Ocenění

Cardova Zrada jako mistrovské dílo

Autor | Aktuality | Pondělí 25 července 2011 11.00

Nakladatelství Laser-books sází ve své oblíbené knižní řadě jedno mistrovské dílo science fiction za druhým. Musím přiznat, že mě až překvapilo, jak dobře si vede Cardův román Zrada u českých čtenářů. Alespoň v hodnocení čtenářského serveru Legie.cz si k dnešnímu dni udržuje úctyhodných 93 procent ve 29 hodnoceních. Lepší už jsou pouze legendární enderovské tituly Enderův stín a Enderova hra! Jsem také ale zvědav, jak si bude román stát u mnohem náročnějšího a přísnějšího dnešního publika. Přece jen od prvního vydání uplynulo již více než deset let a od té doby se i na našem trhu mnohé změnilo… Na druhou stranu, máte-li rádi O. S. Carda a vůbec science fiction obecně, tenhle román jistě stojí za pokus. Jen pozor na přehnaná očekávání, ty dokážou pohřbít i sebelepší dílo. Jen doufám, že si kniha najde své čtenáře, i když jí na rozdíl od prvního vydání chybí polonahá dívka v podání Luise Roya na obálce.

Orson Scott Card: Zrada
Vyjde jako čtyřiatřicátá kniha z řady Mistrovská díla science fiction.
brožovaná, překlad Petr Kotrle, obálka John Harris, 336 stran, cena 249 Kč, vychází 28. 7. 2011

Právo Lanika Muellera jako dědice nejmocnějšího vladařského rodu na planetě Zrada nemá být nikdy naplněno. Je totiž „radikál“, radikální regenerát. Zrůda mezi lidmi, kteří si dovedou regenerovat zraněné tkáně a prodávat nadbytečné části těla despotickým vesmířanům za železo. Na planetě bez tvrdých kovů a bez možnosti úniku totiž železo znamená moc v závodě, kdo dřív postaví kosmickou loď. Železo je příslib svobody, který, jak Lanik zjišťuje při odhalování zrádného, nepředstavitelného spiknutí, se možná nikdy nenaplní. V úloze dobyvatele a ve vyhnanství Lanik spřádá odvážný a nebezpečný plán: plán, který může konečně přetrhnout řetěz soupeření a prolévání krve, který obyvatele Zrady zotročuje tak, jak by to vesmířané nikdy nedokázali.
Připravte se na nepředstavitelné, přichází Orson Scott Card ve svém raném, nejsilnějším období.

851 zobrazení | Zobrazit všechny příspěvky autora

Komentáře: 2 »

  1. Komentáře by idle — 25.7.2011 @ 11.08

    To varování je asi na místě, Zrada je hodně zvláštní, řekla bych ujetá, a nemusí sednout každému. Mně se ale líbila.

  2. Komentáře by Martin Sust — 25.7.2011 @ 12.04

    Jo, určitě to není konvenční dílo, když jsem to četl před těmi jedenácti lety, trochu jsem si zvykal, ale pak to byla jízda. Jak říkám, jsem zvědav, jestli to lidem sedne i dnes.

Posílat komentáře pomocí RSS.

Okomentovat

Komentáře můžete vkládat po přihlášení.