Ocenění

Bitva knižních obálek 6

Autor | Bitva knižních obálek | Sobota 19 Leden 2013 9.00

V novém roce se opět vracíme k oblíbené bitvě knižních obálek. Od té minulé uplynulo dost času na to, aby se urodilo pár zajímavých kousků. Jako už tradičně dáváme přednost tvorbě domácích autorů. Tentokrát půjde o boj zajímavé čtveřice. Pro jistotu zas a znovu připomínáme pravidla – hodnotíte pouze obálku (lze se vyjádřit nejen k ilustraci, ale i ke grafické úpravě), nikoli knihu či osobu výtvarníka. V bitvě není důležité, zda jste příznivcem fantastiky pro děti, hororu či fantasy. Není důležité, zda fandíte konkrétním autorům, výtvarníkům či snad nakladatelstvím. Rozhoduje pouze váš výtvarný vkus a pocity, s jakými jednotlivé obálky vnímáte. Neváhejte se o ně s námi i dalšími čtenáři rozdělit. Zároveň vás žádáme, abyste bitvu neovliňovali svými replikanty, každý má pouze jeden hlas. Tak směle do boje!

Vítězem páté bitvy obálek se stala obálka románu Umrlčí tanec.

Autoři ilustrací: Martin Zhouf (XB-1 1/2013), Roman Kýbus (Magnólie a démon),

Studio Trilabit (Trnový princ) a Vladimír Križan (Cesta do jabloňového sadu).

1 042 zobrazení | Zobrazit všechny příspěvky autora

Komentáře: 15

 1. Comment by Roman Štědronský — 19.1.2013 @ 10.14

  Tak půjdu s kůží na trh jako první, tentokrát odzadu:

  4. XB-1 má hezkou kresbu, ale překryvné vrstvy grafiky a textu (a ten čárový kód, fuj!) obálku jako výtvarné dílo hyzdí
  3. Trnový princ není špatný, text a kresba vzájemně spolupracují, ale na můj vkus jsou nadpisy už příliš velké
  2. Magnólie a démon se mi zamlouvá, ovšem opět vidím jako nedostatek texty necitlivě zasahující do ústřední postavy, stačilo posunout název výše a autora níže
  1. Cesta do jabloňového sadu je podle mě nejlepší, zajímavá kresba s atmosférou, sladění textu, jediné, co bych vytknul celkovému vyznění je poněkud prvoplánově se dmoucí poprsí

  Líbí/nelíbí: Thumb up 0 Thumb down 0

 2. Comment by squire — 19.1.2013 @ 12.44

  Tohle je trochu zmatené kolo, protože mezi knihami soutěží časopisecká obálka. Zrovna ta má bohužel nejlepší ilustraci, a bohužel proto, že protože časopis, tak je beznadějně zkažená standardním sloupcem obsahu a čárovým kódem. Jako ilustrace na obálce samostatné knihy by vypadala skvěle a asi by vyhrála. Rozhodně v téhle konkurenci… 

  Magnólie a démon je další tuctovka, Jabloňový sad má krásné pozadí, ale příšerně vyprsené popředí (hele, tohle se dá brát dvojsmyslně!) a tak můj hlas jde se zdrženlivostí Princi, protože ačkoliv ten postoj postavy na obálce ze všeho nejvíc připomíná „nechci si namočit lokty“, tak mi z těch tří přijde nejzajímavější. 

  Líbí/nelíbí: Thumb up 0 Thumb down 0

 3. Comment by Slarque — 19.1.2013 @ 13.08

  Souhlasím, že pokud by šlo o ilustraci, vyhrála by XB-1. Ovšem když jde o obálku jako celek, vidím tu tři lepší kandidáty. Trnový princ ovšem nesmyslně pózuje a snaží se vypadat cool. Určitě si nechal zapnout větrák, aby mu správně vlál plášť. Takže ten to taky nebude. Takže mi zbývají dvě obálky s ženským motivem. A jakkoli nemám nic proti výstavnímu poprsí, dávám hlas Magnólii a démonovi, která mi přece jen sedla víc.

