Ocenění

Obsah XB-1 6/2011

Autor | Obsahy čísel | Středa 25 Květen 2011 8.00

Zahraniční povídky
Beth Bernobichová: Zlatá chobotnice
(The Golden Octopus, 2008)
Poul Anderson: Epilog
(Epilogue, 1962)
Domácí povídky
Josef Pecinovský: Věrozvěst z Pompejí
Dana Rusková: Bleskojem
Julie Nováková: Zaťukej na dvířka fantazie
Publicistika
Františka Vrbenská: Slavcon vzkříšený
Františka Vrbenská: Kroniky karmínových kamenů
Ivan Adamovič: Život s pocitem úžasu 4
Aleš Smutný: Zázračný svět Marvelu
Pravidelné rubriky
Rozlet a kavárna Hana Sola
Fandománie
Fantastická věda
Filmfaroniáda
Lupa
Vivisektor
Autor obálky: Martin Zhouf
2 449 zobrazení | Zobrazit všechny příspěvky autora

Komentáře: 22 »

 1. Comment by Roman Štědronský — 25.5.2011 @ 8.48

  Teda, ta barva orámování… chápu, že to má upoutat, ale musí to být tak nevkusné?

 2. Comment by idle — 25.5.2011 @ 10.26

  Stejná (nebo velmi podobná) barva rámování byla i v lednovém čísle a taky si vysloužila pár komentářů. :) Tady to v kombinaci s tou jasně modrou řve možná ještě víc. A škoda že ten obrázek je tolik zakrytý, tenhle se mi docela líbí.

 3. Comment by Erunamo — 25.5.2011 @ 14.23

  Na zakrytí obrázků už jsem upozornil před vydáním prosincového čísla :). Ten sloupek je šílenej, přitom bez něj to vypadá skvěle, stačí se podívat na trička. Jinak přesto považuji obálky za velmi pěkné. Konkrétně tohle je teda dost křiklavý, ale myslím, že na časopise to nebude tak hrozné.

 4. Comment by Martin Sust — 25.5.2011 @ 19.52

  Raději napište, jak se vám jeví obsah? V anketě se tu a tam ozývali čtenáři s touhou po starších pracích, což bývá dosti problematické, ale zde jednu z nich máte. Epilog možná nepatří k nejznámějším velmistrovým věcem, ale je dodnes připomínán jako především na svou dobu velmi zdařilá ukázka SF na téma „lidé se vracejí na Zemi po tisíce let trvajícím vesmírném letu“. Oproti tomu Beth Bernobichová je představitelkou silné mladé generace autorek fantastiky. Její povídka je mnohem jemnější, mnohem méně akčnější. Obě práce jsou tak ve velmi ostrém kontrastu. Osobně mě potěšil návrat Josefa Pecinovského na stránky našeho časopisu. Zato Julie Nováková toho, zdá se, stíhá až neuvěřitelně mnoho a přitom si udržuje velmi slibnou kvalitu. Možná bude zajímavé porovnat Bernobichovou s duem českých autorek, i když ty to mají k domácímu čtenáři mnohem blíže. Co vy na to?

   

 5. Comment by idle — 25.5.2011 @ 20.28

  Já nevím, nemám takový rozhled, abych si podle jmen tvořila nějaká očekávání. Takže k obsahu až leda po přečtení.

 6. Comment by Martin Sust — 25.5.2011 @ 20.44

  Tak Andersona, Pecinovského nebo Julii Novákovou snad znáš, ne? :-)

 7. Comment by Erunamo — 25.5.2011 @ 20.59

  Určitě je dobré dát občas do časopisu nějakou tu klasiku. Sám taky nemám takovej přehled, abych mohl hodnotit obsah takhle předem. Spíš je horší to, že jsem ještě pořádně neotevřel ani to předešlé. Musím se do něj pustit, než vyjde tohle :-D.

 8. Comment by idle — 25.5.2011 @ 21.08

  Ono je znát a znát :)

  Jo, a současné číslo taky ještě nemám dočtené. V poslední době jsem pořizovala zhruba ob číslo, uvidím, jak to dopadne teďka, nic neslibuju. :)

 9. Comment by Martin Sust — 25.5.2011 @ 21.29

  Tak já po vás hlavně nechci žádné hodnocení, šlo mi spíše o to, jestli ve vás se znalostmi předešlých děl autorů vzbuzuje pohled na obsah nového čísla nějaká očekávání… Tak třeba publicistika může vzbuzovat relativně konkrétní dojmy.

 10. Comment by idle — 25.5.2011 @ 21.41

  Upřímně, kvůli publicistice to nekupuju.

 11. Comment by Roman Štědronský — 25.5.2011 @ 22.01

  Mě osobně by obsah z obálky nalákal už jen na jména Anderson, Pecinovský, Vrbenská, Nováková.

