Ocenění

Zápisky žánrového rodiče – Zločin mezi dinosaury (kniha)

Autor | Aktuality | Pátek 23 prosince 2016 13.30

V předvánočním shonu se hodí jakýkoli tip na dárek, byť třeba na poslední chvíli. Pokud tedy tápete, procházení mezi naplněnými regály vám činí utrpení a máte doma malého fanouška detektivních příběhů, věnujte chvíli této recenzi. V záplavě vydávaných titulů se mezi tradičními taháky objevila i rozměrem poměrně nenápadná knížka Tajná dvojka A+B: Zločin mezi dinosaury autorské dvojice Jiří Walker Procházka a Klára Smolíková, a jak je z titulu zřejmé, nepůjde o knížku v podobném duchu jedinou. Pojďme si posvítit na příběh, který je podle nakladatele vhodný pro děti od deseti let, a podrobme knihu přísnému posouzení našich dvou recenzentek. Ačkoliv se totiž autoři a nakladatelé snaží, může se stát, že se z pohledu dětí v lecčems zmýlí.

tajna-dvojka-ab

Hlavní hrdina Tajné dvojky A+B: Zločin mezi dinosaury Artur nesnáší zdrobněliny a právě se přestěhoval. Nové bydliště s sebou ovšem přináší nejen nové výzvy, ale i přátele a okolí, které je potřeba řádně prozkoumat. A i když to vypadá, že si sympatickou kamarádku Báru našel rychle, vlastně si ona najde jeho. Oba si padnou do oka a společně se rozhodnou vyřešit nejen záhadu podivného domu porostlého břečťanem, ale i další, které budou následovat. Potkávají pana Vrchotu v doprovodu jeho neuvěřitelně inteligentního psa Šerloka a vybaveni nejmodernějšími technologiemi se jako správní špičkoví agenti vydají utkat se se skutečnými podvratnými živly.

Živým, jednoduchým a čtivým jazykem psaný příběh zve malé čtenáře k řešení nejednoho tajemství. Aby byli malí agenti nejen informováni, ale i cvičeni, najdete na konci každé kapitoly i zajímavý úkol, který je potřeba rozlousknout. Podle úspěšnosti potom v závěru knihy zjistíte, jakou hodnost byste mezi kamarádskou dvojkou A+B získali. Knihu lze tedy nejen číst, ale i řešit. Dvanáctileté recenzentky si sice s útlounkou knížkou poradily během jednoho odpoledne, důležitý je ale fakt, že je vyprávění plně zaujalo. Jaké byly jejich reakce?

Jedinec A

I když mě vyústění případu trochu popudilo (neřeknu čím, byl by to spoiler), líbilo se mi, jak byl případ záhadný. Mrzí mě, že tam nebylo víc informací o Vrchotovi. Bylo tam sice napsáno, co si o něm hlavní hrdinové myslí, ale nic víc. Autoři hezky vystihli puberťáckou náladu Artura a vychytralost jeho kamarádky Báry. Hrozně bych chtěla mít brýle jako kameru a ten náhrdelník s dračím okem. Bylo to fajn. Získala jsem hodnost „zapisovatel a strážce zápisníku“.

Jedinec B

Knížka je malá detektivka zasazená do naší doby a je moc pěkná. Artur a Bára jsou takoví normální puberťáci, kteří měli náhodou přesně to myšlení, jaké Vrchota potřeboval. Vrchota je hodně zajímavá postava, o které bych se vážně chtěla dozvědět víc. Šerlok mi připomněl jednoho skutečného psa, kterého znám z vyprávění. Byl podobně chápavý. Docela mě pobavila čtveřice padouchů, ale nebudu spoilerovat. Je to hezký příběh, všechno do sebe zapadá a nejsou tam žádné složité situace. Skvělá knížka i pro mladší děti. A moje hodnost po vyřešení úkolů byla „podržtaška“.

Případ žhářství a loupeže v Dinoparku v podání známé autorské dvojice se tedy ukázal jako přitažlivý a atmosférou správně tajemný, obě recenzentky by knihu doporučily i dětem mladším deseti let. Úkoly na konci kapitol byly zvládnutelné dobře a příběh plynul v přijatelném tempu. Pokud tedy vaše ratolest tíhne k detektivním či agentským příběhům, neměli byste tento titul jen tak minout.

Tajná dvojka A + B – Zločin mezi dinosaury

Jiří W. Procházka a Klára Smolíková

vázaná, obálka a ilustrace Viktor Svoboda, 144 stran, 179 Kč

Fragment-logo

1 301 zobrazení | Zobrazit všechny příspěvky autora

Žádné komentáře »

Zatím bez komentářů.

Posílat komentáře pomocí RSS.

Okomentovat

Komentáře můžete vkládat po přihlášení.