Ocenění

Sto a jedna podivnost zvaná Kaziměsti (recenze)

Autor | Aktuality | Pondělí 20 listopadu 2017 21.25

Mladý začínající autor Martin Bečan nedávno poctil poličky knihkupectví svou románovou prvotinou Kaziměsti. Nakladatelství Fragment knihu na sociálních sítích opatřilo poměrně výraznou kampaní díky předtisku brožovaných kopií (tzv. reading copies), následně věnovaných různým blogerům a youtuberům, což je v zahraničí činnost naprosto běžná, u nás však přece jen stále ještě poněkud vzácná, i když v posledních letech čím dál častější. Ačkoli se jedná o knižní debut, autor se na české literární scéně už nějakou dobu pohybuje (obvykle pod pseudonymem Martin Maniaque). Jeho povídky se vcelku často umísťují na předních místech v žánrových soutěžích, a tak se čtenář s jeho dílem spadajícím zpravidla pod označení „new weird“ již mohl seznámit. Jak se nadaný povídkář popasoval se svým prvním románem? Vrací se z bitvy se štítem, nebo na štítě?

Kaziměsti

Parta čtyř studentů jednoho dne nastoupí do tramvaje s prapodivným označením nula. Po výletu, který jako by z oka vypadl jízdě na horské dráze, tajemná tramvaj čtveřici vyplivne na ulici s názvem Podivná. Hrdinové se seznamují s novým světem, kde sněží papír a je zakázáno krmit kanály. Jedná se o tajnou tvář města, kterou vidí pouze vyvolení, což předem dává jasně na srozuměnou, že autorova fantazie bude čtenáře řádně zásobovat nápady po celých dvě stě padesát tři stran.

Ohňostroj podivné a ještě podivnější invence z autora skutečně přímo srší a čtenářovo obočí co chvíli poskakuje nahoru v němém údivu. Většina nápadů je navíc vskutku originálních – např. ze stínu zrozené krysy, určené k lovu trilobitů, kteří se hlavním postavám hemží po kuchyni. Najdou se ale i banality, které by autor mohl s lehkým srdcem vypustit. Bohatá fantazie je bezesporu největším kladem knihy, přesto zamrzí, že je leckdy cítit, jak moc se autor v přílišné touze po „divnosti“ snažil. Kupříkladu jména a přezdívky ústřední čtveřice jsou Cesmín, Lazar, Parma a Zima, což čtenáře časem bohužel spíše otravuje.

I v autorově stylu je cítit jistá roztříštěnost, dost možná pramenící z nezkušenosti s delšími literárními útvary. Jako by se nemohl rozhodnout, na koho cílit. Chvíli se zdá, že jasná cílovka je dospívající publikum, jindy to naopak vypadá, že je kniha určena dospělejšímu čtenáři. Možným vysvětlením je snad i dodatečná úprava textu dle požadavků nakladatele (?), to už se ale vydáváme do hájemství domněnek pramenících z obvyklé čtenářské cílovky nakladatelství Fragment.

Co ovšem bezesporu nikoho nepotěší, je absence zápletky v úvodní části knihy. Příběh se vlastně začne odvíjet až zhruba za její polovinou. Jistě, čtenář je neustále zahlcován barvitými detaily fungování fikčního světa a stále se „něco děje“, chybí však pocit důležitosti či osudovosti, jenž se do příběhu vmísí až příliš pozdě. Je sice pěkné, že i do té doby s hrdiny sdílíme jejich radosti a trápení, ale vážně se má čtenář zaobírat podružnostmi, které nijak neposouvají děj? Druhá polovina knihy je díky opožděné zápletce o dost čtivější. Poslední výtkou jsou některé dialogy, které by zasloužily upravit, aby tolik nešustily papírem a staly se tak uvěřitelnější. Tato vada na kráse ovšem není pravidlem a lze ji snadno přejít a odpustit ve víře, že se v autorově díle do budoucna zcela vytratí.

Nelze opomenout a po zásluze pochválit kresbu na obálce, kterou má na svědomí skvělá ilustrátorka Lenka Šimečková. Kéž by měla naše knižní scéna podobných talentů mnohem víc. I díky obálce je celkový dojem smířlivý. Martin Bečan nás vzal na příjemnou procházku po svém vysněném světě, a přestože nás v něm zpočátku nechal potulovat bez průvodce, přece jen jsme nakonec dorazili do cíle obohaceni o chvíle plné překvapení a zajímavostí. Autor tak ze své první těžší literární bitvy vyšel s nějakým tím šrámem, rozhodně však se štítem pevně v rukách a s nabytými zkušenostmi, jež mu budou v následujících časech nepokrytě oporou. Jeho kniha potěší především milovníky městské fantasy a new weirdu, přilákat však může i čtenáře Harryho Pottera, a to i přesto, že v ní převažuje spíše pomalé, objevitelské tempo.

Martin Bečan: Kaziměsti

vázaná, obálka Lenka Šimečková, 256 stran, 269 Kč

Fragment-logo

1 769 zobrazení | Zobrazit všechny příspěvky autora

Komentáře: 2 »

  1. Komentáře by Kim — 20.11.2017 @ 21.34

    Jako bývalí zaměstnanec Fragmentu překvapen že dělá takovou literaturu

  2. Komentáře by hseiner — 21.11.2017 @ 2.04

    Budu hádat: dělal jsi tam jazykové korektury

Posílat komentáře pomocí RSS.

Okomentovat

Komentáře můžete vkládat po přihlášení.