Ocenění

Rodinné zápisky tří – Zlatý kompas (recenze)

Autor | Aktuality | Pátek 30 listopadu 2018 15.15

Předvánoční shon se pomalu dostává do těch správných obrátek a nejeden fanoušek fantastiky už teď obchází výkladní skříně knihkupectví obloukem, aby nepřišel o výplatu. Ovšem tam, kde se můžete spolehnout na svou disciplínu a orientační smysl, se často objeví komplikace v podobě nezvedené ratolesti. Nejenže dítko nemusí mít pochopení pro vámi zvolenou trasu, nezřídka nemá respekt ani k vašemu rozpočtu. A abyste se nedali takříkajíc obalamutit prosebnými pohledy, přiblížíme vám v co nejkratším termínu některé z titulů, o něž vás mohou potomci úpěnlivě prosit. Začneme takříkajíc klasikou, znovu vydaným úvodním svazkem trilogie Jeho temné esence Philipa Pullmana, jehož tři svazky obohatily pulty knihkupectví poměrně nedávno. Vzhledem k obsáhlosti díla se chopíme každého dílu zvlášť a věříme, že vám naše postřehy dílo přiblíží co nejlépe…

Zlaty-kompas

Philip Pullman, britský autor žijící v Oxfordu, je sám o sobě zajímavou postavou ostrovního kulturního života. Otevřeně se hlásí k ateismu a jeho romány jsou přímo prodchnuté kritikou církevního tmářství, které jako by vypadlo z dob nejtvrdší inkvizice. Je ale třeba připomenout, že jeho pojetí fantasy není nikterak prvoplánové, a tak se setkáme nejen s myšlenkami vzbuzujícími kontroverzi a provokujícími konzervativně založené čtenáře, ale i se složitými charaktery, jejichž motivace vychází přímo ze života. Pullman je ovšem nejen osobností literárního života, věnuje se také pedagogické práci a činný je i coby dramatik či producent. Pojďme si už ale přiblížit první ze svazků Jeho temné esence, jenž nese název Zlatý kompas.

V dalekém městě jménem Praha sestrojil kdysi jeden z učených scholarů malý přístroj zvaný alethiometr. Přístroj, který velikostí vůbec nepoutá pozornost a dal by se přirovnat k větším kapesním hodinkám, má krajně specifické vlastnosti. Pomocí symbolů odpoví takřka na každou vaši otázku či zjistí, zda váš oponent mluví pravdu. Potíž však tkví v tom, že vyložit jeho odpověď scholáři nedokážou bez množství vykladačských knih a poměrně pomalého postupu luštění významů. Na rozdíl od hlavní hrdinky, opuštěné dívky Lyry, kterou vychovávají učenci z Jordánské koleje v Oxfordu. Tedy přesněji bychom mohli poznamenat, že se o výchovu spíše pokoušejí, neboť Lyra je dítko neposedné a neustále utíká za něčím zajímavějším, než je učení. Svět Zlatého kompasu je světem, kde má každý člověk svého daemona – mluvící zvíře, jež ho charakterizuje – a kde se největší tajemství skrývají za polárním kruhem, kam se s Lyrou vydáme, abychom zjistili, kdo krade děti chudým rodinám, jaké pokusy provádí církevní Magisterium, kdo jsou dívčini rodiče a kam nás zavede její přátelství s válečným ledním medvědem Iorkem. A co na první díl říkají náctileté recenzentky?

Jedinec A – prvorozená z náctiletých dvojčat, je spíše skeptického charakteru, tíhne ke komiksům (a to zejména stripům Peanuts), v oblibě má klasické pohádky, tvorbu Tima Burtona, ale i klasické sci-fi.

