Ocenění

Návrat do zrcadlového světa… (recenze)

Autor | Aktuality | Úterý 14 srpna 2018 20.25

V záplavě komiksů, která se oproti situaci před pár lety zdá být až neskutečná, se na čtenáře v rychlém tempu valí jeden zajímavý kousek za druhým. Těžko říct, zda se vůbec najde ještě někdo, kdo si kupuje vše, lze jen předpokládat, že většina běžných smrtelníků musí pečlivě volit, čím obohatí svou neustále se rozšiřující sbírku. Fanouškům evropského komiksu pak v posledních přibližně dvou letech jistě neunikla v novém hávu vzkříšená edice Modrá Crew. Radost jim jistě dělá nejen volbou titulů, na které se částečně podílejí sami fanoušci, ale i příznivou cenou. Značnou oblibu si v rámci této edice získala především série Ekhö, z níž nám nakladatelství Crew nedávno naservírovalo už třetí svazek…

Zrcadlovy-svet-obalka

Nové Ekhö nám opět přináší dvě komiksová alba – Tajemství Prikónů a Hluboko na jihu, které působí poněkud jinak, než jejich předchůdci. Obavy však nejsou na místě, stále máme před sebou fascinující a vizuálně podmanivý svět, v němž není nouze o lechtivé erotično a dobrodružství jako vystřižené z pulpových románů. Ubylo jen vtipných pasáží, bláznivých zápletek a nejroztodivnějších vynálezů. Oproti tomu se francouzský scenárista Christophe Areston a italský kreslíř Alessandro Barbucci snaží lépe pracovat se samotným příběhem a ukázat nám víc z historie i současnosti zrcadlového světa, v němž se odráží mnohé ze světa lidského, ani zdaleka však vše, neboť v něm kupříkladu chybí elektřina, a tak se vývoj společnosti ubíral zcela jinými cestami.

Tajemství Prikónů nám autorská dvojice mimo jiné ukáže, jak se titulní potvůrky starají o řádné fungování světa a popíše nám jejich precizně propracovanou organizační strukturu, která se jistě ne náhodou podobá uspořádání katolické církve. Uvnitř se ovšem dělí na dvě frakce, jež spolu nemají zrovna nejvřelejší vztahy a bují mezi nimi řevnivá boj o moc. V albu Hluboko na jihu si autoři berou na mušku fundamentální náboženství a všechny, co pijí víno a kážou vodu. A zatímco v první části zamíříme do zrcadlového Říma, ve druhé nás čeká odraz buranské Ameriky, která se za každou cenu brání jakýmkoli změnám. Je jasně znát, že lidský svět a nešvary jeho společenského řádu se tentokrát staly zřetelnou inspirací obou komiksových alb.

Pokud v obou příbězích zůstalo cokoli dobře známého, pak je to bouřlivý, přesto ale láskyplný vztah obou hlavních hrdinů Mraveny Draapulové a Jurije Podrova. Nadále to mezi nimi jiskří, problém však je, že když už láskou vzplane jeden, druhému to není pochuti a naopak. Mraveně se navíc čím dál častěji stává, že její tělo obsadí duch kohosi zemřelého, jenž neskonal přirozenou smrtí, od čehož se následně odvíjejí početné dějové zvraty i neobvyklé situace. Jako nudný patron se bohužel začíná jevit roztomilý úředník z prikónského notářství Sigisbert z Motafiume, který byl v předchozích dílech zdrojem nejednoho gagu a ztřeštěné dějové eskapády. Jako by si jeho úlohu mezi sebou rozdělili jiní a on se místo toho zahalil rouškou tajemna.

Ekho-Deep-South

V pátém a šestém albu sice nově nastolené autorské postupy zaručují hladce odsýpající děj, kamsi se však vytratilo kouzlo neobvykle vykreslených reálií. Jistě, stále jde o nadprůměrnou a všestranně zábavnou sérii s překrásnou kresbou, o dílo zkušeného autorského tandemu se slušným spádem bez nudných pasáží. Chybí ale oslňující ztřeštěnost předchozích alb. Nezbývá tak než doufat, že se do profesionálně odvedeného řemesla v budoucnu opět vmísí prvek neočekávatelné a všemu se vymykající nápaditosti. Ostatně k loni vydanému sedmému albu Swinging London už brzy přibude album osmé a na obě se už jistě můžeme těšit v některém z následujících svazků povedené crewní edice…

Modrá crew #08: Ekhö – Zrcadlový svět III

scénář Christophe Arleston, kresba Alessandro Barbucci

brožovaná, překlad Richard Podaný, obálka 100 stran, 249 Kč

crew-logo

833 zobrazení | Zobrazit všechny příspěvky autora

Žádné komentáře »

Zatím bez komentářů.

Posílat komentáře pomocí RSS.

Okomentovat

Komentáře můžete vkládat po přihlášení.