  Líbí/nelíbí: Thumb up 0 Thumb down 0

 4. Comment by Mingan — 19.1.2013 @ 15.33

  4. Kvůli textovému obsahu trpí obálka XB-1. Ilustrace je krásná, ale velká část plochy je překryta textem. Navíc je zvolena žlutá barva ladící s otevřeným vstupem, což ve spodní části vede k těžko čitelnému textu. Je to obálka časopisu a vyžaduje více kompromisů, takže v souboji s knižními obálkami má handicap.
  3. Trnový princ je v poněkud podivné póze, jak již bylo zmíněno. Navíc středová kompozice je u mě hop anebo trop záležitost a tato bohužel patří do druhé kategorie.
  2. Magnólie a démon má krásný spád pozadí a lesu rukou. Postava je ovšem uprostřed jaksi nezasažená dějem, s přimhouřením oka nadskakuje na místě. Vertikální haló textu sice mírně zasahuje do postavy, ale především jde proti úhlopříčnému charakteru pozadí.
  1. Cesta do jabloňového sadu má krásné jemné barvy, světlo a kompozice oko krásně navádí od postavy v popředí k postavě v pozadí. Alespoň teoreticky. Prakticky je to spíš od postavy v popředí k popředí, podivně prohnutým zádům, popředí a pak k pozadí (obálky), přesto je v této skupině vítězem.

  Líbí/nelíbí: Thumb up 0 Thumb down 0

 5. Comment by Cukýna — 19.1.2013 @ 16.01

  Hlasuju pro obálku Magnólie a démon.

  Líbí/nelíbí: Thumb up 3 Thumb down 0

 6. Comment by filtr — 19.1.2013 @ 17.59

  nejlepší je Cesta do jabloňového sadu!

  Líbí/nelíbí: Thumb up 0 Thumb down 0

 7. Comment by arwenu — 19.1.2013 @ 19.22

  Hm, tak „pro změnu“ budu za rebela. 
  1. XB-1 – na sloupec a písmo přes jsem si zvykla, neruší mne. Ilustrace sice není žádný zázrak, ale v této konkurenci vítězí.
  2. Trnový princ – taktéž nijak úchvatné, ale líbí se mi kombinace šedošedé s kontrastním mečem a ladícím fontem.
  3. Magnólie a démon – obálka není rozhodně špatná, ale určitě je už několikátá „stejná“ v řadě. (Pokud jde o záměr/sérii, omlouvám se. Jinak už je to prostě neoriginální.)
  4. Cesta do jabloňového sadu je naprosto příšerně plochá, postava (barvou a stylem) na pozadí působí jak pěst na oko. Nelíbí se mi vůbec.

  Líbí/nelíbí: Thumb up 0 Thumb down 0

 8. Comment by Bramboreena — 19.1.2013 @ 20.27

  4. Trnový princ. Líbí se mi to barevně (na decentní šedé s červenou koneckonců není co zkazit), ale ten plechový plášť je fakt děs. (Ani bych za tím nehledala puštěný větrák, spíš mi to připadá, že mu ten plášť zmoknul a pak zmrznul :)
  3. XB-1. Zde jsem hodně váhala mezi druhým a třetím místem, kresba sama o sobě je zajímavější než u té následující, ale jak už tu zaznělo, časopisecká obálka je nutně v nevýhodě, protože je zatížená spoustou textu.
  2. Magnólie. Zase jedna ‚silná ženská hrdinka‘, je jich všude plno a lezou mi na nervy, ale u téhle konkrétní inkarnace se mi aspoň líbí kombinace barev.
  1. Jabloňový sad. Ani o téhle obálce nemůžu říct, že by mě vysloveně uchvátila, protože křečovitý postoj té holky působí tak trochu uměle a moc naaranžovaně; ale celkově se mi kompozice zdá čistá a vyvážená a z těchto čtyř obálek je jasně nejlepší.

