Ocenění

Obsah XB-1 3/2013

Autor | Obsahy čísel | Pondělí 4 Březen 2013 7.30

Obsah XB-1 3/2013

Zahraniční SF

Matthew Cook: Továrna na obuv

(The Shoe Factory, 2010)

Mary Robinette Kowalová: Pro jedno kvítí

(For Want of a Nail, 2010)

CENA HUGO 2011

Brandon Sanderson: Prvorozený

(Firstborn, 2008)

Domácí SF

Lukáš Hrdlička:  Poslední z Agoramy

Vladimír Šlechta: Utíkej, zombíku, utíkej!

Václava Molcarová: Po čertech zdařilá akce

Publicistika

Jaroslav Petr: Maso ze zkumavky

Fandomanie

Antonín Tesař: Nezodpovědný fantasta Woody Allen

Martin Zhouf: Rozhovor s Janou Šouflovou

Fantastická věda

Nespavost cestou na Mars; Nanotovárna na bílkoviny;

Robotí rekordman; Varování dávných katastrof

Filmfaroniáda

Filmové premiéry; Hra o trůny

Klapka!

Vivisektor

Čtenáři čtenářům; Kniha hrůzy;

Kalayna Price: Čarodějka stínů;

Daniel Petr: Díra;

Jan Vlasák: Maximální eliminátor;

Josef Pecinovský: Termiti z Titanu

Maja Lidia Kossakowska: Řád Kraje Světa 1 a 2;

Jan Drnek: Žáby v bouři;

Kristen Britain: Zelený jezdec;

Daniel Tučka: Umrlčí tanec;

Hanina Veselá: Magnólie a démon;

Radovan Kolbaba: Pevnost zoufalství;

JLA: Liga spravedlnosti – kniha první; Nové knihy

Autor obálky: Jan Štěpánek

1 386 zobrazení | Zobrazit všechny příspěvky autora

Komentáře: 13 »

 1. Comment by squire — 4.3.2013 @ 10.37

  Moje oblíbená Molcarová plus slibný titul od Šlechty. A tu růžovou obálku mi jako vždycky rozškubou holčičky, takže… 

 2. Comment by arwenu — 4.3.2013 @ 12.35

  Já jsem rozhodně zvědavá na celou zahraniční sekci.
  U nás škubou holčičky obálku bez ohledu na barvu.

 3. Comment by idle — 4.3.2013 @ 12.52

  Podle (originálního) názvu si vybavuju, že jsem tu Kowalovou četla, ale už bych nevěděla, co to bylo zač. Podle svých poznámek si asi vybavuju, která povídka to byla, ale už bych nevěděla, jestli se mi líbila. Naštěstí jsem si napsala i hvězdičky a podle těch líbila velmi. Asi si ji zopakuju. :)

 4. Comment by Martin Sust — 4.3.2013 @ 13.08

  Skleróza je svinstvo, ale musím přiznat, že u mě je to stejné. Vzhledem k množství přečtených povídek si často i u těch, co se mi líbily poměrně hodně, nemůžu vzpomenout, o čem vlastně byly.

  Pokud jde o zahraniční sekci, pak Matthewa Cooka mi doporučil Jason Sanford a jsem tomu rád. Povídka je krátká, ale poměrně výrazná a opět potvrzuje vysokou kvalitu britského magazínu Interzone. Sám Cook byl českým vydáním opravdu hodně potěšen, spolu s manželkou milují Prahu a rádi by se do ní brzy zase velmi rádi podívali. Kowalová dostala cenu Hugo, což je doporučení jako hrom, ale není to náhoda, ona si v poslední době vede v tomto směru velmi dobře a jistě se objeví na stránkách XB-1 i do budoucna (vlastně už v září tohoto roku). Sandersona jsem musel trochu prohánět, protože měl hodně co dělat s propagací finálního svazku Kola času, ale nakonec se mi z něj podařilo práva na povídku vymámit. Jde o zábavnou space operu (všechny zahraniční povídky tohoto čísla se odehrávají ve vesmíru), což může být pro domácí čtenáře, kteří ho znají pouze jako autora fantasy, docela zajímavá zkušenost.

 5. Comment by Dilvermoon — 4.3.2013 @ 14.28

  Jsem zvědav na článek o Woodym Allenovi. Můj oblíbený režisér a SF by se u něj taky našla. Třeba Spáč.

