Ocenění

Završení zámkohrátek (recenze)

Autor | Aktuality | Čtvrtek 21 dubna 2016 12.00

Nakladatelství Comics Centrum provedlo ve své edici Na přání neobvyklý, avšak o to více vítaný tah a před čtenáře předložilo možnost objednat si obě závěrečné knihy komiksové série Zámek a klíč najednou. Těšit se tak můžeme nejen z pátého pokračování nazvaného Časohrátky, ale i z vyvrcholení tajemných příběhů rodiny Zámkových v knize Alfa a omega. Oba svazky nepostrádají potřebný spád, o to vděčnější bude jistě každý čtenář za to, že na závěr nemusí dlouho a netrpělivě čekat. Má naopak možnost se zatajeným dechem dočíst příběh scenáristy Joea Hilla a kreslíře Gabriela Rodrigueza až k jeho spletitému vyvrcholení. Nutno podotknout, že pokud jste už předtím podlehli kouzlu série, závěrečné svazky vás jistě nezklamou, neboť schopnost autorů vtáhnout čtenáře do jimi pečlivě spřádaného tajemství v nich utěšeně graduje.

zamek-a-klic-5a6

V úvodu Časohrátek zavítáme do roku 1775, kdy se odehrává jeden ze segmentů příběhů podivných klíčů, s jejichž pomocí jsou možná kouzla vymykající se lidskému chápaní. Určitě vás zajímalo, kde se podivné kovové propriety vlastně vzaly a co je zdrojem jejich neuvěřitelných schopností. Stejně tak jste dumali nad tím, jakou mají spojitost s rodinou Zámkových a kdo z nich postupně podléhá vábení temné strany. Kam směřují konce nitek, za které je postupně taháno, aby byla odkrývána pochmurná historie, jež se ve zlomku sekundy dokáže proměnit v brutální realitu plnou prýštící krve. Joe Hill od svého otce odkoukal mnohé a je znát, že je talentovaným žákem. Nejenže v závěrečných knihách dokáže pomalu a s precizním načasováním odkrývat jednotlivé střípky záhad tak, aby jejich rozřešením pomalu (a ještě hlouběji) fascinoval čtenáře, než mu předloží závěrečnou skládanku v celé své kráse, ale rovněž výborně pracuje s psychologií jednotlivých postav. Věren rodinné tradici totiž ví, že ten, kdo se po celou dobu může jevit jako pan správňák, nemusí pod tlakem okolností unést své pozitivní charisma. Psychika je vrtkavá věc a s jejím kouzlem Hill pracuje na výbornou.

Skrze náznaky dospějeme k poznání, že je tajemství záhadných klíčů mnohem složitější a sahá do pradávné historie, aniž by se po dlouhá léta odloučilo od svého propojení s rodinou Zámkových. Časohrátky jsou tak mnohem složitější, než by vás vůbec napadlo. Spolu s hrdiny příběhu budete svědky událostí z dob dávno minulých a nalezení odpovědí na hádanky, jež se usilovně snaží rozlousknout. Prohlubují se i motivace jednotlivých zúčastněných, zvláště těch, kdo touze po moci klíčů neváhají obětovat i vlastní lidskost. V pátém svazku je odhaleno mnohé a čtenář začíná mít jasno o tom, jak to s podivnými klíči vlastně je, ovšem až v závěrečné Alfě a omeze se dočkáme vytouženého završení osudů tragédiemi stíhané rodiny Zámkových. A vězte, že o překvapení nebude nouze až do samotného konce, dokonce když už si myslíte, že je vše vyřešeno, minulost se před vámi propojí se současností a objeví se zcela nový vzor. Dost možná ve vás i po zavření zůstane pocit, že se příběh klíčů odvíjí dál a jejich budoucnost ještě nebyla napsaná.

zamek-a-klic-plakat

Pokud jste si u Comics Centra objednali oba svazky, dostanete jako dárek unikátní plakát…

Vedle promyšleného a mistrně dávkovaného příběhu nelze než ocenit také obrazy Gabriela Rodrigueze, jenž pouhá slova dokázal proměnit přímo v pastvu pro oči. V jeho kresbách se věrně odrážejí charaktery postav, autor nepostrádá smysl pro detail a nechybí mu ani schopnost zdařilého rozvržení panelů. V rámci svého konzistentního kreslířského stylu umí být něžně poetický, mysteriózně záhadný, ale i brutálně násilný. Pokud je Hill alfou příběhu, pak je Rodriguez jeho omegou. Díky jejich kongeniálnímu autorskému spojení si série dokázala udržet vysokou kvalitu až do samotného konce. A zásluhou nakladatelství Comics Centrum se nám konečně v kompletu dostal do rukou prvotřídní současný komiks (série vznikala v letech 2008 až 2013), jenž je mimo jiné exkurzem do moderních hororových postupů. Pověst jedné z nejlepších komiksových sérií nejen na českém trhu je oprávněná a u mnohých čtenářů, včetně mě, lze jistě mluvit i o jednom z nejlepších komiksů, jež se nám dosud dostali do rukou. Děkujeme.

Joe Hill & Gabriel Rodriguez:

Zámek a klíč – Časohrátky

Zámek a klíč – Alfa a omega

vázaná, překlad Jan Kantůrek, obálka Gabriel Rodriguez, 2x 160 stran, 2x 499 Kč

Související odkazy:

Temné záležitosti rodiny Zámkových se uzavřou…

Klíčů od království není nikdy dost (recenze)

Chystá se čtvrtá návštěva Klíčova… (ukázka)

Zámek a klíč, které do sebe dokonale pasují… (recenze)

Děs ukrytý v Koruně stínů (recenze)

Zámek a klíč aneb Vítejte v Lovecraftu (ukázka)

Zámek a klíč: Hlavohrátky právě vycházejí… (ukázka)

Patří budoucnost knihám na přání?

comicscentrum_logo

1 321 zobrazení | Zobrazit všechny příspěvky autora

Komentáře: 1 »

  1. Komentáře by hromotlk — 29.4.2016 @ 17.05

    zakupene, precitane, spokojnost.
    uz cakam len na dotlac prvej casti v pevnej vazbe.

Posílat komentáře pomocí RSS.

Okomentovat

Komentáře můžete vkládat po přihlášení.