Ocenění

Zombie tsunami se blíží ve Světové válce Z (trailer)

Autor | Aktuality | Úterý 20 listopadu 2012 7.45

Někde na internetu jsem v souvislosti s filmovou adaptací populární knihy Maxe Brookse Světová válka Z četl, že zombie velkofilm tu ještě nebyl. S tím se tak úplně souhlasit nedá. Stačí nadhodit tituly jako Úsvit mrtvých (2004) nebo 28 týdnů poté (2007). I když zrovna tohle se odvíjí od toho, co vnímáte jako velkofilm. A v případě druhého jmenovaného snímku, co vnímáte jako zombie. Po zhlédnutí traileru na Světovou válku Z, která zamíří do českých kin 20. června 2013, musím ale původci myšlenky dát zapravdu. Globální konflikt lidí a oživlých mrtvol, kde se nešetří kulkami, bojovou technikou, ba ani svrženými bombami a body countem jdoucím do miliard jsme na stříbrném plátně opravdu ještě neviděli. Alespoň ne v tříáčkovém provedení.

Není neznámým faktem, že filmaři se během natáčení potýkali s řadou problémů a počin si tak stihl vybudovat pověst takřka prokletého projektu, přestože se s ním pojí hned několik bez debat velmi zajímavých jmen. Marc Foster na režisérské židli, to už vzbuzuje určité emoce. Stejně tak Brad Pitt v hlavní roli, doprovázený Matthewem Foxem či Davidem Morsem. Nejvíc ale nadchne zmíněná, minulý týden uvolněná, upoutávka, jež dokázala uchvátit i ty, kteří nad Světovou válkou Z dávno zlomili hůl. Což je sakra dobře.

Trailer má grády.

Ohnivé debaty se však vedou ve spojitosti s nejočekávanějším elementem snímku – zombíky. Respektive popírání prakticky všech myšlenek, na nichž Brooks staví ve svých knihách. Zatímco autor předlohy je popisuje jako klasické šouravé bezmozky, v adaptaci uvidíme spíše takzvané runnery (viz v úvodu jmenované filmy). Na tom není nic špatného, pro vykreslení netradiční války tato varianta možná i funguje lépe (nebo v kině určitě fungovat bude), problém je její ad absurdum dotažené ztvárnění. Zomboni se ulicemi valí jako přílivová vlna, případně připomínají mravence, když staví horu z vlastních těl, aby překonali bariéru… Inu, tohle už by snad většina diváctva oželela. Pravděpodobně stejně, jako využití CGI namísto herců. Ale je pochopitelné, že takové množství komparzistů by nešlo zrovna lehce ukočírovat, nehledě pak na náročnost zvláště některých davových scén (překlápějící se autobus).

Každopádně, je super vidět, že se štábu podařilo zvládnout nesnáze. Nebo alespoň vyprodukovat šikovný trailer s pořádnými koulemi, který křičí do světa, jak moc je Světová válka Z must-see záležitost. Dotočeno je, takže zbývá pár měsíců na doladění (třeba i toho CGI) v postprodukci a jede se naostro. Snad se výsledkem nespálíme.

1 077 zobrazení | Zobrazit všechny příspěvky autora

Komentáře: 3 »

  1. Komentáře by KeB — 20.11.2012 @ 15.19

    Runneři byli to první co mě trefilo do čela. To jde proti předloze taranem. To je takový problém udělat zetka podle předlohy pomalé a šouravé? Nebo si snad tvůrci myslí, že by si to své publikum nenašlo? Tohle mne spíše odrazuje, tahle snaha být za každou cenu megaakční…

  2. Komentáře by Martin Sust — 20.11.2012 @ 16.20

    Chápu, že koupili práva na úspěšnou knihu s tím, že získají mediálně známý titul spolu s fanouškovskou základnou. Pak ovšem všechno, co knihu učinilo úspěšnou, prostě vyhodí oknem. A nakonec z toho udělají Croninův Přechod, patrně jim práva na něj někdo jiný vyfoukl. Jak tvrdí Sanford ve svém aktuálním článku, tvůci filmů si prostě nedělají s fanoušky hlavu, vždyť oni za to stejně zaplatí, tak co…

  3. Komentáře by KeB — 21.11.2012 @ 21.34

    Konečně mě trklo, co mi na tom traileru tak vadí. Snyderovi i Boylovy Zetka jsou jen utíkající lidé. Proto působí věrohodně a člověk si je vědom toho, jaké že mají rychlostní limity. Tahle počítačová horda je ale rychlá evidentně nadlidsky, což působí značně nevěrohodně. Opravdu si myslíte, že takovouhle „Z“ apokalypsu by někdo dokázal přežít a nakonec ještě otočit vítězství na druhou stranu?

Posílat komentáře pomocí RSS.

Okomentovat

Komentáře můžete vkládat po přihlášení.