Ocenění

James OʼBarr v Praze aneb když Vrána vzlétla (recenze)

Autor | Aktuality | Čtvrtek 17 ledna 2013 7.30

Je dobrým zvykem všech větších conů a festivalů zvát si do svého programu hosty zvučných jmen. KomiksFestu se to za poslední léta daří velice slušně a komiksoví fanoušci tak často mohou stanout tváří v tvář svým oblíbeným tvůrcům. Nejinak tomu bylo i loňském roce, kdy byl největší hvězdou festivalu James OʼBarr, autor kultovního komiksu Vrána. Pro ty, kteří jeho přednášku promeškali nebo se na ni pro omezenou kapacitu nedostali, přineslo jeho dvorní tuzemské nakladatelství Comics centrum DVD se záznamem jeho vystoupení na této nepřehlédnutelné komiksové akci.

Začátek je opravdu povedený. Rychlé střihy zachycující atmosféru festivalu, v pozadí hudba nepřekonatelných Joy Division a pak potemnělý sál, kde na pódium za pořádného aplausu přichází duchovní otec Vrány, James OʼBarr. Kšiltovka naražená hluboko do čela, brejle a … „Cítím se jako v Norimberku… nemám nic připravené…“. OʼBarr není nejlepší bavič nebo mluvka, občas se mu ale povedou pořádně suché cynické hlášky („Nevadí vám, že budu kouřit? Nechtěl jsem končit s heroinem a kouřením v tom samém roce…“), někdy se více rozpovídá o vzniku komiksu nebo stejnojmenného filmu v hlavní roli s Brandonem Lee, který během natáčení tragicky zahynul. Občas dojde k diskuzi a konzultaci s online překladatelem Františkem Fukou či nakladatelem Václavem Dortem. Pokud patříte mezi vyznavače Vrány nebo OʼBarrovy fanoušky, pak si kolikráte pořádně šmáknete na předkládaných historkách a střípcích z autorových úst. Pokud se chcete podívat jen ze zajímavosti, budete mít pravděpodobně problém nechat se plně pohltit předloženým materiálem.

Bohužel DVD trpí neřestí neprofesionálního zpracování, takže všechna hluchá místa, která během přednášky vznikla, jsou na DVD servírována v plné palbě, dokument tak ztrácí spád a divák tak často i pozornost. Příkladem budiž místo, kdy se na webu nedaří najít trailer k chystanému filmu nebo momenty, kdy otázky pokládají diváci a kamera se otáčí tak, že vzniká jakési bílé světlo na konci tunelu, aby tazatele nakonec stejně nezachytila. Samozřejmě nelze čekat, že by komiksová přednáška byla nějak akční, na můj vkus je však statická až moc. Používání zoomu navíc evidentně nebylo v repertoáru kameramana. Naopak třešničkou na dortu pak je závěrečné kreslení portrétu, kdy OʼBarrovi sedí modelem Eva Decastelo. Obraz se posléze draží a výtěžek jde na charitativní účely. Tahle pasáž je dobře sestříhaná, má grády a fanoušek si užije autorovu techniku malování. Stejně dynamicky pak působí závěrečný sestřih z OʼBarrovy autogramiády.

Zde presentovaných jednadevadesát minut materiálu by si zasloužilo zručnějšího střihače, na druhou stranu je ale zachycena celá přednáška i s jejími hluchými místy, což dodává materiálu na autentičnosti. Toužíte-li po kvalitnějším dokumentu, pak doporučuji filmový dokument o Jamesi OʼBarrovi, jenž byl jako bonus na DVD s filmem Vrána. Tady je příběh kreslíře tohoto neobyčejného příběhu zpracován velmi kvalitně a profesionálně. Přesto má DVD z KomiksFestu svůj originální punc a podává autentickou výpověď o autorově návštěvě festivalu. Jestli by se z vydávávání přednášek stala tradice, časem by to mohlo dosáhnout kvalitnějšího zpracovaní, které by jistě bylo ku prospěchu všech.

715 zobrazení | Zobrazit všechny příspěvky autora

Žádné komentáře »

Zatím bez komentářů.

Posílat komentáře pomocí RSS.

Okomentovat

Komentáře můžete vkládat po přihlášení.