Ocenění

BioReference 2/2015 (filmový přehled)

Autor | Aktuality | Pátek 30 ledna 2015 9.45

V nové rubrice BioReference vám vždy před začátkem měsíce představíme pár tipů, které mají v následujícím měsíci premiéru v našich kinech. Největší důraz bude samozřejmě kladen na žánrovou tvorbu, ale pokud budeme mít pocit, že za vidění bude stát i biják z poněkud jiného těsta, rádi vám jej doporučíme. Aktuálně jde o snímek Nezlomný pod režisérskou taktovkou herečky Angeliny Jolie. Pár slov a trailer by mohlo stačit k tomu, zda se rozhodnete navštívit biograf. V únoru na nás čeká trojice hororových snímků, z nichž jeden je zaštítěn českým režisérem a tvůrčím týmem, obnovená premiéra kultovního žánrového filmu a jeden z nejočekávanějších SF bijáků tohoto roku. Únor jednoduše přináší poctivou filmařskou práci, která může jen překvapit a samozřejmě i potěšit.

JUPITER VYCHÁZÍ

Premiéra 5. 2. 2015. Ukrajinskou herečku Milu Kunis můžete znát třeba z filmu Darrena Aronofského Černá labuť. Tentokrát hraje roli Jupiter Jonesové, která se narodí pod hvězdnou oblohou a všechna znamení napovídají tomu, že je předurčena k něčemu velkému. V její dospělosti to ale vypadá úplně jinak, smutná realita všedních dní ji donutí uklízet toalety. Karta se ovšem obrátí v okamžiku, kdy na Zemi dorazí Caine, bývalý armádní lovec, který prošel genetickým upgradem. Sleduje Jupiter a oba si uvědomí její předurčení stát se dědičnou následnicí vesmírného trůnu. Což může změnit křehkou vesmírnou realitu. V hlavní mužské roli se objeví Channing Tatum a na režijní sesli dosedli sourozenci Wachowští, kteří za sebou mají kasovní trháky jako Matrix nebo Atlas mraků. Už jen pro tuhle režijně-scenáristickou dvojici se snímku věnuje zvýšená pozornost.

NEZLOMNÝ

Premiéra 5. 2. 2015. Životopisné, sportovní, válečné drama, které jsme zařadili do tipů především proto, že se jedná režisérský počin Angeliny Jolie. O tom, jestli jí to sluší na režisérském křesle stejně jako před kamerou, asi není třeba pochybovat, otázkou je, jaký bude její režijní počin. Jisté je, že už nyní dosáhnul na tři oscarové nominace v kategoriích kamera, zvuk a zvukové efekty. V hlavních rolích se objeví Jack O’Connell, Domhnall Gleeson, Garrett Hedlund, Jai Courtney nebo třeba Alex Russell.

ŽENA V ČERNÉM 2: ANDĚL SMRTI

Premiéra 12. 2. 2015. V roce 2012 se objevil povedený koprodukční duchařský horor Žena v černém, který u fanoušků sklidil zasloužené ovace. Pozornosti neunikl ani herecký výkon Daniela Radcliffa v hlavní roli, jenž dokázal, že nejen v Bradavicích umí bojovat s nadpřirozenem. Nějaký čas uběhl a na plátna se Žena v černém vrací v novém díle. Tentokrát však už ne koprodukci, bez Daniela Radcliffa a dokonce i bez režiséra Jamese Watkinse, jenž byl nahrazen Tomem Harperem (Mladý Van Helsing nebo Misfits: Zmetci). V týmu však zůstala autorka původní knižní předlohy Susan Hillová, která se nyní spolupodílela i na scénáři. Do Crythin Gifford, vesnice, kde lišky dávají dobrou noc, vyslala skupinu osmi školáků na výlet. Skupina samozřejmě navštíví i odlehlou a zchátralou rezidenci Eel Marsh, která se pyšní tím, že se k ní dá dojít jen za odlivu. Co bude následovat, všichni asi tušíme… otázkou tedy zůstává, zda dvojka bude plnohodnotným nástupcem jedničky, nebo jestli se bude jednat jen o přihřátí polívčičky z minulého úspěchu.

