Ocenění

Křest nejslavnějších příběhů z Kačerova na Crweconu

Autor | Aktuality | Středa 14 Červen 2017 21.20

Už tuto sobotu proběhne křest prvního svazku pětidílné série Zlatá klasika, kterou se vydavatelství Egmont rozhodlo vyslyšet prosby dospělých fanoušků komiksů od Disneyho a strýčka Skrblíka zvlášť. Každý svazek bude věnován jednomu z legendárních komiksových tvůrců a prvním z nich je opěvovaný Don Rosa, dříč, který dokázal udělat z hrabivého multimiliardáře nejpopulárnějšího hrdinu Kačerova. Disneyovské komiksy ovšem nejsou jen pro děti, naopak jsou jedny z mála, které elegantně spojují prvky přitažlivé jak pro mladé, tak i dospělé čtenáře, a to včetně rozsáhlé fanouškovské komunity. První kniha pětidílné Zlaté klasiky je přesně takovým čtením…

Zlatá klasika-Don Rosa-obálka

V osmdesátých letech minulého století čelil americký komiks velké krizi a odlivu čtenářů pro svou přílišnou dětinskost a unylost. Superhrdiny zachránily příběhy jako Watchmen a Batman: Návrat temného rytíře – a ty Disneyovské zase Don Rosa. Navázal na klasické práce Carla Barkse z padesátých let a vrátil dětem chytré, svižné gagy, zatímco dospělým nabídl přitažlivé postavy a satiru našich každodenních životů a problémů. Kniha začíná úplně prvním příběhem, kterým se Don Rosa roku 1987 představil čtenářům a sklidil za něj obrovský úspěch, Syn slunce. Dobrodružná honba za pokladem je napěchována vtipy, megalomanstvím strýčka Skrblíka a narážkami pro zasvěcené fanoušky ohledně jiných příběhů či reálií kačerovského vesmíru.

Rosa byl extrémně pracovitým tvůrcem, který si dělal rozsáhlé, seriózní rešerše a oproti většině jiných tvůrců miloval dlouhé příběhy. Aby se mu do omezeného rozsahu vešly, má na každé stránce mnohem víc rámečků, než je běžné, a je charakteristický propracovaným, detailním pozadím. V tom má blízko k legendárním americkým undergroundovým tvůrcům, jako je Robert Crumb, či autorům satirického magazínu MAD, se kterými ho spojovala láska k tvorbě a jisté kresební diletanství.

don-rosa-son-of-the-sun

Obálka komiksového příběhu Syn slunce (v knize komiks vyjde samozřejmě barevně)

Rosa jako vystudovaný inženýr proto při kresbě hojně používal šablony a technická pera a měl množství autorských libůstek. Například rád do obrázků ukrýval malé kresby myšáka Mickeyho, ve kterých k němu nebyl zrovna dvakrát laskavý. Nebo do kreseb a obálek tajně vpisoval svůj pseudonym D.U.C.K., protože tvorba disneyovských komiksů byla ve skutečnosti dosti nevděčnou prací. Nemožnost otevřeně podepisovat své práce a především nulová práva včetně toho domoci se peněz z četných reprintů popisuje sám Don Rosa v textech, kterými obohatil toto vydání. Paradoxní skutečnost, která jako by odrážela něco ze světa jeho nejoblíbenějšího hrdiny.

Důležitost, kterou vydavatelství Egmont celé minisérii připisuje, se odráží nejen ve fundovaném překladu a zpracování plném dodatků a zasvěcených vysvětlujících textů, ale i v obsažených jménech. Další chystané díly představí již zmíněnou legendu Carla Barkse a dále tyto klasické autory: Romano Scarpu, Vicara a konečně nejslavnější uzavřený příběh od Dona Rosy Život a doba strýčka Skrblíka. Křest první knihy proběhne na komiksovém festivalu Crwecon v pražském klubu Cross tuto sobotu 17. 6. v pravé poledne. Křtít bude Dan Černý, známé jméno domácí komiksové scény, který vyrostl právě na jmenovaných kreslířích, jimž ve své kresbě dodnes vyjadřuje svoje uznání.

Zlatá klasika: Don Rosa

vázaná, překlad Miloš Komanec, 182 stran, 349 Kč

egmont-media-logo

497 zobrazení | Zobrazit všechny příspěvky autora

Žádné komentáře »

Zatím bez komentářů.

Posílat komentáře pomocí RSS.

Okomentovat

Komentáře můžete vkládat po přihlášení.