Ocenění

Obsah XB-1 5/2012

Autor | Obsahy čísel | Čtvrtek 26 Duben 2012 8.00

Obsah XB-1 5/2012

Zahraniční povídky

Lezli Robynová: Anndroidka ze Zeleného domu

(Anne-Droid of Green Gables, 2010)

Ian McDonald: Sandžív a roboti

(Sanjeev and Robotwallah, 2007)

Vylar Kaftanová: Žiju, miluju tě, uvidíme se v Renu

(I’m Alive, I Love You, I’ll See You in Reno, 2010)

John Barnes: Oceán jako sněhová vločka…

(An Ocean is a Snowflake, Four Billion Miles Away, 2007)

Domácí povídky

Jana Rečková: Ten rok, kdy jsi začaroval kaštany 

Vladimír Zábrodský: Bohyně salátu    

Kristýna Louthanová: Mezi dvěma světy  

Ivan Mls: Bufet U předsunuté hlídky

Milan Petrák: Tvorečkové

Publicistika

Pavel Klimeš: Svět Mass Effectu… 

Jason Sanford: Začátečnická tréma panenského romanopisce    

Julie Nováková: Biologie v literární SF   

Aleš Smutný: Cesta za podstatou kultovního filmu 

Martin Zhouf: Čeští a Slovenští výtvarníci SF a F – Milan Fibiger 

Pravidelné rubriky

Rozlet a kavárna Hana Sola

Fantastická věda

Filmfaroniáda

Vivisektor

Autor obálky: Patrick Reilly

CHCETE SE STÁT JEDNÍM Z AUTORŮ ČASOPISU XB-1?

Měsíčník XB-1 vyhlašuje literární soutěž Daidalos 2012!

2 558 zobrazení | Zobrazit všechny příspěvky autora

Komentáře: 49 »

 1. Comment by Lamahe — 26.4.2012 @ 9.52

  Fíha, žeby konečne obálka poriadne zladená s námetom titulkovej poviedky? Okrem toho skvelý obrázok – palec, nahor!

 2. Comment by arwenu — 26.4.2012 @ 11.53

  „Oh no, not again.“ (Děkuji květináči petunek za možnost citace.)
  Pěkná obálka. Hodně povídek – to bych mohla stíhat číst i vcelku, super!

 3. Comment by Cloudy — 26.4.2012 @ 16.51

  Oranžové obálky jsou zdá se sázkou na jistotu, tahle je opět výborná (jednotlivé sekce časopisu jsou teď na obálce přehledně odděleny). Pokud Barnes a McDonald nesleví ze svého standardu, tak je na co se těšit. Domácí sekce slibuje minimálně jeden úlet.

 4. Comment by squire — 26.4.2012 @ 19.19

  To je tak krásná obálka, že se bojím, že mi ji pošťačka šlohne ze schránky! :)

 5. Comment by Dilvermoon — 26.4.2012 @ 22.24

  Obálka vypadá naprosto skvěle, evokuje mi starý dobrý Astounding, což občas rozhodně není na závadu :-)
  Dvě nová, podivná jména, na která jsem zvědav.
  A v české sekci…. zdá se, že neutuchající neúspěch u čtenářů (tedy alespoň na legii) není důvodem k nezařazování autora. To opravdu není z čeho vybírat??

 6. Comment by standa.e — 28.4.2012 @ 16.55

  to Dilvermoon: Sory, ale „neutuchající neúspěch u čtenářů (alespoň na legii)“ je zase jednou kardinální… Řekněme „zavádějící výrok“. Předpokládám, že míníš Zábrodského (už se zde jeho jméno v této souvislosti probíralo a Petrák se nad 50% dostává na Legii častěji).
  Celé Zábrodského povídkové dílo dosud otištěné v Ikarii / XB-1 (9 povídek) hodnotilo 23 čtenářů. Budeme-li počítat ty, kteří ohodnotili více než jednu povídku, dostaneme už pouze 12 čtenářů. Pokud bychom počítali ty, kteří hodnotili alespoň čtyři jeho práce (tedy stále méně než 50% otištěných prací), dostaneš číslo 8 (Nejvyšší počet hodnocení Zábrodského povídek bylo 9 hodnocení na povídku). Tato „osmička rozhodujících“ pak tvoří s výjimkou pouhých dvou povídek jasnou většinu z počtu hodnocení té které povídky (2 x 5 hlasů z 6, jednou 6 ze sedmi, jednou 5 z pěti, 2 x 7 z 9, a jednou 5 z osmi.)

  V zásadě lze tedy říct, že tento autor dlouhodobě propadá (není úspěšný, nesedí svým stylem) u osmi čtenářů a ty nechápeš, proč mu na základě této skutečnosti dává redakce vůbec prostor k publikování…

  Nehledě na skutečnost, a teď přijde to nejlepší, že se Zábrodského povídka z anotovaného čísla XB-1 umístila do finálové skupiny Daidala, a tedy jako povídka vhodná otištění byla vybrána ANONYMNĚ a na základě rozhodnutí minimálně tří členů redakce.

  Nechci tady zakládat nějakou flame linii, ale byl jsem fakt zvědavej, kdy někdo vytáhne na nějakého autora podobný „argument Legie“. Legie je fakt šikovná pomůcka jako databáze, ale tam její význam zatím dost statečně končí. I když já zapomněl, 8 hlasů je podle jedné ze zdejších diskusí statisticky významný vzorek pro časopis s nákladem 15 000 kusů (prodáno průměrně kolik? 6 000?).

