Ocenění

Daidalos 2012 – kdo postoupil do finále?

Autor | Literární soutěž DAIDALOS | Sobota 3 Listopad 2012 9.30

Internetové stránky XB-1 přinášejí nové možnosti i do literární soutěže Daidalos. A tak vám letos vůbec poprvé přinášíme abecedně řazený seznam povídek vybraných k publikaci na stránkách časopisu. V tom se o něco později samozřejmě dozvíme konečné pořadí jednotlivých prací spolu s hodnocením editora Jaroslava Jirana. Ten vybral z více než dvou set povídek 27 prací, které postoupily do druhého čtení širší poroty ve složení Vlado Ríša, Tadeáš Pelech a Martin Šust. Do finále pak postoupilo pouze 23 povídek, mezi nimiž se rozhodne o vítězi. Slavnostní vyhlášení výsledků proběhne už tradičně na Fénixconu v Brně, kam jste tímto samozřejmě srdečně zváni, ať už jste autoři nebo čtenáři a fanoušci domácí fantastiky. Na závěr děkujeme všem autorům za účast v naší soutěži!

Abecedně řazený seznam povídek, které postoupily do finále soutěže:

- Božena Čechalová: Loď duchů

- Martin Gilar: Dotek molekul

- Miroslav Hokeš: Dobrou noc, Rosalinde

- Pavla Hovorková: Antropomorfní déšť

- Lukáš Hrdlička: Poslední z Agoramy

- Lukáš Hrdlička: Konečné propojení

- Jiří Kelbl: Kriminál

- Ivan Mls: Pojedete na Mars?

- Václava Molcarová: Simonův případ

- Václava Molcarová: A4Y

- Vladimír Němec: Troufneš si na pětku?

- Julie Nováková: Dva kroky od ráje

- Jakub Raida: Dvojky

- Jakub Raida: Motýli

- Jana Rečková: Ostrov vetřelců

- Jana Rečková: Já, geront

- Dana Rusková: Optický klam

- Dana Rusková: Liga rostlin

- Hanuš Seiner: Ikonoklasma

- Hanuš Seiner: Augustin

- Michal Sirotek: Skrze dráty

- Vladimír Šlechta: Utíkej, zombíku, utíkej

- Vladimír Zábrodský: Cestou

Komentáře porotců

Letošní ročník Daidala se z mého pohledu od předchozích Ikarů ani Daidalů nijak zvlášť nelišil. Snad jen náhodné uspořádání povídek v balíku ve mně zpočátku vyvolávalo pesimistické nálady, protože zhruba z prvních deseti přečtených povídek mi úplně nesedla ani jedna, některé jsem četl s velkým přemáháním. Potom se to ale docela rychle zvrtlo a celkově můžu říct, že jsem se u čtení spíš bavil a občas i dozvěděl něco nového. Vlasů jsem si moc nevyrval, zubní sklovinu nevydrolil.

Kvalita příspěvků obecně je srovnatelná s předchozími ročníky, hodnotil jsem ale až ve druhém kole, proto jsem nenarazil na nic vyloženě špatného, co vypadlo v kole prvním. Celkový obraz o kvalitě má asi jenom Jarda Jiran. Obecně mi u hodně autorů vadí dobrá povídka zabitá rychlým nebo nepatřičným koncem, což je jev poměrně častý. Povídka musí „šlapat“ od začátku do konce, včetně toho konce. Dalším, méně častým, nešvarem je přemíra dialogů. Autoři by si měli uvědomit, že dialog děj oživuje, nemůže ho ale tlačit od začátku do konce. Poslední výtku mám ke zbytečnému rozmělňování děje velkým množstvím přívlastků. Pokud mají navodit náladu, měly by to stihnout dříve, než čtenář zapomene začátek věty nebo její základní stavební dvojici.

V žánru mám nejradši vědu, techniku, horor a humor, proto se u mě nevykrystalizoval jeden favorit, ale hned tři. Nakonec jsem je na pomyslné stupně vítězů rozestavil, protože jsem musel, ale považuji je za zhruba stejně dobré. Jsou to (podle abecedy): Dotek molekul, Optický klam a Utíkej, zombíku, utíkej.

