Ocenění

Zápisky žánrového rodiče – Poprask v divadle kouzel (kniha)

Autor | Aktuality | Pátek 21 dubna 2017 14.12

Je to jen pár měsíců, co jsme se poprvé setkali s dětskými hrdiny Arturem a Bárou, kteří nebojácně louskají záhady a s pomocí geniálního psa Šerloka řeší zločiny ve svém okolí, a už tu máme jejich druhé dobrodružství. Čtenáři úvodního dílu románové série autorské dvojice Jiří W. Procházka a Klára Smolíková se už seznámili také s tajemným panem Vrchotou, jehož pes se stal dětem tak skvělým parťákem. A zatímco tehdy Artur a Bára vypomohli s objasněním případu krádeže v Dinoparku, v novém románu Poprask v Divadle kouzel se ocitnou na školním výletu do Divadla kouzel, kde je ohromí působivá show. Působivé světelné efekty, děsivé mumie a charismatický Devil Magicus upoutají snad každého dětského čtenáře a slibují náležitě napínavý děj. Povedlo se to?

Poprask-v-divadle-kouzel

Jak si obě recenzentky shodně všimly, tentokrát se na rozdíl od prvního příběhu dočkáme o dost většího přídělu akce a dynamické je vyprávění nejen o cestě na představení a samotné kouzelnické představení, ale i události, jež se semelou v okamžiku, kdy je unesena třídní učitelka. A přestože se nabízí představa, dle které bude třída z jejího zmizení nadšena, opak je překvapivě pravdou. Artur s Bárou se rozhodnou celou záležitost nejen prošetřit, ale za pomoci psího agenta Šerloka i vyřešit…

Jedinec A

První díl mi přišel napínavější. Člověk míň věděl, co se stane, věci byly víc překvapivé a tajemné. Hodně se mi líbila zásahovka se samopaly. Úkoly na konci kapitol jsem nedělala. Úkoly mě prudí, ale to jsem celá já. Nejvíc ze všech se mi pochopitelně líbil pes Šerlok. To je jednička. A padoucha jsem odhalila docela brzy. Přiznám se, že Artura s Bárou obdivuji, že se třeba odvážili jít do temné chodby jen s baterkou. Já bych to neudělala. Asi bych nemohla být agent. Být pořád ve střehu je příšerné, ale technická udělátka mají bezvadná.

Jedinec B

I podle mě byl první díl o trochu napínavější než tento. Akce je tam hodně, ale to, kdo paní učitelku unesl, mi došlo docela rychle. Hrozně se mi ale líbilo chování psa Šerloka, když byli v ohrožení. A padouši? Tady se mi moc líbilo, jak se autoři trefili do černého, jak pěkně vystihli násilné charaktery organizátorů únosu, a pobavilo mě také, jak Artur a Bára bloudili se školou ve vánici. Bylo to zajímavé, čtení jsem si opravdu užila.

Nový případ odvážné dětské dvojice není ovšem pouze dynamičtější, okusíme i nádech skutečného nebezpečí a v dramatické honičce s padouchy se budeme o hrdiny dokonce bát. Na konci každé kapitoly navíc opět najdeme obvyklé úkoly, které se vztahují k příběhu. Můžete si osvěžit znalosti zvířecích stop nebo skládat slova, ale také se naučit, jaké vybavení nosí příslušník zásahové jednotky. Děti si zkrátka čtení a další případ Tajné dvojky A+B opravdu užijí. Otázkou je, zda je kniha vhodná i pro rodiče. Jako žánrový rodič místy lehce trnete, co by se stalo, kdyby se do podobné situace dostalo právě vaše agentské dítko, avšak o moc víc vám toho podobné knihy nenabízí. Případ byl ukončen zdárně, děti vše společně s panem Vrchotou, psem Šerlokem i Policií zdárně vyřešily a další pokračování slibují ještě napínavější hru. Nechme se překvapit.

Jedinec A – prvorozená z dvojčat, 13 let, je spíše skeptického charakteru, tíhnoucí ke komiksům (a to zejména stripům Peanuts) a oblibující klasické pohádky a tvorbu Tima Burtona.

Jedinec B – druhorozená z dívek dvojčat zcela propadla žánru high fantasy, který doplňuje četbou Terryho Pratchetta, ovšem nepohrdne ani dobrou hard sci-fi.

Tajná dvojka A + B – Poprask v Divadle kouzel

Jiří W. Procházka a Klára Smolíková

vázaná, obálka a ilustrace Viktor Svoboda, 144 stran, 179 Kč

Související odkaz:

Zápisky žánrového rodiče – Zločin mezi dinosaury (kniha)

Fragment-logo

1 032 zobrazení | Zobrazit všechny příspěvky autora

Žádné komentáře »

Zatím bez komentářů.

Posílat komentáře pomocí RSS.

Okomentovat

Komentáře můžete vkládat po přihlášení.