  Se Zábrodským nemám společného nic, ale prostě mě štvou podobné vývody na základě ničeho. Nemám ani nic proti Legii, jen z ní zatím nedělejme arbitra kvality. Na to musí ještě hodně dorůst.

 7. Comment by standa.e — 28.4.2012 @ 17.27

  to Dilvermoon: Ech, teď jsem se dopustil trapné nedotaženosti – těch povídek není 9, ale 16. Jdu zrevidovat statistiku ;-)

 8. Comment by squire — 28.4.2012 @ 19.41

  Legie je šikovná databáze, ale jinak děsná kecárna. Takové malé uzavřené forum „na tom našem dvorku“. Zvláště když není divné lézt off topic do diskuzí, které se dotyčných vůbec netýkají, ale to sem nepatří.
  Pobavilo mě, že abych mohla komentovat, musím mít nahodnoceno 40 knih; čistě z hecu jsem během dvou večerů nahodnotila, přičemž jsem hodnotila pouze věci z vlastní sff knihovničky, a překvapilo mě samotnou, že to ten limit dalo s přehledem… asi jsem větší knihomol, než jsem si myslela.  

 9. Comment by standa.e — 28.4.2012 @ 19.48

  to Dilvermoon:
  Opravená statistika bodování povídek V. Zábrodského a ze strany uživatelů Legie. Ke stažení jako *.doc tady.
  Tak jako tak, stále platí, že alespoň polovinu povídek hodnotilo 5 uživatelů, žádnou jich nehodnotilo víc než 13 (a to pouze jednou) a vůbec, můžete si pohrát s čísly a s interpretacemi každý po svém.

  Jen aby byl zřejmý smysl mých příspěvků: rozpumpovala mě věta  „zdá se, že neutuchající neúspěch u čtenářů (tedy alespoň na legii) není důvodem k nezařazování autora. To opravdu není z čeho vybírat??“ – tvrdím, že vypovídací hodnota údajů na Legii je prostě příliš malá. Ale to už bychom se vraceli k debatě pod článkem o „tabulkách z Legie“ na jiném místě tohoto webu. Osobně mám prostě za to, že je nesmysl očekávat od redaktorů, že budou brát jako síto výběru autorů zprůměrovaného počtu nanejvýš 13 lidí v jednom případě, či pěti lidí hlasujících víceméně pravidelně. Může to být pro ně určitá informace, ale ne víc. Za výběr nakonec odpovídá především redaktor. A pokud v nějakém autorovi vidí potenciál, který sice nezaručuje lámání žebříčků popularity, ale přesto si z nějakého důvodu zaslouží podržet, je to jen na jeho odpovědnosti. Jinak bychom se dnes mohli brodit také samými „Kulhánky“.
  O Zábrodského mi tady prostě nešlo. Mám k jeho psaní vyloženě neutrální postoj. Jde mi o to, že je třeba brát s rozvahou i kritiku a zároveň je někdy třeba podporovat různorodost, i za cenu toho, že jí sám nerozumím, nechápu ji, či se ukáže být při bližším prozkoumání ne vždycky vydařená. Prostě si myslím, že je třeba nebrat autorům snažícím se „psát jinak“ možnost vydávat. Aby to nezabalili jen proto, že je na Legii hodnotili pouze lidé, pro něž ty povídky psány nejsou. Ale to je zase na dlouho a na jindy. ;-) Všechno v dobrém.

 10. Comment by idle — 28.4.2012 @ 20.18

  Legijní dvoreček je sice malý (což je na druhou stranu pro mě jako uživatele docela příjemné), takže na nějaká obecnější závěry nestačí, ale na druhou stranu marně přemýšlím, kde jinde se dostat k obdobné zpětné vazbě. Píší čtenáři do časopisu, reagují nějak třeba na předchozí čísla? Bylo by zajímavé vidět názory i z jiných zdrojů. Co třeba vyzvat čtenáře přímo v časopise, aby napsali pár svých nejoblíbenějších/nejmíň oblíbených povídek z uplynulého roku? Zareagoval by na to vůbec někdo z mlčící většiny? Pokud ano, přišlo by mi to jako zajímavé porovnání.

  I když za sebe musím říct, že nebýt internetu, tak já osobně bych se do žádného hodnocení nejspíš nehrnula.

 11. Comment by Dilvermoon — 28.4.2012 @ 22.01

  to standa.e: No jo, když to takhle statisticky exaktně rozmázneš, tak s tím se polemizovat nedá a samozřejmě máš svým způsobem pravdu. Možná to byla trochu neuvážená věta. Protože když skouknu hodnocení tvých vlastních povídek z Ikarie jako časopisu od legionářů, tak to též není k chlubení. Samozřejmě výsledek je dán malým počtem hlasujících, takže nestojí za pozornost a nemá žádnou vypovídací hodnotu. A to už nemluvím o té za 5*, tam je to od jednoho člověka, takže zapomeňme na nějakých 100%. Třeba je to naprostý blábol a hlasující se mýlí.
  Jinak bych ale legii nezavrhoval. Kde jinde je zpětná vazba? Je mi jasné, že nízká hodnocení od malého vzorku čtenářů mohou vytvářet falešný dojem co se týče úrovně povídek, na druhou stranu se může zúčastnit každý. Nic to nestojí, komentáře psát není nutné, jen kliknout hodnocení a jít od toho.
  Ve staré Ikarii bývala každoroční anketa. Nevím, jestli až do konce a nejsem si jist, zda ji přebrala XB, ale určitě by to bylo užitečné. Jinak tady zůstává jen ta legie. Takže bych to nepodceňoval a obrnil se proti nízkému hodnocení, které, i když třeba od pár čtenářů, je pořád lepší než nic a přece jen napoví.
   