Tadeáš Pelech

Snad jako každý rok mi první povídky přišly opravdu slabé a až poté se objevilo několik nadějnějších kousků. Pojal jsem podezření, že chyba může být ve mně a k prvním pracím jsem se ještě vrátil, abych se ujistil, že jsou opravdu tak slabé, jak se zdálo. Bohužel ano (jen upozorním, že nebyly řazeny abecedně jako výše uvedený seznam). To však nic nemění na tom, že celková kvalita je srovnatelná s předchozími ročníky a pohybuje se někde mezi průměrem a lehkým nadprůměrem. Samozřejmě mohu soudit jen práce, které postoupily do druhého kola, nechci si vůbec představovat, čím si každý rok prochází Jaroslav Jiran…

Chybičky plynoucí povětšinou z menších zkušeností u soutěžních povídek zpravidla přecházím, jejich odchytání je ostatně věc spolupráce mezi editorem a jednotlivými autory. Občas se mi zdálo, že se autor až příliš snaží o originální obraty, jež by jeho práci vynesly nad ostatní, což však mělo v důsledku spíše opačný efekt. Ne každý si hned od začátku vypěstuje charakteristický úderný styl, přece jen bych radil nejprve se soustředit na zvládnutí řemesla.

Potěšil mě větší výskyt vesmírné science fiction. V některých pracích se vesmír zdál být nejen pouze líbivým prostředím pro příběh, jenž by se mohl odehrávat kdekoli jinde. Těžko zastírat, že právě hard-SF mě od našich autorů potěší patrně nejvíc, vždyť jinak jí moc v domácí fantastice nevychází, málokdo si na ni troufne. Navíc si vážím snahy vymanit se z našeho bahnitého rybníčku a místo stokrát ohraných akčních rádoby humorných hlášek nabídnout něco dosud nevídaného. A právě proto u mě vyhrává Ikonoklasma, u které jsem ovšem postrádal o něco pevnější uchopení tématu. Nejméně mě pak z finálního výběru potěšila povídka Cestou, což ovšem beru jako otázku vkusu…

Martin Šust

1 513 zobrazení | Zobrazit všechny příspěvky autora

Komentáře: 14 »

 1. Comment by KeB — 3.11.2012 @ 13.55

  Dočkáme se i komentáře hlavního rozhodčího? :) A popravdě podle názvu je skutečně zajímavá jen jedna – ta od páně Šlechty :-D

 2. Comment by Martin Sust — 3.11.2012 @ 17.00

  Samozřejmě, je to zmíněno v úvodu článku.

 3. Comment by squire — 3.11.2012 @ 17.32

  Prima výběr:) Těším se na Ruskovou, na Seinera a na nová jména. A samozřejmě na V.Š., ten název mě doufám nezklame:)

  Jen úplně na okraj se bavím tím, že Hanuš Seiner nazval jednu ze svých povídek Augustin. Mám totiž do časopisu mimo soutěž zaslanou povídku nazvanou Sankt Augustin – jestlipak jsme se shodli i v jiném než v názvu?

 4. Comment by standa.e — 3.11.2012 @ 18.00

  Gratuluju finalistům! Přiznám se, že jsem ten soupis zatím čekal bez autorů (oni by si samozřejmě svoje našli). Koukám, že ze „Sedmadvacítky“ se stala dokonce jen „Třiadvacítka“, šest borců je zastoupeno hned dvakrát, čísla jsou v názvech obsažena: 2,2, 4,5 a skóre holky vs.kluci 9:14 (na povídky), 6:11 (na jména).
   
  Moc galantní pánové tedy nebyli. Snad tedy příští rok! (Ještě to můžou ale holky vyhrát na umístění ;-))

 5. Comment by idle — 3.11.2012 @ 18.11

  Přidám se ke gratulaci postupujícím, podle názvů si netroufám tipovat, na co se těšit, ale snad nám to redakce vybrala dobře. :)

 6. Comment by hseiner — 3.11.2012 @ 19.43

  Squire, :D, u této povídky je možné všechno. Už jsem se s ní nechca trefil do některých prvků filmového šlágru o Abe Lincolnovi, lovci upírů, teď ještě aby i do tvojí povídky…
  Martine, díky za podporu v mé upachtěné snaze otravovat domácí vzduch hard prvky. Moc si vážím, že to někdo (navíc někdo s takovým rozhledem) ocení.
  KeBe,  budeš se divit, ale v obou mých povídkách je něco-trochu-jako-na-způsob-zombie ;).
  Gratulace všem postoupivším. 

