Ocenění

Zoo City – originální městská fantasy Lauren Beukesové (preview)

Autor | Aktuality | Úterý 19 března 2013 7.40

O tom, že se ve světové fantastice začínají prosazovat spisovatelé nejen z tradičních anglosaských zemí, ví už čtenáři časopisu XB-1 díky jménům jako Hannu Rajaniemi, Aliette de Bodardová či Lavie Tidhar svoje. Tento trend samozřejmě neušel ani nakladatelství Laser-books a po Kvantovém zloději od finského autora Hannua Rajaniemiho nabídne čtenářům další lahůdku – ve světě vřele přijatý román Zoo City od jihoafrické autorky Lauren Beukesové. Ta si za svůj druhý román vysloužila patrně nejdůležitější britské žánrové ocenění – Cenu Arthura C. Clarka – a vedle něho rovněž nominace na Světovou cenu fantasy, Cenu Britské asociace SF a tak dále. Originální městská fantasy si vedle nadšených čtenářských ovací vysloužila rovněž pochvalná slova od Williama Gibsona, Jeffa VanderMeera a dalších slovutných kolegů.

Lauren Beukesová: Zoo City

brožovaná, překlad Daniela Orlando, obálka John Picacio, 336 stran

Zinzi s sebou musí všude vláčet lenochoda, nepopiratelný symbol jejího zločinného provinění, je závislá na vymýšlení podvodných e-mailů a má schopnost nacházet ztracené věci. Ale když jednu starou paní stihne náhlá smrt a policie Zinzi zabaví šek s její poslední výplatou, nezbývá jí nic jiného, než vzít práci toho typu, který ji rozčiluje ze všech nejvíc – případ pohřešované osoby.

Zakázka od samotářského hudebního producenta Odiho Hurona, který Zinzi pověří pátráním po mladičké popové hvězdě, by ji správně měla vysvobodit z prohnilé chudinské čtvrti jménem Zoo City, kde zločinecká spodina a jejich zvířecí společníci žijí ve stínu pekelného protiproudu. Místo toho ji však uvrhne ještě hlouběji do chřtánu velkoměsta zmítaného zločinem a magií, v němž bude muset čelit temným tajemstvím předešlých životů – včetně svého vlastního.

Skvělý román talentované jihoafrické spisovatelky získal vedle celosvětového úspěchu a ovací ze strany literární kritiky rovněž Cenu Arthura C. Clarka pro nejlepší román roku.

510 zobrazení | Zobrazit všechny příspěvky autora

Žádné komentáře »

Zatím bez komentářů.

Posílat komentáře pomocí RSS.

Okomentovat

Komentáře můžete vkládat po přihlášení.