 12. Comment by Lamahe — 28.4.2012 @ 23.08

  standa.e: Dilvermoonov výrok sa síce nedá brať ako platný za všetkých čitateľov XB-1, ale musíš si uvedomiť, že legionári nie sú náhodný výber, ale poväčšinou výrazne sčítaní žánroví nadšenci, poťažmo poloprofesionáli. A keď niekto dlhodobo nie je schopný poriadne prekopnúť podpriemerné hodnotenie, napriek tomu je hutne publikovaný, tak verím tomu, že tie stránky v časopise by sa mohli využiť aj lepšie.

 13. Comment by standa.e — 29.4.2012 @ 9.54

  to Lamahe: Hele, bez jakékoliv skryté narážky vůči komukoliv konkrétnímu na Legii – že hodně čtu a cítím se oprávněn vynášet soudy, ze mě dělá nanejvýš velmi sebevědomého člověka, nikoliv však autoritu. Na to jsem už ve svém (i autorském) životě potkal příliš mnoho kontrastů a zcela protichůdných hodnocení téže věci.
  Také čtu hodně. A dovolím si tvrdit, že jsem si vypracoval i poměrně slušný přehled i mimo žánr, nejenom pouze v něm. Ale čím více jsem měl načteno a čím více jsem byl nucen nad knihami přemýšlet, tím méně jsem si byl jistý svou schopností rozlišit, kdy v díle nenacházím nic pozitivního proto, že je prostě „tak špatné“ – a kdy proto, „že nejsem cílový čtenář“.

 14. Comment by standa.e — 29.4.2012 @ 10.28

  to Dilvermoon: Nechtěl jsem svou vlastní tvorbu vytahovat. Ale když už jsi to načal, asi musím zareagovat. Snad nevyzním jako uplakánek, kterému Legie dělá bebí ;-).
  Ta povídka, co dostala od Gaarqua za 5 hvězd byla zároveň Akademií nominována mezi pět nejlepších domácích povídek v příslušném roce a recenze se pohybují od nadšených (opět hlavně Gaarq) přes opatrné („nejsem si úplně jistý, zda chápu“) po totální odstřel a zvratky (Rampas).
  Osobně jsem samozřejmě rád, že to někdo cítil takhle vysoko, ale zcela objektivně bych si stejně tak uměl představit, že to jiní totálně sestřelí jako „nesrozumitelnej povýšeneckej blábol“ a chápal bych, proč ten pocit mají. Myslím, že si 5 hvězd nezaslouží.
  Ale ještě pikantnější je tam „případ 10%“. (Tahle povídka je také hodnocená pouze jedním hlasem). Tahle povídka (má naprosto nejhůř hodnocená) vyhrála Ikara. Což v překladu znamená, že ji vytáhl nejenom Jiran (zde oblíbený terč), ale i Ríša (ten by ji ovšem dal „jen“ na třetí místo. Na to, jak odlišný máme vkus, je to od něj hezké) a Ivan Adamovič. A teď mi někdo řekněte, jaké je „správné poselství pro autora“? Legie ti dává 10%, Adamovič to však viděl s kolegy právě naopak. Dokonce jsem na tuhle povídku měl velmi pozitivní odezvu i od „budoucí Jiranovy konkurence“ Toma Němce i od kolegů autorů (např. i BorgDog) a pár „civilistů“. To mluvím o lidech, kteří cítili potřebu mi svůj názor napsat soukromě, aniž jsme se tehdy znali, bez toho, aby je hnalo vlastní „ego soudce“. (A reagovali na tu povídku v totálně domršené podobě, v níž vyšla.) Sám jsem k ní dnes mnohem kritičtější, ale 10% ? Sory, to považuju v tomhle případě fakt za trapas.
  Na jinou povídku mám zase od jiné „kapacity žánru a vzdělaného muže“ reakci: „Vaši povídku tu a tu si pamatuji, protože na mne velmi zapůsobila. Nechtěl byste zkusit napsat něco pro…“

  Aby bylo jasné, co tím chci říct – není to z mé strany „Legie je hnus a její hodnocení je e-e, protože mě nedoceňuje“. Jde mi prostě jen o to, aby se z Legie nedělal nějaký univerzální arbitr kvality a vkusu. Protože jím prostě není a (zatím určitě) být nemůže. Je vždycky jen nějakým součtem názorů lidí, kteří se z nějakého jim známého důvodu cítí oprávnění veřejně soudit.

  Takže: OK, napiš tolik a tolik „čtenářů Legie to vidí takhle“, ale nediv se, jak je možné, že to redaktor nebere v potaz. Nepřisuzuj Legii hodnotu, kterou prostě nemá. Prostě mě, ano, i při vědomí hodnocení mých vlastních děl jedním třemi hlasy, štve to automatické „Legie hodnotí, Legie si přeje, Legie má pravdu“.

  Trochu obecněji – každé dílo má svého čtenáře. Hodnotitel by pak měl být setsakra opatrný, aby rozlišil, kdy dílo odstřeluje proto, že není cílovkou a kdy proto, že to autor doopravdy mrší. Proto jsem před lety přestal psát recenze, protože jsem si od určité chvíle tohle sám před sebou neobhájil.
  Zároveň platí, že máš větší i menší cílovky. A pokud redaktor ustojí tlak „znuděné“, „otrávené“ či jinak rozhořčené větší cílové skupiny a přese všechno dává prostor i těm „menšinovým autorům“, jimž důvěřuje, zaslouží si respekt a ne kopání. A to přesto, že může ustřelit.