  Líbí/nelíbí: Thumb up 0 Thumb down 0

 9. Comment by Bramboreena — 19.1.2013 @ 20.29

  PS: a taky se mi u Cesty do jabloňového sadu hodně líbí písmo.

  Líbí/nelíbí: Thumb up 0 Thumb down 0

 10. Comment by kei — 20.1.2013 @ 9.56

  1. XB-1 – Ilustrácia je pekná. Síce ju z prekrýva grafika, ale čo sa mi páči je, že to najzaujímavejšie z obrazu je stále viditeľné, je to vyborne vybaraný obraz.
  2. Magnólia a kvet – páčia sa mi farebná kombinácia, aj dynamika obrazu, akurát že je to ďalšia Xena uprostred čohosi.
  3. Jabloňový sad – keď som videla obálku prvýkrát, myslela som, že je to nejaká predfinálna verzia, stále mám pocit že ju treba dokončiť.
  4. Trnový princ – keby som nepoznala originálnu obálku, ktorú sa táto snaží napodobniť, tak možno by ma zaujala. A možno ani nie, stuhnutý postoj chlapíka, plášť ktorý pôsobí ako kus plechu…

  Líbí/nelíbí: Thumb up 0 Thumb down 0

 11. Comment by Jilly — 20.1.2013 @ 13.44

  Mě tedy nejvíc sedla obálka ke knize Magnélie a Démon, líbí se mi font i ilustrace a celkově to podle mě krásně zapadá do sebe. Na ostatních mě vždy něco rozptyluje…

  Líbí/nelíbí: Thumb up 0 Thumb down 0

 12. Comment by Dilvermoon — 20.1.2013 @ 15.31

   
  1. U mě vítězí Trnový princ. Je pěkně ponurý jak barvami, tak námětem, trochu mimo se mi vybavil film Hráči se smrtí, konkrétně cesta mrtvým lesem v klinické smrti. Jako docela velký nedostatek ale vidím tu osovou souměrnost. Ovšem i tak je to pro mě jednička.
   
  2. Cesta do sadu by byla o mnoho lepší, kdyby slečna tolik nepózovala s vypnutým hrudníkem. Ale jinak světlo procházející korunami stromů a lehce zamlžený průhled mezi stromy – dobré.
   
  3.Magnólie a démon – chňapající ruce za jedna, ale kresba postavy se mi moc nelíbí. Ovšem má to dynamiku. To ano.
   
  XB – prostě časopisecká obálka, která je v téhle společnosti jako pěst na oko. Netvrdím, že je špatná, naopak, ale je to podle mě jiná kategorie, která se sem moc nehodí. Tudíž – nehodnoceno.

  Líbí/nelíbí: Thumb up 0 Thumb down 0

 13. Comment by Julianne — 20.1.2013 @ 23.20

  Obálka XB-1 ke knihám opravdu moc nesedí a navíc už měl časopis i lepší než tuto, i když je pěkná. Ze zbývajících se mi nejvíc líbí Cesta do jabloňového sadu, i když vyloženě skvělá mi nepřijde. Má ale pěknou grafiku a opravdu povedené fonty.

  Líbí/nelíbí: Thumb up 0 Thumb down 0

 14. Comment by idle — 21.1.2013 @ 13.06

  Cesta do jabloňového sadu

  Líbí/nelíbí: Thumb up 0 Thumb down 0

 15. Comment by Jana Dvořáčková — 21.1.2013 @ 18.05

  XB1, pak Magnolie a démon (tam je dobrý i obsah, nejen obálka :), pak Cesta do jabloňového sadu a pak Trnový princ. U posledního jmenovaného jsem měla zprvu dojem, že za tím mečem je motorka a on si na tom všem tak pěkně jede (za to může ten vlající plášť) -:))).
  Já chci víc SF obálek, fňuk :).

  Líbí/nelíbí: Thumb up 0 Thumb down 0

Posílat komentáře pomocí RSS.

Komentáře nejde momentálně vkládat.