Ocenění

Anin duch – komiks v duchu Gaimanovy tvorby pro mládež

Autor | Aktuality | Čtvrtek 5 července 2012 7.30

Mistrovské dílo!“ pravil Neil Gaiman. A proč začínat právě tímto citátem? …hmm… on je to totiž takový oslí můstek. Jednak jeho slova spatříte jen co knihu vezmete do ruky a z prodejního hlediska může být ocenění od takové veličiny výbornou podporou. A navíc se po přečtení komiksu nabízí srovnání s mistrem jaksi samo. Spíše tedy s jeho tvorbou zaměřenou na mladší čtenáře, u které se ovšem výborně baví i ti mnohem starší. Jistě se i vám vybaví názvy jako Koralina, Hvězdný prach nebo Kniha hřbitovaAnin duch je přesně takový! Velmi zjednodušeně lze říct, že jde o příběh dívky, která nalezne své osobní strašidlo. Ovšem když už jsem si dovolil přirovnání k určité části Gaimanovy tvorby,  pak vám musí být jasné, že tak triviální to asi nebude.

Anna je středoškolačka, která se ocitla v Americe. Vzhledem k tomu, že jejím domovem je Rusko, tak jí tento fakt způsobuje množství nepříjemností, které nejsou puberťáci zrovna ochotní překousnout. Podivný přízvuk, kterého se stůj co stůj snaží zbavit, zvláštní móda, která za velkou louží vůbec nefrčí a vůbec všechny ty podivné zvyky jako je třeba pravidelná nedělní návštěva kostela. Navíc nejsou přistěhovalci zrovna bohatí lidé, takže Anna je deprimovaná absolutně vším, co je kolem ní a na co se jen podívá. Jednoho dne se ale vše změní. Změní se to ve chvíli, kdy Anna spadne do nezabezpečené studny, v níž objeví chátrající kostru a ducha, který k ní patří. Duch mrtvé Emily Reillyové působí na první pohled sympaticky, ale jak už to tak bývá, duchové, kteří se zjevují lidem, nemají úplně čisté svědomí…

Vera Brosgolová, autorka scénáře i kresby, se na rodila v roce 1984 v Moskvě. Většinu svého života však strávila ve Spojených státech. Je tedy docela pravděpodobné, že osudy hlavní hrdinky Anny Borzakovské v sobě nesou určité autobiografické prvky. Brosgolová vystudovala klasickou animaci a živí se psaním scénářů k animovaným filmům. Po večerech se pak věnuje vlastní komiksové tvorbě. Její práce vyšly v různých antologiích a sbornících, ale Anin duch je její první samostatná kniha. O její kvalitě může svědčit i fakt, že byla letos nominována na prestižní Eisnerovu cenu v kategorii Nejlepší komiks pro dospívající.

Komiksy určené dětem nebo dospívající generaci u nás stále nejsou brány moc vážně a jsou na pomyslném okraji zájmu komiksových fanoušků. Většina z těch starších sice vyrostla na Čtyřlístku potažmo Rychlých šípech, ti mladší už pak objevili Spider-Mana a podobné. Ovšem samostatné příběhy, které by se pyšnily uceleným příběhem a měly v sobě náboj „obyčejného“ dobrodružství, nám bohužel nejsou servírovány často. Doufejme, že tohle je jeden z průkopnických komiksů, jenž uspěje a otevře vrátka neméně zajímavým následovníkům. Vždyť kniha obsahuje vše, na co si jen vzpomenete: napětí, tajemno, duchařinu, dobrodružství, zápletku a dokonce i konec, který je řekněme docela pohádkový.

Nakladatelství Argo a překladatel Miloš Urban odvedli opravdu dobrou práci, které není snadné něco vytknout. Jenže nejde o to, aby „průkopnické komiksy“ sklidily vlnu ovací od odborné kritiky, ale jde o to, aby nadchly čtenáře, kteří budou dychtit po dalších podobných příbězích. Zda to Annin duch dokáže je už na vás, čtenářích…

1 534 zobrazení | Zobrazit všechny příspěvky autora

Žádné komentáře »

Zatím bez komentářů.

Posílat komentáře pomocí RSS.

Okomentovat

Komentáře můžete vkládat po přihlášení.