VETŘELEC

Premiéra 19. 2. 2015. Vetřelce není třeba žádnému žánrovému fanouškovi představovat, už od konce sedmdesátých let patří k zlatému fondu žánru. Důležité je pouze to, že se jedná o obnovenou premiéru, která během jednoho měsíce prolétne všechna světová kina a Česká republika bude v tomto plánu na předním místě. Jedná se o režisérský sestřih samotného Ridleyho Scotta z roku 2003, který u nás vyšel na Blu-ray a DVD. V kinech jsme mohli prvního Vetřelce vidět naposledy někdy koncem osmdesátých let a pak už jen při nějakých speciálních či vzpomínkových projekcích, které byly spíše ojedinělou záležitostí. A přiznejme si, kvalita kinosálů od té doby pořádně vzrostla a kdo by nechtěl zažít obnovenou premiéru na velkém plátně.

THE LAZARUS EFFECT

Premiéra 26. 2. 2015. Zápletka snímku se jeví jako přinejmenším lehce ohraná. Týmu studentů medicíny se podaří vytvořit sérum schopné oživit mrtvé a po prvním ostrém testu se všechno zvrhne. Režie se ujal debutující a dosud neznámý David Gelb, který má na svém kontě pouze krátkometrážní film Lethargy z roku 2002. Podobně je na tom i scenárista Jeremy Slater, který se podílel i na The Fantastic Four, jenž bude mít rovněž premiéru v tomto roce. V hlavních rolích se objeví sličná Olivia Wilde nebo Evan Peters, kterého můžeme znát ze seriálu American Horror Story. Pokud máte rádi ožívování mrtvol a jejich následný odchod z operačního sálu, tohle se jeví jako dobrý kinotip. Trailer vypadá dobře, jak se na takový snímek sluší, a produkce se ujal tým, který má za sebou horory jako OčistaParanormal Activity nebo Insidious.

GHOUL

Premiéra 26. 2. 2015. Dalším hororem, který má premiéru ve stejném termínu, je snímek Ghoul. Režie a spoluautorství na scénáři se ujal Petr Jákl mladší, který v roce 2010 coby režisér debutoval celkem zdařilým akčním thrillerem Kajínek. Jako herce, kaskadéra a dubléra ho pak můžeme znát z množství nejen tuzemských snímků. Nyní přichází s temným příběhem odehrávajícím se na Ukrajině, kam se trojice filmařů odebere natočit dokument o kanibalismu. Jejich pátrání se začne prolínat s příběhem Andreje Romanoviče Čikatila, nejznámějšího sovětského sériového vraha a kanibala. Spolu s místními průvodci se rozhodnou odhalit tajemství domu, ve kterém se vše odehrálo. Snímek vznikl v americké produkci, která se postarala i o uvedení filmu do tamních kin. Světová premiéra se však bude odehrávat v Praze a teprve poté bude následovat Los Angeles. Na filmu spolupracovali zkušení výkonní producenti Rob Cohen (režie Rychle a zběsile, produkce Čarodějky z Eastwicku), Joe Lynch (režisér Everly se Salmou Hayek) či koproducentka Nancy Bishopová (casting Mission Impossible, Hannibal – Zrození), která se rovněž postarala o casting. Herci byli cíleně vybráni z řad nepříliš okoukaných tváří.

1 691 zobrazení | Zobrazit všechny příspěvky autora

Komentáře: 13 »

  1. Komentáře by Martin Sust — 30.1.2015 @ 15.02

    Jako režisérka debutovala snímkem V zemi krve a medu (2011), snad to tentokrát dopadne lépe.

  2. Komentáře by Ronkar — 30.1.2015 @ 15.59

    CSFD 57% Hm… Asi to nebude takový talent jako Ben Affleck. Ten mě svými režisérskými počiny nečekaně potěšil.

  3. Komentáře by Jana Dvořáčková — 30.1.2015 @ 18.58

    Sympatická rubrika :). Angelina mě moc nebere, ale zbytek vypadá jako něco, co chci vidět minimálně jednou. Krom Vetřelce, toho jsem viděla už asi stokrát :).

Posílat komentáře pomocí RSS.

Okomentovat

Komentáře můžete vkládat po přihlášení.