a nesou tak v sobě skutečně výrazný akcent ohleduplnosti.

Záleskautky, svazek druhý

scénář Grace Ellisová a Noelle Stevensonová

kresba Brooke A. Allenová, námět Shannon Wattersová

vázaná, překlad Martina Knápková, 128 stran, 299 Kč

Související odkazy:

Záleskautky jsou zpět s novým příběhem (ukázka)

Zápisky žánrového rodiče – Záleskautky (komiks)

Rychlé šípy pro 21. století (ukázka)

Paseka-logo-new

1 154 zobrazení | Zobrazit všechny příspěvky autora

Žádné komentáře »

Zatím bez komentářů.

Posílat komentáře pomocí RSS.

Okomentovat

Komentáře můžete vkládat po přihlášení.