 15. Comment by standa.e — 29.4.2012 @ 10.54

  to Dilvermoon: Čtu to po sobě a… Sakra, chlape, takhle mě vmanipulovat do polohy „ubrečeného slávisty“ ;-D Ne, vážně: že se mé psaní nesetkává s obecným aplausem akceptuju a dávno jsem se s tím smířil (a o to vděčnější Jiranovi jsem i za to, že mi zakázal snažit se psát podle obecného vkusu a trval na tom, ať píšu po svém. Netušil, že to bude v samém důsledku znamenat, že psát nejspíš přestanu).
  Stejně tak svou vlastní tvorbu s odstupem deseti dvanácti let vidím daleko kritičtěji, než by sis možná myslel (proč jsem asi naposledy něco DOPSAL před šesti lety?). Ale téměř vždy se v té čtenářské skupině našli lidé, které mé psaní oslovilo. Tak jim dej, jednou za čas, šanci na něco podobného.
  Mě osobně vzal čert – fakt si už dávno nepotřebuju mastit ego vlastním psaním – ale dej šanci Jiranovi dávat šanci i těm dílům, jež nemusí tobě sedět. A ani většině ostatních. Literatura je zajímavá v celé své škále. Ne jenom v tom, co „mě baví“ či zrovna „frčí“. Ne vždy se to třeba povede, ale kdo nic nedělá, ten taky nic nepokazí.
  A raději už dost, vůbec jsem neměl v úmyslu takhle „exhibovat“.

 16. Comment by idle — 29.4.2012 @ 10.55

  standa.e: Každopádně bych řekla, že nemá smysl mluvit o „hodnocení Legie“ tam, kde hlasoval jediný člověk (což je případ obou zmíněných extrémů). To je názor jedné osoby, žádná statistika. Když se těch hlasů sejde dejme tomu deset, tak už se dá aspoň pozorovat určitý trend, i když pochopitelně pořád jenom v rámci dané skupiny. Mám dojem, že ty počty hlasů v poslední době pomalu rostou a to je dobře, ještě by se mi líbilo, kdyby se o povídkách i diskutovalo, ale to už bych asi chtěla moc. :)

  A co se týče prostoru pro menší cílovky, jsem pro všemi deseti. V případě pana Zábrodského mě zaráží ani ne tak to, že je publikován, ale spíš kvantita – za necelý rok a půl fungování časopisu (když se budeme držet XBčka) už to bude jeho čtvrtá povídka. Což by asi bylo v pořádku u populárního autora, ale budeme-li se držet té myšlenky o menšinách, možná to přece jenom není nejšťastnější.

 17. Comment by squire — 29.4.2012 @ 12.40

  standa.e: Tou 10% povídkou myslíš tu, co Ti Ikarie zvrzla redakci, takže se kurzíva vytratila do nikam a dračí dialogy nedávaly smysl? 
  Ta je skvělá! V první rovině jako luštěnka a v druhé jako povídka ještě lepší:)

 18. Comment by standa.e — 29.4.2012 @ 14.52

  to Squire: Jo, přesně tu myslím ;-) A díky. Ale je to moje chyba, že jsem byl nepoučitelnej – u jiné povídky („Pokřivení“ – původně se měla jmenovat „Ticho“) mi korektorky (či korektoři) statečně rozdělili výroky osoby A tak, že osoba A říkala jen půlku souvětí a zbytek za ní odvykládala osoba B. Čímž se stalo, že když se v originále dostala ke slovu osoba B, mluvila v časopise znovu osoba A a naopak. Sem tam pak opravili věty do jejich významového opaku, takže mne pak už vážně nemohla překvapit recenze Toma Němce o „typickém bizarním a pokřiveném světě“ ;-D Teď se směju, ale je fakt, že když jsem to tehdy otevřel a viděl, byl to pro mne docela adrenalin. Z mého úhlu pohledu to bylo „temné období Ikarie“. S kurzivou měli vůbec problémy, naštěstí jinde to už tak zásadní nebylo, protože neměla významovou funkci.

 19. Comment by Erunamo — 29.4.2012 @ 15.08

  Zajímavé toto téma. Ono je podle mě potřeba si uvědomit ještě jeden dlůležitý fakt. To hodnocení čtenářů, ať už je to legie či cokoliv jiného, je vždycky, a mělo by to tak určitě být, v konfrontaci se zahraniční tvorbou. Takže povídka umístěná vysoko v tuzemské soutěži může v tomto porovnání dostat známku šedivého průměru. Což má svojí logiku, protože se u nás pochopitelně překládají ty lepší díla. Takže jestliže český autor povídek má 5 z 10, tak to rozhodně není nic špatného, je to dané reáliemi. Což tu sice píšu hezky, ale musím se přiznat, že sám moc české povídky nečtu.
     

