Ocenění

Banda umí zkrotit superhrdiny i ruskou mafii! (recenze)

Autor | Aktuality | Čtvrtek 29 srpna 2013 11.20

Už prvním dílem komiksové série Banda, který u nás nedávno vyšel, naznačil scenárista Garth Ennis, že půjde o opravdovou drsňárnu. A druhý díl, s podtitulem Nakládačka, nás v nastoleném trendu jen utvrdí. Nejenže Ennis superhrdiny nijak neprožívá, ale dalo by se říct, že mu doslova leží v žaludku. Jak jinak si vysvětlit, že ti, které nám předloží v aktuálním pokračování, trpí různými sexuálními úchylkami a deviacemi? Svět superhrdinů je navíc kapitola sama pro sebe a autorské duo nám jej samozřejmě předkládá z té nejtemnější stránky. V druhé části knihy se dostaneme i do matičky Rusi, abychom zjistili, že i tam existují elastičtí bojovníci, které má ovšem pod palcem tamní mocná mafie.

Garth Ennis a Darick Robertson je pěkně vykutálená dvojice, které není nic svaté. Během jedné scény dokáží zbořit veškerá zaběhnutá superhrdinská klišé a ukazují nám, že jejich svět není zdaleka tak růžový a jednostranný, jak by se nám z jiných komiksů mohlo zdát. Navíc se nebojí pohrdat ani všeobecně propagovanou politickou korektností, přičemž svým postavám vkládají do úst ty nejdrsnější a nejvulgárnější bonmoty, které si umíte představit. A zpravidla ani to ne. Takový Temný mstitel Technorytíř má třeba problém, že jednouše strčí svého ptáka všude, kam to jen jde. A je mu celkem jedno, jestli je to komorníkovo ucho, parťákův kakaový věneček, činčila jeho sestry nebo jen obyčejný kalíšek s kávou. No zkuste žít superhrdinským životem, když s vámi jakýkoli otvor dělá podobné věci, že? Jeho exparťák Švihák zase čelí obvinění z vraždy mladého chlapce. A ke všemu byl ten nebožák ještě gay, takže o politickou nekorektnost je postaráno dokonale. A co teprve ten mediální boom, když to všechno třeba praskne… Tohle je opravdu pořádná Nakládačka, kterou může vyřešit jen tým anti-slipařských expertů nazvaný Banda.

V druhém rozsáhlém příběhu knihy, Skvostná pětiletka, zamíříme spolu s Bandou do Ruska, abychom vyřešili tamní ožehavé problémy. Jak je vidět, naše Banda dokáže řešit problémy i v zemi, ve které spousta obyčejných lidí touží po návratu bývalého režimu. Ze stranických papalášů se staly špičky mafie a spravedlnost je to nejsprostější slovo, které zde existuje. To, že bude v zemi, kde včera znamená již zítra, Bandě pořádně horko, snad ani nemusím zmiňovat. Mohu jen naznačit, že ze šlamastiky, do které se dostanou, jim pomůže superhrdina v záloze, honosící se přezdívkou Párek lásky… Banda ani ve svém druhém sešitu neubrala na dynamičnosti příběhu a na nekonvenčnosti propletence lidských i superhrdinských osudů. Čtenář je po hlavě vhozen do děje a je rád, že může sledovat akční tempo a kochat se hláškami všech zúčastněných. Tohle je pořádné plivnutí do ksichtu všem superhrdinům, a to vše exemplárně provedeno před jásajícím davem. Jednoduše se už musel najít někdo, kdo zkrotí ty létající pseudoreky, co si už vůbec nevidí do huby. V tomto příběhu jsou autory nakydány kýble vulgarit, galony černého humoru, tuny jízlivých hlášek, přehršle deviací, mrtě sexuálních narážek a kvanta nekorektních urážek… A výsledek? Jedna z nejlépe fungujících sérií, které jsou nás v současnosti vydávány!

Garth Ennis a Darick Robertson: Banda 2: Nakládačka

brožovaná, překlad Darek Šmíd, 192 stran, 399 Kč

1 064 zobrazení | Zobrazit všechny příspěvky autora

Žádné komentáře »

Zatím bez komentářů.

Posílat komentáře pomocí RSS.

Okomentovat

Komentáře můžete vkládat po přihlášení.