 7. Comment by squire — 3.11.2012 @ 20.03

  hseiner:-D Tak mohu zodpovědně prohlásit, že v mojí verzi Augustina není ani upír, ani zombík:-D 

  Jinak pokud si pamatuji správně, že Tvoje bylo loňské Montevideo, což se mi líbilo právě pro tu těžkou fyziku v něm použitou (i když bych měla teoretické námitky proti proveditelnosti!:-D), tak bych Tvou snahu o hard prvky rozhodně nenazvala upachtěnou. Je to sice jen otázka mého osobního vkusu, ale mám prostě raději povídky s pořádným vědeckým pozadím, než fluffy fantastické příběhy bez kouska technoblábolu… 

 8. Comment by arwenu — 4.11.2012 @ 10.16

  KeB nezklamal :)
  Zajímalo by mne, jestli porotci dostali povídky ve stejném pořadí, že se shodli na slabších povídkách na vrchu hromady.
  Jinak gratuluji všem nadějným i beznadějným autorům!
   
   

 9. Comment by KeB — 4.11.2012 @ 19.35

  Martine: Jsem to zkoušel, jestli se hlavní soutěžní boss nechce vyjádřit pro nedočkavce na webu. Tímto chápu že ne. Holt si budu muset počkat. ;)
   
  arwenu: Svýmu já jsem věrnej :-D
  Hanuš, ty mě lákáš :)

 10. Comment by tomeek — 6.11.2012 @ 15.28

  Lukáš „Lardman“ Hrdlička for the win!:)

  Mimochodem – těch dvojic povídek od jednoho autora je opravdu překvapivé množství.. Zajímalo by mě, zda autoři posílají žánrově různé povídky (a tímto způsobem jaksi taktizují, chcete-li), nebo soupeří „sami se sebou“ tím, že prostě pošlou povídky hned dvě (nebo víc)…

 11. Comment by Martin Sust — 6.11.2012 @ 22.06

  No, musím říct, že Hanušova druhá povídka mě tedy docela dostala. Líbi se mi sice o dost méně než ta první, ovšem je třeba jí přiznat zatracenou originalitu co do výběru hrdiny. Budete koukat :-)

 12. Comment by hseiner — 7.11.2012 @ 14.01

  tomeek: Jana Rečková kdysi v rozhovoru v Ikarii tvrdila, že do Ikarosu posílá vždy dvě různé povídky, jednu „na jistotu“ a druhou „co to udělá s lidma“. Já jako autor s produktivitou 1/100 paní Rečkové rozhodně nijak netaktizuju, jsem k smrti rád, když mám něco konečně dopsáno a hotovo a můžu to poslat. Když je hotová povídka jedna, pošlu jednu, teď byly z jistých důvodů hotovy dvě. Tuším, že spousta z nás je na tom podobně.
  Martin: ;), to doufám, že budou koukat. (Víš co, já nejsem nicmoc vypravěč, ani na dialogy mě zas tak neužije, ani na silné příběhy postav, tak jediné, s čím se snažím občas zabodovat, je originalita :D.)
   

 13. Comment by tomeek — 8.11.2012 @ 18.31

  hseiner: Díky za upřímnou odpověď, tak nějak bych to snad i tipoval, dle své vlastní zkušenosti:) Ale přišlo mi to vážně pozoruhodné (a okomentováníhodné) s tím, že více než polovina povídek vlastně pochází z nějaké té dvojice…

 14. Comment by Ronkar — 11.11.2012 @ 12.10

  Jsem velmi zvědavý na vítěze :)

Posílat komentáře pomocí RSS.

Okomentovat

Komentáře můžete vkládat po přihlášení.