 20. Comment by Erunamo — 29.4.2012 @ 15.11

  Jinak obálka je moc pěkná. V zahraniční sekci zajímavá jména.  Asi bych měl konečně přečíst dubnové číslo. :)

 21. Comment by standa.e — 29.4.2012 @ 15.13

  to idle: Samozřejmě, že názor jedné čtyř osob je statisticky názorem bezvýznamným. To tady celou dobu tvrdím. ;-) Nakonec Dilvermoon ale stejně nechtěně „zafungoval“ zcela přirozeně a vzorově jako názorný příklad toho, proti čemu brojím. Většina těch mých povídek se tam opravdu pohybuje dost nízko (jak procentualně, tak počtem hodnotitelů), takže když narzil na 100%, správně to označil za bezvýznamné – ale zapomněl už za bezvýznamné označit i tu 10%, přestože má také jen jeden hlas. Jen prostě lépe „seděla v obrazu“, který vytvářela zbylá hodnocení a tak ji blíže nekoumal. Nebo neviděl důvod vůbec zmiňovat.
  Bez ohledu na autora tak může hodnocení na Legii ubližovat daleko víc, než „neobjektivní“ recenze. „Ertl? Jo to je ten 25%, 10%, 30% a dva šťastné úlety, z nichž jeden nelze brát vážně? ;-)“ Když jedeš letmo po seznamu povídek, nezkoumáš, kolik lidí to doopravdy hodnotilo. A už vůbec ne, jaký vkus ti hodnotitelé mají. (Když si představím, jak u toho mého musí trpět chudák KeB, protože mu nikdo neráčil říct, že nadupanou akcí vážně netrpím, zato líčení byl můj oblíbený slohový literární útvar! :-D)
  Stejně tak je mi jasné, že kdybych chtěl, tak si tam můžu to lepší hodnocení napráskat sám. A asi by stačilo jen požádat podobně naladěné přátele, aby tam hodili body – nemuseli by mi „pomáhat“. Ale to pochopitelně nikdy neudělám. Jen by se nevýhoda systému proměnila v individuální výhodu.
  Menšinoví autoři budou mít vždycky tu smůlu, že jim nepomůže ani statisticky významný vzorek, protože v něm budou vždycky menšinovými. Těm pomůže fakt jen osvícený redaktor jedoucí na podobné vlně.
  A příklad Zábrodský – těžko říct. Nevidím na Jiranův stůl. Takže jen těžko posoudím, zda kvůli němu odmítá „lepší“ práce. Jako X let odmítanej autor ale mohu s čistým svědomím říct, že bych se cítil být velmi zneuznalý, číst tolikrát kohokoliv a sám být se svým skvělým dílem odmítán ;-).
  Hele, na rovinu, já bych si, nebýt Jirana, neprdl. Dovol mi tedy věřit, že ví, proč dává Zábrodskému prostor. A dovol mi to Zábrodskému přát.

 22. Comment by standa.e — 29.4.2012 @ 15.16

  to idle: „…zneuznaný“ samozřejmě ;-)

 23. Comment by standa.e — 29.4.2012 @ 15.25

  to Erunamo: Ten posun hodnocení je, myslím, třeba vidět i z hlediska časového. Jen výjimečně před dnešním čtenářem domácí fantastiky obstojí to, co obstálo před deseti lety. Protože se posunuly i ty standardy domácí tvorby. Celkový kulturní kontext.

 24. Comment by idle — 29.4.2012 @ 15.41

  standa.e: „Když jedeš letmo po seznamu povídek, nezkoumáš, kolik lidí to doopravdy hodnotilo. A už vůbec ne, jaký vkus ti hodnotitelé mají“ – já ano. A na Legii, právě díky její dvorečkovitosti, už ve spoustě případů mám o uživatelích fakt představu. Ale chápu, že to nedělá každý, navíc na jmenovitý rozpis je potřeba být přihlášený.

  Ano, těch hodnocení je málo na nějaké všeobecné závěry, na tom se tu asi shodneme všichni. Ale buďme rádi, že je aspoň tohle.

 25. Comment by hseiner — 29.4.2012 @ 17.54

  standa.e: nu, takových, co bychom si „bez Jirana ani neprdli“, je nás víc. A on sám asi přede dvěma lety v rozhovoru v Ikarii naznačil, jak moc a proč si Zábrodského považuje. Tedy vkus editora, tečka (a z toho vyplývá i finálová skupina Daidala, anonymita neanonymita). Respektujme to.
  Nepřijde mi ale, že by tu byl zrovna JJ „oblíbený terč“. On vybírá povídky, on jde se svojí kůží na trh stejně jako autoři. (Pokud někdo kritizuje domácí sekci, kritizuje tím pochopitelně automaticky i páně Jiranův výběr.) A pokud uvážíme, kolik mu chodí na stůl povídek (a on je všechny alespoň začne číst… věřím, že něco je opravdu silné kafe) je s podivem, že je to vydržel tak dlouho. 
  Říct nebo napsat něco ve smyslu „mně se Zábrodského povídky nelíbí a podle Legie nejsem sám, tak se divím, proč jich vychází tolik“ (což víceméně je takový meziřádkový kontext Dilvermoonova výroku i diskuzí na Legii pod Zábrodského povídkami) mi nepřijde jako nic špatného ani neuváženého, ani jako něco, nad čím by šlo vášnivě diskutovat :).
   

 26. Comment by standa.e — 29.4.2012 @ 18.14

  to hseiner: Ale zase – proč si nepopovídat, že ;-) Beru to jako debatu, nic osobního, i když by někdo mohl mít ten pocit. A líbí se mi, že jsme nespadli do standardních FP tónin ;-)
  Ta Dilvermoonova poznámka byla posunuta trochu jinak, než interpretuješ. Sám to připustil. Ale to už vzal čert.
  Jinak já za ty roky dost šlehů namířených proti jj formulovaných až po věty typu „definitivně ukázal, že je naprosto mimo“ na tom našem sf dvorečku zaznamenal (tenhle byl od jedné hvězdy, která holt Ikarií neprošla).
  Jardův výběr respektuji. Nikdy jsem netvrdil opak. Naopak. XB-1 (Ikarie) a JJ pro mě budou vždycky první volbou, pokud někdy budu mít co nabídnout.

