Ocenění

Bojujeme dál!!! Konec se odkládá!!!

Autor | Z redakce | Středa 12 Červen 2013 11.00
XB1_view

Náš ohlášený zánik vzbudil u našich čtenářů značnou pozornost a povzbudil nás k pokračování v naší práci. Po dohodě s vydavatelem a možnými sponzory se tak nakonec pokusíme vydržet a najít novou cestu, jak i nadále přinášet čerstvý příliv fantazie do vašich životů. Červencové číslo tak vyjde v obvyklém termínu a podobě. Budoucnost však patrně přinese některé změny. Děkujeme za podporu, kterou jste nám vyjadřovali i za náměty, jak se z nepříjemné situace dostat. Některé využijeme, jiné jsou asi neproveditelné. První krok je i pro nás nepříjemný, ale jsme donuceni zdražit časopis ve volném prodeji na 95 Kč. Předplatné zůstává v původní výši. Ovšem další kroky k záchraně se neobejdou bez vaší pomoci...

Časopis XB-1 končí. Červnové číslo je poslední…

Autor | Z redakce | Úterý 4 Červen 2013 13.30
XB1_view

Vážení čtenáři, z rozhodnutí vydavatele mám tu velice nemilou povinnost informovat vás, že toto číslo je číslem posledním a vydávání časopisu XB-1 se tímto zastavuje. Nemusím jistě zdůrazňovat, že je nám to velice líto. Na vině jsou ekonomické problémy, které se po dobu vycházení časopisu nepodařilo uspokojivě vyřešit. Nejde jen o to, že se nám po zániku předchozího časopisu z různých důvodů nepodařilo oslovit všechny původní čtenáře a čtenářská základna tak narůstala velmi pomalu, ale na stavu se podepsala i ekonomická situace celé naší společnosti (zvyšování DPH, nedostatek inzerentů, nedostatek rodinných financí, které by mohly být investovány do kultury).

EDITORIAL aneb soutěž o nejlepší redakční úvodník

Autor | Z redakce | Středa 24 Duben 2013 8.00
editorial-logo

K tradičnímu koloritu časopisu XB-1 patří bručivé stížnosti našeho šéfredaktora na povinnost psát pro každé číslo úvodník. Měsíc co měsíc, rok co rok, sami uznáte, že to není nic lehkého. Ovšem co kdybychom mu to společnými silami trochu usnadnili? Literární SF/F časopis XB-1 vyhlašuje první ročník zcela nové publicistické soutěže o nejlepší redakční úvodník. Šanci mají všichni odvážní čtenáři a to hned ve třech různých kategoriích. Máme pro vás připraveny zajímavé knižní ceny, které vás jistě popoženou k tomu, abyste vzali své klávesnice útokem. Ti nejlepší mají nejen šanci na výhru, ale i na zveřejnění na místě tradičního redakčního úvodníku!

Sladká jak krev, e-book zdarma pro čtenáře XB-1

Autor | Z redakce | Čtvrtek 10 Květen 2012 8.30
Palmknihy_Krev

V průběhu měsíce května by se časopis XB-1 měl objevit i v elektronické podobě na App Store (až se tak stane, budeme čtenáře samozřejmě informovat). Doufáme, že následovat bude elektronická verze nejen pro majitele iPadů. Pro majitele čteček máme jako příslib do budoucna malý dárek. Časopis XB-1 se rozhodl rozběhnout další projekt spojený s e-booky. Na stránkách aktuálního čísla XB-1 objevíte několikamístný kód, jenž vás opravňuje ke stažení románu Sladká jak krev od Petry Neomillnerové zdarma na stránkách Palmknih. Poděkovat můžete samozřejmě nakladatelství Brokilon, které je v tomto směru na českém trhu průkopníkem. Ve spolupráci se serverem Palmknihy.cz bychom rádi v budoucnu nabídli našim čtenářům i další tituly.

Internetové stránky XB-1 hledají spolupracovníky!

Autor | Z redakce | Pondělí 18 Duben 2011 9.00
XB1_view

Není to tak dávno, co jsme pro vás spustili internetové stránky našeho časopisu. Jejich obsah se soustředí především na krátké aktuality ze světa fantastiky, povětšinou doplněné obrazovým či filmovým materiálem (obálky knih, filmové trailery atp.). Rádi bychom naše stránky do budoucna oživili, ale k tomu potřebujeme vaši spolupráci. Hledáme přispěvatele, kteří mají zájem podílet na tvorbě našich stránek rozmanitým obsahem. Máte-li zájem psát o fantastice, ať už té literární, filmové či jakékoli jiné, napište nám. Časem bychom rádi vytvořili redakci internetových stránek XB-1 a doufáme, že až se tak stane, stanou se tyto stránky plnohodnotným partnerem našeho časopisu, nejen jeho internetovým doplňkem!

Výsledky internetové ankety čtenářů XB-1 2011

Autor | Z redakce | Středa 13 Duben 2011 10.00
Statistika

Není to tak dlouho, co jsme vás v rámci obsáhlé ankety požádali o informace o vás a vašich názorech na jednotlivé rubriky našeho časopisu. Někteří z vás za to jako odměnu získali atraktivní komiksový titul. Vděční jsme však všem, co neváhali a svým příspěvkem nám pomohli ve snaze zlepšit náš časopis a vyjít vám vstříc, ačkoli změny se mohou dostavit až s velkým odstupem. Budou však jen kosmetické, protože valná většina je s aktuální tváří časopisu spokojena a i nám po dlouhá léta hledaný styl ve své podstatě vyhovuje. Ankety se zúčastnilo úžasných 156 čtenářů a díky nim jsme získali důležité vodítko, kam směřovat náš časopis a jak ještě zvýšit jeho atraktivitu. Nastal čas podělit se s vámi o výsledky našeho průzkumu. Všem zúčastněným děkujeme a doufáme, že si všichni najdou čas třeba i někdy příště.