 6. Comment by Jana Dvořáčková — 4.3.2013 @ 19.05

  Jsem ráda, že tu nejsem (co se povídek týče) jediný sklerotik – jináč mi ten Němec otravnej po bytě šmejdí furt.
  Hodně jsem jich četla dvakrát a ne vždy jsem si hned vzpomněla, že jsem je četla :).
  Také mě těší, že nemám nikoho, kdo by mi rozškubal obálku, tedy pokud to neudělá zuřivá poštovní doručovatelka, která se bude snažit časopis do schránky nahňahňat i přes evidentní odpor všemožných letáků.
  Kvůli důležitým zásilkám – jako XB a výpis z účtu – jsem si na schránku nalepila dokonce lehce přisprostlé upozornění týkající se toho, co do schránky chci.
  A doručovatelé to jednoduše nechápou. Mám podezření, že si ta společnost najímá zombíky, těm je, krom žrádla, snad všechno jedno.
  No ale hlavně že vím, co kde mají levného – to je fakt životně důležité…

 7. Comment by idle — 4.3.2013 @ 19.10

  Obálky si škubu sama – únorové číslo dneska v batohu. :(

 8. Comment by squire — 4.3.2013 @ 20.10

  Mít obálku rozškubanou od imbecilní doručovatelky je snad lepší než nemít časopis ve schránce vůbec, protože SEND nekomunikuje a mou změnu adresy nevzal na vědomí. Únorové číslo v čudu a to v něm byl zrovna Silverberg, kterého můžu, a Zábrodský, což je skoro guilty pleasure, a moje vlastní věc, u které jsem chtěla zkontrolovat, jestli se zase v tiskárně neslily dohromady odstavce, jak se mi už podvakráte stalo. A nic. Nepočetla jsem si.

  Doufám, že březen už pokryje ta dosílka, co jsem si zaplatila na poště pro případ, že by i jiné instituce měly tak zpomalené vedení. A dubnem počínaje mi končí předplatné  a po těchto zkušenostech se mi ho už nechce obnovovat. To si raději budu chodit do trafiky.  

 9. Comment by Martin Sust — 4.3.2013 @ 20.57

  Tedy mně potrhat časák, to bych pošťačku pěkně prohnal. Naštěstí mě mají docela v oblibě, dostávám spoustu pošty, tak se s nimi docela znám. Na letáky máme v domě velkou schránku, do té mojí mi je naštěstí nikdo nestrká. Stěhoval jsem se koncem prosince, pro lednové XB-1 jsem si ještě došel na starou adresu a pak už mi začalo chodit na novou.

 10. Comment by squire — 4.3.2013 @ 21.14

  Martin Šust: To se nedivím, že Vás mají v oblibě, když míváte hromadu pošty! Pracovala jsem dost dlouho jako doručovatelka, abych věděla, z čeho to pramení – taková doručovatelka není paradoxně naštvaná z toho, že toho musí tolik táhnout z pošty k vám, ale má děsnou radost, když od vás odchází a její kabela je o tolik lehčí:))) Mojí nejoblíbenější „štací“ na trase mé obchůzky bývalo jisté architektonické studio, kde jsem pravidelně odložila skoro všechny velkoformátové obálky a skoro všechny doporučené zásilky, ach to blaho, mít tu jistotu, že alespoň jednou nebudu vypisovat Nezastižen oznámeno, protože u pánů architektů byl vždycky někdo doma. 

 11. Comment by standa.e — 5.3.2013 @ 5.03

  to Dilvermoon: Na ten článek o Allenovi jsem také zvědavý, protože pomineme-li Spáče a setkání s UFOny ve Vzpomínkách na hvězdný prach, jsou jeho SF/F motivy spíše jen takové fantaskní prostředky k rozehrání situace (a vlastně to platí i o těch UFOnech ve Vzpomínkách). Ano, máme tu „duchy a nadpřirozeno a (ehm, létací šlapací kolo)“ v Erotické komedii noci Svatojánské, či neviditelnost a Múzu v Alici, máme tu cestování v čase v Půlnoci v Paříži, máme tu šíleného vynálezce a obří ňadro topící své oběti v mateřském mléce (Všechno co jste chtěli…), ale zařadit tohle do žánrové produkce bych se vážně bál…
  Kromě toho Spáče nenatočil Allen žánrového nic a i ten Spáč vznikl jen jako půlka původně zamýšleného příběhu a pouhý prostor pro groteskno (Miluju uklouznutí na banánové slupce ;-))… Sám Allen má totiž na SF poměrně jasně vyhraněný názor – považuje ho za směšný, „se všemi těmi hejblátky a papundekly“.
  Ale protože Tonda Tesař není hloupý kluk a už samotný titulek napovídá, kam se to bude ubírat, nebojím se toho. Jen mi to přijde možná trochu zbytečné.

 12. Comment by Cloudy — 15.3.2013 @ 16.04

  Sanford má dovču?

 13. Comment by Martin Sust — 15.3.2013 @ 19.06

  Měl, od té doby už odevzdal další dva články, žádné strachy :-)

Posílat komentáře pomocí RSS.

Okomentovat

Komentáře můžete vkládat po přihlášení.