Ocenění

Banda – antislipařská jednotka rychlého nasazení (recenze)

Autor | Aktuality | Čtvrtek 7 března 2013 8.00

Pro někoho je ztělesněním tzv. amerického snu představa, že bude v elastickém kostýmu, s rukou napřaženou k světlým zítřkům, létat oblohou a vykonávat to, co může být pro někoho dobro a pro jiného zase zlo. Těmto podivným týpkům (i týpkyním) se říká elastici, slipaři nebo také superhrdinové. Scenáristovi Garthu Ennisovi ovšem tihle vymódění podivíni k srdci zrovna nepřirostli! Jasným důkazem budiž BB/artem právě zahájená komiksová série Banda, jejíž úvodní svazek opatřený podtitulem Karty jsou rozdaný názorně ukazuje, co se může stát, pokud nad superhrdiny neexistuje žádná kontrola…

Garth Ennis je u nás dostatečně známá a oblíbená scenáristická persona. Stačí vyjmenovat oblíbené série jako Fury, Ghost Rider, Hitman, Punisher nebo nadmíru populární Preacher. Jen ze samotného výčtu je nad slunce jasné, že se od něj nějakých echt elastických dobrodružství pravděpodobně nikdy nedočkáme. Tuší to všichni jeho fanoušci a díky tomu na něj nedají dopustit. V právě uváděném opusu Banda je to doslova tutovka. Ennisova antipatie k superhrdinům z něj doslova čiší. Zdařile mu přitom sekunduje kreslíř Darick Robertson. Ten už s Ennisem spolupracoval na některých dílech Nicka Furyho nebo na Punisherovi: Od kolébky do hrobu. U nás je z jeho tvorby asi nejznámější série Transmetropolitan, na které se podílel s Warrenem Ellisem. Z každého obrázku je poznat, že Robertson je zkušený a vyspělý kreslíř, kterého práce pro tentokrát evidentně bavila. Oba autoři tak dali vzniknout dílu, které čtenáře znervózní svou kontroverzností, pohladí svou hrubostí a přitáhne svou akčností. Je jich pět. Billy Řezník, Hughík, Mateřský mlíko, Francouz a Ženská, a dohromady jsou Banda. Speciální skupina operující pod CIA, která má na starosti držet dozor nad supráky. A s těmi není důvod se mazlit, protože jsou díky svému postavení pěkně ofrklí a dekadentní. Řezník je šéfík a mozek celého týmu. Má psa, který šuká na povel a jmenuje se Teror. Hughík se dostal k této vypečené partičce v podstatě náhodou. Jeho kritériem pro výběr byla bolest. Bolest nad ztrátou právě získané lásky. Mateřský mlíko je chlap jako hora a pravá ruka Řezníka. Ztráty ve svém osobním životě kompenzuje bojem, který je tvrdý jako život sám. Francouz je elegán, kterému nechybí onen pověstný francouzský šarm. Tedy až do chvíle, než ho něco rozzuří a vyvede z konceptu. A Ženská? To je prozatím asi největší tajemství celé Bandy. Jedno je ovšem naprosto jasné: V žádném případě se jí nedotýkejte!

Superhrdinů je plná obloha a není nad nimi v podstatě žádná kontrola. A oni ji často ztrácejí sami nad sebou. Mít nadlidské schopnosti propůjčuje pocit nezničitelnosti a nepolapitelnosti. Proto jsou superhdinové často pěkná kvítka z čertovy zahrádky. Zápletka je tedy celkem jednoduchá a máme pořádně zatopeno pod kotlem. Navíc ani členové Bandy, aby mohli být suprákům rovnocennými soupeři, nesmějí být žádná ořezávatka. Takže i oni si dopřávají zázračné kapičky na superschopnosti. Zatímco jedni jsou zdobeni přiléhavými kostýmy a nejroztodivnějšími škraboškami, těm druhým stačí tmavé hadry a černý mantl. Tyhle dva tábory stojí proti sobě a fanouškům Ennisovy tvorby není třeba napovídat, na čí straně stojí pan scenárista. Na přetřes může samozřejmě přijít i ono otřepané: Kdo stráží strážce? Máme za sebou první díl série, která slibuje mnohé. Rozhodně drsné hlášky, tvrďácké pózy, cákance krve a přehlídku nechutností a sprostot. Jenže tohle všechno mají mazlíčci rádi! Mají rádi Ennisův drsný humor, jeho netoleranci ke slipařům a smysl pro akční scény. Navíc žádný z jeho hrdinů není zrovna klaďas. Naopak mají za sebou temnou minulost, vlastní úchylky a rozhodně nemají náladu se s něčím mazlit nebo cokoli vysvětlovat. Tady se dvakrát neměří, tady se jednoduše řeže. Samozřejmě všechno má svůj koncept, smysl pro gradaci a rozvíjení děje. Ale stejně tak komiks nepostrádá patinu břitkého hospodského humoru, šovinistických radovánek nebo siláckých úšklebků ze staré školy. Pokud se dá vůbec po úvodním svazku soudit, nezbývá než použít slova sportovního komentátora pět kilometrů po startu první etapy Tour de France: „Máme to slušně rozjeté!“

Garth Ennis & Darick Robertson: Banda – Karty jsou rozdaný

vázaná, překlad Darek Šmíd, obálka Darick Robertson, 152 stran, 399 Kč

562 zobrazení | Zobrazit všechny příspěvky autora

Žádné komentáře »

Zatím bez komentářů.

Posílat komentáře pomocí RSS.

Okomentovat

Komentáře můžete vkládat po přihlášení.