 27. Comment by Dilvermoon — 29.4.2012 @ 20.19

  No ne, tady to teda žije. Rád jsem zafungoval jako katylyzátor diskuse, nicméně je toho tolik, že nevím, na co dříve reagovat. Tak alespoň takto.
  Stando, jsem rád, žes to vzal sportovně, nebylo to nic osobního. Ale tak nějak mi trochu vadilo odmítání hodnocení na legii. Pro mě i třeba jen pět hodnocení, která se nevyhrabou nad 30%, něco znamená. Tedy za předpokladu, že i tahle hrstka hodnotí samostatně a příliš se navzájem neovlivňuje. 
  Jinak si myslím, že zpětná vazba je důležitá v každé podobě a divím se, že XB nevyhlásila anketu o roce 2011 (TEDY POKUD MI NĚCO NEUNIKLO), jako to bývalo v Ikarii. „Čtenáři varují/doporučují“ má výdrž už přes dvacet let, tak nevím, proč toto není. Věřím, že alespoň 100 respondentů by se našlo a vidělo by se, co je oblíbeno a co naopak.
  Dále si myslím, že názor nějakého solidního vzorku čtenářů by měl být minimálně stejně důležitý jako názor redaktora. A to i v domácí sekci. Co se týče zahranični sekce, tak ta je dlouhodobě na vysoké úrovni a je to dobře, protože si myslím, že většina čtenářů kupuje (kupovala) XB (Ikarii) především kvůli zahraniční sekci. Také si přečtu domácí, ale není to to hlavní, co od časopisu čekám.
  Na závěr děkuji všem za ochotu tolikrát vypisovat můj velmi subtilní nick :-)

 28. Comment by squire — 29.4.2012 @ 20.32

  Hrdě se řadím do fronty těch, co by si „bez Jirana neprdli“. Zkoušela jsem se procpat ledaskam, on byl první, kdo mi vzal povídku. Potkat ho na živo, tak políbím lem roucha jeho, za to, co pro začínající autory dělá. 

 29. Comment by Dilvermoon — 29.4.2012 @ 20.49

  Ještě bych citoval standu.e :
  „Hele, bez jakékoliv skryté narážky vůči komukoliv konkrétnímu na Legii – že hodně čtu a cítím se oprávněn vynášet soudy, ze mě dělá nanejvýš velmi sebevědomého člověka, nikoliv však autoritu“.
   
  To mi trochu připomíná jednoho fotbalového trenéra ve studiu Ligy mistrů. Redaktor říkal něco o tom, že „divákům se ale tenhle herní styl nelíbí“. A milý trenér se jen ušklíbl a utrousil: „….chm, diváci….“
   

 30. Comment by hseiner — 29.4.2012 @ 21.41

  squire: Já jsem také na XB1-conu pocítil naléhavou potřebu zajít mu poděkovat. Ale tvářil se z toho nějak rozpačitě :).
   
  standa.e: Ono pravdou je, že pan Jiran občas přilévá v tomto ohledu olej do ohně výroky typu „dobrou povídku jsem v životě neodmítl“ a tak, ale to patří ke hře a nelze to brát úplně vážně. Jsem živoucím důkazem toho, že povídka odmítnutá v Ikarii může projít do mločího sborníku CKČ a dočkat se pochvaly v recenzích od Pavly Lžičařové nebo Františky Vrbenské. Je dobrá/špatná… nehodící se škrtněte.

