Ocenění

Zničí přežívající lidstvo Croninovu Dvanáctku? (ukázka)

Autor | Aktuality | Středa 27 Březen 2013 7.15

Ještě než se upíři stali bezzubou romantickou cháskou, znali jsme je jako nemilosrdná monstra bažící po naší krvi. Americký autor Justin Cronin se k tomuto zobrazení vrací ve své románové sérii započaté úspěšným titulem Přechod. V blízké dystopické budoucnosti však Zemi ovládnou trochu jiní upíři, než jaké jsme doposud mohli v literatuře poznat – ještě krvežíznivější, vražednější a nebezpečnější. Volné pokračování Dvanáctka zobrazuje mimo jiné boj posledních zbytků lidstva proti prvotní skupince infikovaných monster, která disponují mnohem větší silou než je tomu u jejich následníků. A my vám vedle množství informací přinášíme rovněž obsáhlou ukázku z chystaného románu…

Justin Cronin: Dvanáctka

vázaná, překlad Jana Jašová, obálka Tom Hallman, 528 stran, 379 Kč, vyjde 7. května 2013

V mezinárodním bestselleru Přechod (2010) vytvořil Justin Cronin nezapomenutelný obraz apokalyptického světa, zachváceného tajemnou „upírskou“ infekcí, pocházející z nebezpečného vojenského experimentu, který se vymkl zpod kontroly. Nakažení lidé se mění ve vraždící monstra, nelítostné, nelidské a nesmrtelné zrůdy, chaos a zmar postupně ovládají jedno město za druhým. Uprostřed vylidněného světa přežívají zbytky těch, jimž se dosud nákaza vyhnula. A s nimi nezřetelné světlo naděje, které se přenese i do pokračování, příběhu nazvaného Dvanáctka.

Těhotná lékařka Lila v mysli vytěsní realitu, protože je příliš bolestná, než aby se s ní mohla smířit, a v opuštěném Denveru se dál připravuje na příchod potomka. Válečný veterán Kittridge, který pod internetovou přezdívkou „Poslední strážce Denveru“ umisťoval na síť záběry novodobých upírů, musí opustit své opevněné doupě na vrcholku mrakodrapu. Prchá před nakaženými v luxusním sportovním autě s vědomím, že mu brzy dojde benzin. Dospívající April se snaží ochránit život svého malého bratříčka. Ti tři se setkávají uprostřed zkázy, aby zjistili, že nejsou úplně sami…

Ve sto let vzdálené budoucnosti zatím Amy a její přátelé, hlavní hrdinové Přechodu, bojují o záchranu posledních potomků lidstva. Jejich nepřítel se však změnil: prvních dvanáct infikovaných totiž usiluje o mnohem víc než jen o povraždění všech živých bytostí na Zemi.

Ukázka z knihy:

Profil autora:

JUSTIN CRONIN (*1962) se narodil a vyrůstal v Nové Anglii. Vystudoval Harvard a tvůrčí psaní na univerzitě v Iowě, stejný předmět rovněž vyučoval na univerzitě La Salle ve Filadelfii. Nyní působí jako profesor angličtiny na Riceově univerzitě a žije s rodinou střídavě v texaském Houstonu a na Cape Cod v Massachusetts. Cronin je autorem doposud čtyř románů: za The Summer Guest (2001) a Mary and O´Neil (2004) získal hned několik ocenění (PEN/Hemingway Award, Stephen Crane Prize, Whiting Writer’s Award). Až třetí próza, Přechod (The Passage), mu však přinesla nebývale příznivý ohlas kritiků i žánrových klasiků a rovněž velký čtenářský zájem – časopisy Time a Library Journal ji zařadily mezi deset nejlepších knih roku, filmová práva na tento výpravný, akční apokalyptický sci-fi thriller, přirovnávaný k dílům Stephena Kinga či Cormacka McCarthyho, zakoupila společnost Fox 2000 ještě před jejím dopsáním. O dva roky později, podle harmonogramu, který si autor stanovil, vyšlo pokračování pod názvem Dvanáctka (The Twelve), třetí část plánované série, The City of Mirrors, má být publikována v roce 2014.

620 zobrazení | Zobrazit všechny příspěvky autora

Žádné komentáře »

Zatím bez komentářů.

Posílat komentáře pomocí RSS.

Okomentovat

Komentáře můžete vkládat po přihlášení.