 12. Comment by Martin Sust — 25.5.2011 @ 22.04

  Ale to jo, to asi málokdo. Ale také tě může čas od času něco opravdu zaujmout. Zrovna jsem dostal první článek do pravidelné rubriky článků Jasona Sanforda. Možná bude zajímavé přečíst si názory na různé věci spojené s žánrem od zkušeného amerického autora a publicisty. Články jsou mimochodem psány přímo pro XB-1, o něco později budou v originále vydány i na jeho stránkách. První téma je Steampunk, následovat budou Literární webziny a poté Military SF. Pracuji také na rozhovoru se spisovatelem Ianem McDonaldem a připravuji i nový díl Anglo-americké fantastiky v letech…

 13. Comment by joehot — 25.5.2011 @ 23.27

  Já jsem rád za každou klasiku, takže Andersona vítám. Sem s dalšími takovými!

 14. Comment by hseiner — 26.5.2011 @ 9.50

  I pro mne je klasika typu Anderson super, už se těším. Nicméně: když se tu objeví obálka a obsah zatím nikdo neměl šanci číst, mám nejistý pocit, že sem diskuze o obálce patří :). A pravda je, že ten obrázek je krásný a ta růžová mu škodí.

 15. Comment by Martin Sust — 26.5.2011 @ 9.58

  Nikdo neřekl, že by sem diskuse o obálce nepatřila. Obsah (v jednom významu toho slova) je rovnou pod obálkou, tak jsem se chtěl dozvědět něco i o něm, respektive o reakci na něj :-)

 16. Comment by Erunamo — 26.5.2011 @ 11.35

  Troufám si tvrdit, že víc jak polovina čtenářů nekupuje časopis dle jmen autorů povídek. Většinou zaujme tak jeden. Dále je to podle toho kolik jim zrovna chřestí drobnejch v kapse, jestli maj dočtené předešlé číslo, nebo čekají na ohlasy jiných čtenářů a recenzentů. Ale také třeba i podle toho, jak je zaujme obálka. Možná by tu při zveřejnění obsahu a obálky mohly být i stručné anotace povídek. Nějaké naladění.
  Mě z těch jmen zaujmul pouze Anderson. To je asi jediné mé očekávání. Bernobicha neznám. U domácích autorů, snad tak kromě 2-4, je to vždycky o konkrétním díle.
  Podle názvů těch očekávání moc mít nelze.

 17. Comment by Tommy-Gun — 4.6.2011 @ 23.15

  Musím priznať že po dvoch veľmi vydarených titulných stranách na mňa táto pôsobí zvláštne. No nechám sa prekvapiť ako to bude vyzerať na časopise. Možno by bolo fajn keby sa aspoň ten bočný rámik robil priehľadný…
  A k poviedkam, no zatiaľ sa teším na ten Epilog (a ako fanúšika Zlatého veku, by ma potešilo keby sa takéto staršie práce objavovali viac). Ďalej sa už neviem dočkať na pokračovanie „fragmentov spomienok sci-fi dinosaura“ :). Akosi je to vždy prvé čo si v časopise prečítam :). Z toho čo hovoril vyššie pán Šust, ma zaujal článok o Steampunku, ale ak som to dobre pochopil vyjde asi až v júlovom čísle?

 18. Comment by Martin Sust — 6.6.2011 @ 16.56

  Pokud jde o povídky ze Zlatého věku, tak bude jich i nadále pomálu, není lehké sehnat práva a navíc bývají dražší, ale v příštím ročníku se jistě nějaká objeví, chystáme pár příjemných překvapení i v tomto směru. Sloupek Jasona Sanforda se bude pravidelně objevovat počátkem srpnového čísla, nejde o článek, spíše o zamyšlení z pohledu amerického autora, jenž je ve středu dění, což může být jistě zajímavé. Následujícím tématem budou profesionální a poloprofesionální SF magazíny na světovém trhu, jež dnes tvrdě konkurují těm zavedeným, tištěným. Jen na okraj, právě jste byl vylosován jako výherce knihy Slepozrakost od Petera Wattse, gratulujeme. Počet účastníků a s tím i správným odpovědí utěšeně stoupá (minulé kolo bylo ovšem dle odpovědí o dost těžší). Tento týden si zahrajame o SF román Příchod noci a v příštím týdnu o Flashback od Dana Simmonse!

 19. Comment by standa.e — 6.6.2011 @ 23.59

  Zaujal mě úvod recenze ke Kotoučově Příliš blízkému setkání: „Hunové. Své jméno dostali podle krvelačných nájezdníků. Mimozemská rasa zuřivě bránící své teritorium – a tím komplikuje život lidským kolonistům v sektoru Hirano. Nepřítel, kterého by bylo lépe vyhladit… a nebo je snad přeci jen možné navázat diplomatický kontakt?“
  Myslím, že jen málokterý text tak bezelstně odhaluje psychologii „Velkého bílého muže“, kdy se tak lehce zamění agresor a napadený. V zásadě dobytí divokého západu v kostce…

 20. Comment by mambii — 7.6.2011 @ 14.54

  Uz mam doma a musim napravit reputaci obalce. Neni zdaleka tak svitive rvava jak se jevi na monitoru :)

 21. Comment by pes — 7.6.2011 @ 17.05

  Ono to asi bude nevyladěným převodem z CMYK do RGB, to jsou pak vždycky ty barvy takové veselejší :-)

 22. Comment by idle — 7.6.2011 @ 19.00

  Jo, CMYK, a já furt co mi to ty barvy připomínají ;)

Posílat komentáře pomocí RSS.

Okomentovat

Komentáře můžete vkládat po přihlášení.