 31. Comment by standa.e — 29.4.2012 @ 22.21

  to Dilvermoon: Pokud znáš dané nicky a máš login na Legii a jsi pravidelný návštěvník, pak si postupně samozřejmě uděláš představu o tom co se komu jak líbí. Já si ten login nakonec udělal jenom proto, abych se dozvěděl, kdo mi dal těch 100% ;-) Ale stále si jednoduše trvám na svém, že to není k povídce úplně fér, zveřejňovat nepřihlášeným pouze čísla (a vyžadovat, že ten někdo bude ještě analyzovat ke zveřejněným procentům počet hlasů, když už nemůže analyzovat vkus hodnotících na základě jejich ostatních hodnocení ;-)) – a při nízkém počtu hodnocení zveřejňovat vůbec nějaká čísla. Takhle když chce člověk někde zaperlit, aby to spojil s komentářem k Legii, protože slečna vygoogluje 10% a jsi hned nahranej :-D Ale vážně – tohle má ČSFD prostě postavené lépe a o opaku mě nikdo nepřesvědčí.
  Píšeš „solidní vzorek čtenářů“ – pod tím si vážně představuje každej něco jiného. Podle mě by bylo fajn, kdyby byl ten čtenářský vzorek alespoň násobkem počtu členů redakce ;-) Nebo alespoň jedním procentem kupujících čtenářů (prodá-li se 6000 kousků)…
  Příměr k fotbalu: Byl jsi někdy na nějakém fotbalovém fóru, kde se řešilo, zda je hra Barcelony pod Guardiolou atraktivní? Pro část fanoušků Barcy ano, neboť je úspěšná. Část je tou „házenou“ už znuděná, ale ocení alespoň techniku hráčů a fanoušci ostatních týmů píšou rovnou o destruktivním stylu a obviňují Barcu, že za nudné zápasy může ona, protože je tak dobrá, že nutí ostatní betonovat. ;-) Co tím chci říct? Fanoušci jsou jistě důležití, ale kterým z nich se hodláš zavděčit? Té „svojí partě“, samozřejmě. Ta má přeci pravdu ;-) (viz. níže). A větší pravdu má fanklub, sdružení přátel, kotel, nebo páprdové s dětma na hlavní tribuně? ;-)
  Zvlášť, když se fandové ani nedokáží mezi sebou dohodnout, zda pyro ano, nebo ne, nebo jen něco. zda kouřit na staďáku, nebo ne, zda…
  Věta, kterou jsi ocitoval, vycházela z vědomí příkladu právě té mé „desetiprocentní povídky“. Kdyby sis musel vybrat mezi doporučením Adamoviče nebo nicku „vypo2003″, ke komu bys přistupoval jako k oné autoritě, která má k žánru a literatuře co říct?
  Upřímně, trochu mi na té Legii vadí i určitý „sebeutvrzující efekt“, který je patrný z některých diskusí tam (prostě jde o „malej dvorek“ vzešlý z nadšenectví, skoro zákonitě to tak musí fungovat). Když to trochu přeženu: „Já mám názor, Franta ho má taky a Pepa taky, takže to je důkaz, že náš názor je objektivní pravda.“ To člověku zákonitě dodá, zjistit, jak moc má pravdu ;-) Nedej bože, aby se sešli tři fandové Kulhánka nad něčím filozofujícím a experimentálním ;-) Úplně stejně to ale funguje i u autorů, neboj. Čím víc tě lidi plácají po zádech, jak jsi skvělej, tím méně soudným se stáváš ;-)
  Kdybych to měl tedy nějak uzavřít – počítej prostě s tím, že bude-li kdokoliv dávat byť jen malinké rovnítko mezi čtenářskou obcí a Legií, vyskočím vždycky. Alespoň dokud se nebudou počty hodnocení pohybovat ve stovkách či jiných podobných číslech. Prostě mi vadí paušalizující „Lidé nemají rádi“, „Lidé nechtějí“ a tak podobně. Protože to v drtivé většině případů znamená jen „já nechci, já nemám rád, ale když řeknu lidé, dodá mi to váhu“. A když řeknu „Legionáři“, tak to platí stejně, protože „oni jsou přece sečtělí a mnozí i téměř poloprofesionálové“!
  Klíčové slovo je pokora. Neměli by se ji učit jen autoři vůči čtenářům (…ech, diváci… ;-)), ale i čtenáři vůči autorům, zvláště staví-li se do pozice soudců. Tedy není-li „pokora“ dnes sprosté slovo.
  Navrhuji téma ukončit, ať se nemotáme v kruzích. Děkuji za debatu všem zúčastněným. Ale samozřejmě ať si každý dodá co cítí ještě za záhodno ;-)
   

 32. Comment by standa.e — 29.4.2012 @ 22.33

  to hseiner: Tak já samozřejmě zažil také něco podobného ;-) Proto je fajn, že jsou tu časáky dva. Svědčí to pestrosti. CKČ a podobné soutěže od jisté doby ani nepokouším, protože jsem prostě „menšinovej“. To se projevuje třeba v tom, že získáš klidně víc druhých míst, než libovolná z šesti sedmi povídek před tebou, ale ty mají zase silnější to „průměrné jádro“, takže tě nakonec stejně na body přejedou.
  Ale těm dvěma třem porotcům to stálo za to, aby tě dali takhle vysoko. Pro ně to bylo napsané. I když masový žebříček to nakonec vidí třeba jinak.

 33. Comment by Dilvermoon — 29.4.2012 @ 22.42

  to standa.e: Abych řekl pravdu, už ani nevím, co to přesně řešíme. :-) No, byl to dlouhý den. Ještě mám na tebe otázku, ať se taky trochu bavíme o SF. Přál jsi to Barce nebo Chelsea?

 34. Comment by standa.e — 29.4.2012 @ 22.49

  to Dilvermoon: Barce (líbí se mi její práce s mládeží). Už proto, že považuju za otřes, aby špičkový evropský tým hrál na úrovni semifinále LM s kýmkoliv beton se všema hráčema ve vlastní jedenáctce. A vyloučení není omluva. To je prostě nedůstojné, i když třeba efektivní (totéž my na EURU96, Řekové v Portugalsku…). Ale na druhou stranu si Barca to vypadnutí také zasloužila, minimálně za svou bohorovnost.
  Souhlas, už není co řešit. A den to byl vážně dlouhý ;-)

 35. Comment by standa.e — 29.4.2012 @ 22.51

  to Dilvermoon: Ale jinak jsem z té skupiny fandů, která ocení techniku, ale už ji to také nudí. Jen z toho viním soupeře, ne Barcelonu ;-)

 36. Comment by Dilvermoon — 29.4.2012 @ 23.02

  Odveta už byla o něčem jiném. I odveta Realu a Bayernu stála za podívání. Mě se líbí i hra španělské reprezentace, což je vlastně Barcelona přes kopírák a i co se týče hráčů. Na MS jsem jim fandil od začátku. Vždy mě pobaví, když si vzpomenu, jak hráli s Němcema: „Puyol vyskočil jako divoké zvíře…“ (a hlavou je vyřadil).
  No nic, tohle už je fakt trochu mimo :-)
   

 37. Comment by KeB — 1.5.2012 @ 21.15

  Ano Stando, já u tvých povídek trpím jako zvíře :D A líčení byl můj největší slohový nepřítel :D
  A opravdu se dívíš tomu co ti dal 10%? Pokud mu nikdo neřekl, že tam chybí kurzíva. A že ta kurzíva byla pro povídku nosná, nedivím se že to označil za blábol.
  Jinak se tu mějte pěkně a fajn :)
   
   