Odvážná dívka Lyra se vydává daleko na sever zachránit svého kamaráda Rogera. Cesty osudu ji přivádí nejen na loď k národu Romunů, ale i do hrozivého Bolvangaru, a cestou se dozvídá pravdu nejen o svých rodičích, ale i sama o sobě a o tajemném Prachu. Pro mě nejzajímavější a vlastně i nejzáhadnější postavou příběhu je paní Coulterová. Často jsem nepochopila její chování nebo nepochytila důvody jejího jednání. Byla rozporuplná a tajemná, jednou se tvářila jako hrdina na správné straně, jindy z ní byl padouch. Nejvíc ze všech jsem si ale oblíbila hlavní hrdinku Lyru (má drzosti i důvtipu na rozdávání) a Iorka, ostříleného, zkušeného a světem protřelého medvědího válečníka s vrozeným smyslem pro důstojnost a čest. Příběh mi pak nabídl další z mnoha teorií, že nejsme ve vesmíru sami. Představa, že jen natáhnu ruku a dotknu se tisíce paralelních forem života, je prostě přitažlivá. Zlatý kompas je knihou opravdu strhující a zaujme každého, kdo má rád fantasy. Vzhledem k množství myšlenek bych příběh doporučila všem. Dětem i dospělým.

jeho-temne-esence

Jedinec B – druhorozená z dívek dvojčat zcela propadla žánru epické fantasy, který doplňuje četbou Terryho Pratchetta, ovšem nepohrdne ani dobrou hard sci-fi.

Kniha nás uvádí do jiného a přesto tolik podobného světa. Děj se odehrává v paralelní Anglii a na dalekém severu. Lyra, sirotek vyrůstající v Jordánské koleji v Oxfordu, vede rozpustilý a šťastný dětský život. Až do dne, kdy se rozhodne odposlechnout hovory dospělých. To, co se dozví, poté změní její život. I když je hlavní hrdinkou ona, ze všech postav knihy mi nejvíc přirostl k srdci Iorek, medvědí vyhnanec. Byl odvážný, přímý, upřímný, odhodlaný a měl smysl pro čest. Zároveň byl ale občas i prchlivý a k ráně také neměl daleko. Lyra v něm našla obrovskou podporu a přítele. Kniha je přímo přeplněna různými myšlenkami, ale asi nejvíc mě zaujal právě Iorkův postřeh, že medvěda nelze oklamat, chová-li se jako medvěd. Pokud se ale začne chovat jako člověk, podlehne klamu velmi snadno. Připomněl mi, jak důležité je být sám sebou. Teorie paralelních světů mě nadchla. Byly chvíle, kdy jsem měla pocit, že čtu teologické pojednání, ale i tak jsem každou stránku vítala se zvědavostí, jak to bude dál. První svazek trilogie Jeho temné esence bych doporučila čtenářům od 12 let a zejména těm, kteří mají rádi fantasy s příměsí vědy.

Čtete-li Zlatý kompas v jakémkoliv věku, určitě si svou rovinu příběhu najdete. Přes občasné kontroverzní myšlenky v románu totiž naleznete i charaktery silné a plné vášně i bolesti, úctyhodnou přehlídku autorské fantazie a mimořádnou dávku dobrodružství. Dítka četbě propadlá a žánru uvyklá ocení příběh kolem ve stáří kolem dvanácti a s hlavní hrdinkou se rychle ztotožní i čtenáři dříve narození. První svazek Lyřiných dobrodružství otevírá mnoho otázek a nejednoznačné jednání postav přímo vybízí k diskuzi o skutečných motivech či správnosti jejich rozhodování. A ať už budou svátky na sněhu či na blátě, čtení, které vás zavede do krajiny polární záře, ledu a sněhových vánic, vás rozhodně naladí na tu správnou zimní notu.

Philip Pullman: Zlatý kompas

vázaná, překlad Dominika Křesťanová, 400 stran, 378 Kč

argo-logo

1 515 zobrazení | Zobrazit všechny příspěvky autora

Žádné komentáře »

Zatím bez komentářů.

Posílat komentáře pomocí RSS.

Okomentovat

Komentáře můžete vkládat po přihlášení.