Stále se ještě můžete zúčastnit literární soutěž Daidalos 2011!

Autor | Z redakce | Pondělí 7 Březen 2011 9.45
XB1_view

Přípomínáme, že časopis XB-1 vyhlásil patnáctý ročník literární soutěže nově pojmenované DAIDALOS o nejlepší povídku. Vybrané kratší práce budou publikovány na stránkách časopisu, prvních pět zúčastněných získá zajímavou věcnou cenu, vítěz pak vedle ceny samotné obdrží ilustraci s věnováním od jím vybraného domácího výtvarníka.

Výsledky soutěže budou oznámeny v XB-1 1/2012 spolu s vítěznou povídkou a rozhovorem s autorem. Uzávěrka soutěže 31. května 2011. Neváhejte a zúčastněte se, stále je ještě čas zaslat nám vaše fantastické povídky!

Michael F. Flynn: Svět po Velkém tlesku (ukázka z textu)

Autor | Z redakce | Středa 12 Leden 2011 19.33
tlesk1

Američan Michael F. Flynn publikuje science fiction od roku 1984. Románovou tvorbu odstartoval úspěšným dílem In the Country of the Blind (V zemi slepých, 1990) z alternativního světa, v němž utajená společnost využívá Babbagův analytický stroj k předpovědím budoucího vývoje. Z poslední doby jmenujme jeho space opery The Wreck of The River of Stars (Vrak Hvězdné řeky, 2003), The January Dancer (Lednový tanečník, 2008) a Up Jim River (Vzhůru po řece, 2010), nesmíme však opomenout ani pozoruhodný román Eifelheim (Eifelheim, 2006), jenž česky připravuje nakladatelství Triton. V povídce "Svět po Velkém tlesku" nám představí skupinu pozemských průzkumníků cizích planet, kteří se musí dívat, jak je jimi pozorovaná civilizace napadena krutými nepřáteli...

Karel Zeman – mistr filmových triků

Autor | Z redakce | Pondělí 10 Leden 2011 8.55
Zeman

3.11.2010 uplynulo sto let od narození filmového génia Karla Zemana a velmi mě potěšilo, že si na něj vzpomněla Česká televize a to hned třemi jeho filmy. Zeman je považován za pokračovatele George Mélièse, průkopníka animovaných efektů na počátku filmové éry. Jejich tvorbu od sebe dělí padesát let podstatného vývoje filmu, ale přesto mají hodně společného. Minimálně to, že se snažili hledat nové věci a postupy. Zeman začal rozvíjet kombinaci hry živých herců s loutkami a kombinaci loutkového filmu s kresleným. V tom byl nedostižný. Každý z nás má někde hluboko v sobě uchované zážitky z jeho Cesty do pravěku, Barona Prášila, Bláznovy kroniky, verneovek -  Vynálezu zkázy, Ukradené vzducholoďi, Na kometě, nebo třeba z Čarodějova učně, pohádky natočené podle knížky Krabat.

Měsíčník XB-1 vyhlašuje literární soutěž Daidalos 2011!

Autor | Z redakce | Úterý 14 Prosinec 2010 14.45
XB1_view

Časopis XB-1 vyhlašuje patnáctý ročník literární soutěže nově pojmenované DAIDALOS o nejlepší povídku. Vybrané kratší práce budou publikovány na stránkách časopisu, prvních pět zúčastněných získá zajímavou věcnou cenu, vítěz pak vedle ceny samotné obdrží ilustraci s věnovaním od jím vybraného domácího výtvarníka.

Výsledky soutěže budou oznámeny v XB-1 1/2012 spolu s vítěznou povídkou a rozhovorem s autorem. Uzávěrka soutěže 31. května 2011.

Výsledky Literární soutěže měsíčníku XB-1

Autor | Z redakce | Úterý 14 Prosinec 2010 12.55
XB1_view

Na letošním Fénixconu v Brně byly 4. prosince 2010 vyhlášeny výsledky Literární soutěže měsíčníku XB-1. První místo a cenu časopisu XB-1 za rok 2010 získala povídka Ondřeje S. Nečase "Krůpěj pontského medu", na dalších místech se umístily kratší práce "Hypnotéka" Pavla Obluka, "Krvavý déšť" Julie Novákové, "Zeď" Petry Kubátové a "Katedrála" Ľudovita Platy. Autorům gratulujeme a přejeme mnoho dalších úspěchů.

Všechny uvedené práce byly vybrány k vydání na stránkách časopisu XB-1 a budou honorovány.

Ikarie končí… XB-1 začíná!

Autor | Z redakce | Čtvrtek 25 Listopad 2010 16.51
XB1-titulka

The Queen is dead, long live the Queen!

Drze jsem si dovolil použít slavné historické úsloví, neboť mi připadá trefné.

Ikarie je mrtvá.

Alespoň v té podobě, v jaké vycházela dlouhých dvacet jedna let. Redakce, v původní sestavě (Vlado Ríša, Jaroslav Jiran a Martin Šust) se s tím však nehodlala smířit a podařilo se jí najít nového vydavatele. Kruh se uzavřel, časopis Ikarie byl kdysi pojmenován podle filmu Ikarie XB-1 a dnes si jeho pokračovatel zvolil název XB-1, snad ho na novinových stáncích nepřehlédnete.