 38. Comment by standa.e — 2.5.2012 @ 2.12

  to KeB: Nedivím. Ale asi z jiných důvodů, než bys čekal ty ;-)

 39. Comment by Pafnuc — 21.5.2012 @ 17.57

  Velmi mě překvapil styl i myšlenkový obsah rozhovoru s Milanem Fibigerem. Předesílám, že jeho tvorba se mně osobně poměrně líbí. Co mě zarazilo, byla až nemístná žlučovistost a ublížené fňukání, kdy ho kdo nepozdravil či jinak ignoroval, případně pobrekávání nad tím, jak je těžké u nás dojít uznání, atd. Tyto osobní bolístky zabírají více než polovinu rozhovoru. Opravdu se divím, že to prošlo přes redaktora, navíc v tištěném časopise. Každý máme nějaká svá osobní trápení, ale něco tak hystericky neprofesionálního jsem v periodiku na téhle úrovni již dlouho neviděl. Palec dolů.

 40. Comment by Martin Sust — 22.5.2012 @ 10.47

  Vlado Ríša se k tomu vyjádřil takto: Rozhovory s kýmkoli jsou osobní zpovědi toho kterého dotyčného. Není to o tom abychom každého představovali jako pěkného učesaného chlapečka z nedělní církevní školy. Každý jsme jiný a jestliže stav ilustrátorství vidí Milan Fibiger takto, bylo by neslušné mu neposkytnout možnost to vyjádřit. Chápu, že se to někomu nemusí líbit, ani s tím souhlasit, ale je to informace pro čtenáře, byť poněkud kontroverzní. A o to mi šlo a jde. Ani v povídkách se vkus jednotlivých redaktorů či čtenářů nemusí sejít a také v mnoha případech nesejde. To však neznamená, že bychom jiné názory měli ignorovat. Milan Fibiger je významný malíř zabývající se SF tématikou a já si myslím, že ten rozhovor přinesl mnoho zajímavých podnětů pro vnímavé čtenáře.

 41. Comment by KeB — 22.5.2012 @ 11.39

  Já z toho rozhovoru měl pocit, že pan Fibiger je, s prominutím, nasrán na spoustu věcí kolem sebe. A asi k tomu má důvod. A k tomu důvodu měl i potřebu to veřejně prezentovat. Ještě bych k tomu článku dodal, že pan Zhouf „zapomněl“ :) na mého oblíbeného Conana. zde: http://www.knihylabyrint.cz/data/foto_zbozi/203/7461-va1.jpg

 42. Comment by squire — 22.5.2012 @ 14.48

  O mně je známo, že zrovna excelentní psychologickou analýzou textu netrpím, takže mně z toho rozhovoru vyplynulo: „Umím kreslit skoro jako Burian a lakomí nakladatelé na to serou!“

  Čímž ale neříkám, že bych od Fibingera třeba někdy nechtěla ilustraci:)))  

 43. Comment by KeB — 23.5.2012 @ 0.42

  A když už tu probíráme články, co si myslíte o článku Julie Novákové?
   
  Podle mě dobrý, ale moc povrchní. Ocenil bych spíše hlubší analýzu daného subžánru než tady to jednoduché klouzání po stěně. A hlavně absenci zmínky o téhle povídce http://www.legie.info/povidka/1474/zakladni-info#zalozky vnímám jako tristní pochybení :D

 44. Comment by Dilvermoon — 23.5.2012 @ 8.07

  Rozhovor s Milanem Fibigerem je opravdu jako pěst na oko ve srovnání s jinými rozhovory v Ikarii (XB). Otázky Martina Zhoufa jsou klasické, předvídatelné, prostě takové, jaké by se daly čekat. Pan Fibiger do toho však vrazil své hluboké pocity nedoceněnosti a naopak vyzdvihl svůj úspěch u „nezabedněných“ v zahraničí. Za sebe mohu říci, že takový rozhovor je přínosný a to z toho důvodu, že nejde jen o líbivou sebeprezentaci, ale dojde k odhalení skrytých pocitů, názorů a dejme tomu i povahy člověka…. Přeberte si to každý dle svého.
   

 45. Comment by squire — 23.5.2012 @ 11.07

  KeB: Krom Who goes there mi chyběla třeba i Invisible Man od Wellse. To je mnohem „biologičtější“ než War of the Worlds….

 46. Comment by KeB — 23.5.2012 @ 12.03

  squire: předpokládám, že by si každý našel to co mu tam chybělo :) Proto bych chtěl, co by čtenář, apelovat na redakci, aby podobným žánrovým článkům přidělila větší prostor :)

 47. Comment by KeB — 24.5.2012 @ 23.29

  Otázka na Martina Šusta :) V medajlonku u Lezly Robynové píšeš (?), že má na kontě 11 povídek a chystá se je vydat v knížce Bittersuite, chtěl jsem se zeptat jestli nevíš, jaké jsou její další povídky. Jsou to taky „pohádky“ jako ANNDROIDKA nebo je to už cílené na dospělé čtenáře? Dík za odpověď K.

 48. Comment by Martin Sust — 25.5.2012 @ 7.30

  Nevím, zda „pohádky“ (ostatně tomuhle označení bych se trochu bránil i u Anndroidky), ale četl jsem další dvě povídky napsané ve spolupráci s Resnickem a i ty jsou  rovněž  přístupné mladším čtenářům. Jedna z nich, taková asimovská robotická, vyjde brzy také v českém překladu.

 49. Comment by KeB — 25.5.2012 @ 11.13

  Dík :)

Posílat komentáře pomocí RSS.

Okomentovat

Komentáře můžete vkládat po přihlášení.