Ocenění

Hra o nejeden trůn (recenze)

Autor | Aktuality | Středa 6 Září 2017 13.00

„Pokud hraješ hru o trůny, buď vyhraješ, nebo zemřeš,“ to je asi nejznámější věta ze seriálové, potažmo knižní verze současného popkulturního fenoménu převážně známého jako Hra o trůny, přestože původní knižní série nese poetičtější název Píseň ledu a ohně. A nebyl by to správný fenomén, kdyby se neobjevilo mnoho jeho různých inkarnací a odvozených produktů, nemluvě o nepřeberných výdobytcích merchandisingu. Vedle knih a seriálu lze do ledem a ohněm zmítaného Západozemí zavítat rovněž prostřednictvím komiksů, kuchařky, omalovánek a nabízí se také přehršel karetních a deskových her. Dnes si představíme jednu z nich. Nese název Hra o trůny: Železný trůn a intrikovat v ní může až pět hráčů. Pojďme se tedy podívat, co pro nás firma Blackfire připravila…

Zelezny-trun_vizualizace

Po odtajnění všech komponentů může být zklamána ta část fanoušků, která se těšila na propracované ilustrace a početné výjevy z knih. Tato verze se nechala inspirovat pouze televizním seriálem, a tak jsou veškeré akční karty doprovázeny fotografiemi postav, Lenou Headey (Cersei) počínaje a Seanem Beanem (Ned Stark) konče. Kartonové žetony i ukazatele vlivu jsou ovšem vizuálně zpracovány pěkně a každý rod má svůj jedinečný znak, jak jej známe z předlohy.

Už podle velikosti návodu je jasné, že nejde o příliš složitou hru. Svou jednoduchostí naopak sklízí chválu, protože netrvá dlouho, než ji člověk vysvětlí i úplnému začátečníkovi, který z deskovek naposledy hrál Člověče, nezlob se! Lze se tak rychle pustit do samotného hraní. Hra navíc čerpá ze systému hry Cosmic Encounter, se kterou mohou mít protřelejší hráči své zkušenosti, i když místo osidlování planet se zde budete věnovat rozšiřování moci a vlivu vámi zastupovaného rodu. Z toho samozřejmě vyplývá, že na začátku si každý vybere jeden z pěti nabízených rodů. Dle zmíněných herců už víte, že nesmí chybět otloukaní Starkové a prohnaní Lannisterové, ovšem hra nabízí i Tyrelly, Baratheony a chybět přirozeně nesmí ani Targaryeni. Každý dostane k dispozici určitý počet plastových korunek, reprezentujících moc vaší postavy, ale také její život. Pokud o všechnu moc v boji přijdete, vaše postava umírá.

HBO11_Rulebook_CZ.indd

Vítězství ve hře může hráč dosáhnout různými způsoby – v boji, díky zradě, mučením anebo spojenectvím se správným partnerem. Tato spojenectví ovšem nejsou trvalá a mnohdy se z nepřítele v jednom kole stává spojenec v kole druhém a naopak. Alfou i omegou zábavnosti hry je komunikace, což je stěžejní faktor. Pokud totiž neseženete dost výřečných kolegů, kteří se snaží udržet na nohou zuby nehty, a hrajete spíše s leklými rybami, hru si prostě neužijete a degradujete ji na složitější variaci karetní hry Větší bere. Po několika odehraných dnech je třeba konstatovat, že si Železný trůn užijete především v lichém počtu hráčů – nejlépe v pěti lidech, což je maximum, kdy se převlékání plášťů projevuje opravdu v plné síle.

Příjemné je, že hra nezabere příliš času. V základním počtu hráčů je možné hru dohrát za dvacet minut a v pěti není problém skončit do hodiny. Trochu ale zamrzí, že výherců může být i víc. Často se při hře stává, že vítězství sdílejí dva hráči, přitom by stačilo, aby pravidla myslela na nějaký klasický finální souboj. Trochu se to příčí úvodní citaci, kterou se tvůrci snažili hru vystihnout a vlastně i prezentovat. Není však vyloučeno, že vám bude větší počet možných výherců naopak vyhovovat…

Hra o trůny: Železný trůn

design hry: Bill Eberle, Justin Kemppainen, Peter Olotka a Greg Olotka

pro 2 až 5 hráčů od 14 let s dobou hraní kolem 45 minut

Blackfire-logo

801 zobrazení | Zobrazit všechny příspěvky autora

Žádné komentáře »

Zatím bez komentářů.

Posílat komentáře pomocí RSS.

Okomentovat

Komentáře můžete vkládat po přihlášení.